aynı isimde "la casa de papel (roman)" başlığı da var
  • kafam dağılsın, vakit geçsin diye neredeyse 2 günde bitirdim diziyi. gayet güzel ve izlenir. fularım yok yorumum bu kadar.

izlenesi kısacası. fular takmayınca keyifli.

tek takıldığım nokta 10 dakika önce en sevdiğiniz insan ölüyor ve sizi milyonlar mutlu etmeye yetiyor.
  • netflix'in çevirmiş olduğu basit bir banka soygunu dizisi!. düşünceye dayandırılmaya özen gösterilmiş. izlediğimiz diğer, banka soygun film ve dizileri benzerliğinden öteye geçmez. iç güdüleri somut hale getirdiği için biraz fazla sevdik sanırım.

aslında düşündüğüm şu dur; bu tip dizi ve filimler, farklı düşünce yapısıyla insanların banka soygunu yapmasını engeller. sürekli aynı senaryolar dönerken gerçek hayatta gariban bir soyguncu bankaları farklı nasıl soyabilir? sorusunun önüne resmen moloz yığmakta dır. malum! bu film ve dizileri bankacılar hazırladığını düşünürsek; ancak onlar bizi farklı yöntemle soyarlar. ve biz hep bu film ve dizilerle vede o suçluları canlandıran karakterlerle bütünleşerek, bizi soyanlardan intikam alırız.

la casa de papel'den şu sonucu çıkaran bence kârda dır: çok okuyan çok kazanır.

edit* diğer soyguncuların okumamış olmaları sizi düşündürmesin, onlarda hayat üniversitelerini bitirmiş.

ozaman yeni çıkarımım şu; çok okuyan mı çok gezen mi bilir? ikisini birleştirince banka soyguncusu olur. bence..
  • sanırım kıyıda köşede kalmış bir grup sosyalistin elinden çıkmış, mesajlı, orijinal bir avrupa dizisi. netflixin dikkatini çekecek kadar sağlam kurgusu var. 3. sezonu bekliyoruz.
  • darphane soygunu yapan bir grubun macerasını anlatan drama ve aksiyon içerikli netflix'in en güzel dizilerinden biri.
  • bahsedilmiştir belki de..
    darphanede kalış ve gizlenme(maske ve kırmızı elbise) orijinal değil..
    senaryo her ne kadar farklı olsa da argüman ve edisyonun benzeri(bkz: v for vandetta) da aynısı var..
    merakını diri tutma açısından iyi bir dizi
    (bkz: stefan zweig) (bkz: amok koşucusu) vb kitapları da okunması önerilir..
  • bir nokta hariç, geri kalan her şeyi ile güzel diziydi. 3. sezonu da izlenir. sana puanım 77/100 kanka.

--- spoiler ---

değerlendirmek gerekirse;

berlin ile başlamam yanlış olmaz. tam bir şahsiyet. hareketleri, betimlemeleri, konuşmaları, lider rolü çok güzel yakışmış. ingilizce biliyorsa bu adam acayip yerlere yürür diye düşünüyorum. bazı arkadaşlar görsel paylaşmış 3. sezona ait diyorlar. o resimlerden anlıyorum ki bu adam yaşayacak, ama nasıl?

nairobi, bana çok yavan geldi. daha eli ayağı düzgün ve biraz daha yaşlı gösteren, senelerini bankalarda geçirmiş veya senelerini darphanede geçirmiş, sonradan bu işlere bulaşmış bir karakter olabilirdi. (breaking bad'de oynayan emekli polis mike gibi düşünün) açıkcası yaptığı iş ile karakteri pek bağdaştıramadım. bu kişi dizi içindeki matbaa şefi olan yaşlı torres olabilirdi mesela..

denver, tam bir ikizler burcu. ne bok yediği belli değil. deli çocuk rolü yakışmış(bu arada ikizlerim). ayrıca o ne gülüş yiğidim.

rio, dizide de belirtildiği gibi takımın en zayıf halkası. hacker diye geziyor ortada. karakter tip ve yaş olarak bu işe uygun değil. en azından genç olsa bile top sakallı profesyonel görünen birisi olabilirdi. yaz dizisi çekerler de genç karakterlerle doldururlar ya seti.. rio onlardan biri gibi. lakin bu nairobiden daha yavan geldi bana.

