şükela:  tümü | bugün soru sor
 • american pie'da stifler deliler gibi oynarken gorulebilir .
 • fileli bir sopayla ve plastik bi topla oynanan, amerikanin en eski oyunu die bilinen canadalilarin dunyaya tanittigi spor.
 • guzel, agir, birakildigi yuksekligin 70-80% ine geri ziplayabilen toplarla oynanir. bounce jugglinge baslamak icin ucuz ve pratik bir cozumdur.
 • savas gibi oyun. defanstakilerin sopalari daha uzundur. ofansif oyuncularin sopalari ise daha kisadir. size hemen savas alanini hatirlatmalidir bu; zira defansin genellikle uzun silahlari varken (mizrak, bardiche, vs), yuksek hiz isteyen saldiranlarin kiliclari filan olurdu.

  sonra bir de hayvan herifler bu sopalarlan birbirlerine vuruyorlar oynarken; kural disi filan da degil. patir kutur vuruyorlar birbirlerine.

  ama uzaktan izlenince biraz komik gozukuyor. ellerinde sopalarlan