tokyo, çok şımarık. dizideki rolünün abartıldığını düşünüyorum. kendisini polise teslim eden berlin'e gelir gelmez tavır koyuyor. sen hayırdır kardeş? nairobi lider olmaya çalıştı baktı beceremiyor, bıraktı berlin'e. adam ol, amını yararım senin, göt lalesi. ama ekip bunsuz olmaz bu bir gerçek. denver x 2 = tokyo. çatlak karakter şart bu ekibe. karakter olarak güya rio'dan 12 yaş büyük ama bende inandırıcı bir his bırakmadı. oyunculuğu elbette iyi.

mosku, madenci. tüneli kazan herif. grubun en duygusalı diyebilirim. denver gibi manyağın babasının böyle olması da şaşırtıcı.

oslo, varlığı yokluğu bir. iyi bir bodyguard. dizi boyunca çapraz tutuşta gördüm kendisini. toprağı bol olsun.

helsinki, oslonun konuşan versiyonu. bu pek çapraz durmuyor arada yürüyor.

monica gaztambide, breaking bad skyler ile orospulukta yarışır ashjgfaslj yeni adı stockholm oldu sanırım. denver baba sağolsun.

arturito, bi rahat dur orospu çocuğu.

raquel murillo, meşhur başmüfettiş. rolünü oynamak konusunda samimi söylüyorum berlinden daha iyi. gerçekten karıyı yolda görsem ifade vericem. o derece bakışlarıyla, konuşmalarıyla, tavırlarıyla inandırdı beni. ayrıca çok çekici. o kadar çekici ki burnundaki eğrilik bile gözüme batmıyor.

ve tabii ki profesörümüz. taşağını yesinler senin. aşksız soygun mu olur aq. millet içerde malı götürüyor sen orda football manager oynuyorsun aq. adam anti acun ılıcalı gibi. polis götüne dayandığında bile kravat ütüleyecek neredeyse. rolünü iyi oynuyor. tipik bir espanyole erkeği sanırım. karakter olarak en doğru seçimlerden birisi. vizyonu, misyonu olan kültürlü soyguncuyu oynuyor. başmüfettişi tavlaması cidden keyifliydi.

rolünün hakkını vererek oynayan, karakterlerin yakıştığı kişileri sıralamam gerekirse;
    1. müfettiş murillo
    2. soygundan sorumlu başgan berlin
    3. el profesör
    4. denver
    5. arturito

bunların dışında karakter olarak grupta bazı eksiklikler vardı bence. böyle pis işlere bulaşmış emekli bir polis veya darphane müdürü gibi bir karakter olmalıydı diye düşünüyorum. oslo ne yaptı ben hiç anlamadım. yapımcı boşuna para verdi aq. onun yerine daha sağlam ve seçici bir karakter olmalıydı.

dizide takıldığım tek nokta 2. sezonun ortasında tokyo'nun motorla darphaneye girişi sırasında bir kamyon polisin ne bok yediğini anlamadım. o sahnede en azından tokyo ölmese bile ciddi şekilde yaralansa diziye olan inancımı yitirmeyeceğim. o sahneden sonra keyfim kaçtı açıkcası. bi alay polis bir alay keskin nişancı, açık hedef halindeki tokyoyu vuramıyor. hasiktir dedim uzun bir süre. bunun dışında geri kalan her şey dizi çerçevesinde ''olabilir''.

--- spoiler ---
  • bir istanbullu gelin değildir

tabiki şaka amq

bence üçüncü sezonu çekilmeden bu güzel tadı damakta kalmalıdır
  • türkçe dublaj seçeneki gelmeden izlemeyeceğim.
  • israrla izlemiyordum ama yapacak bir sey bulamadim evde actim izleyim dedim.

zaman gecirmek icin guzel dizi. lakin bolum gectikce tokyo'ya irite olmaya basladim.
    ilk baslarda guzel gelen hatun yaptigi sacmaliklarla kendinden nefret ettirdi.

berlin ve profesor un oyunculuklari mukemmel. darphane mudurunu de unutmamak lazim arthuro idi galiba.

bu arada darphanelerde sadece madeni paralar basilir diye biliyorum. acaba dizide ceviri hatasi mi var, ispanyilca bilenler aydinlatsin lutfen.

altyaziya gore darphanede catir catir kagit para basiliyor.
  • sabırsızlıkla yeni sezonu bekliyoruz
hesabın var mı? giriş yap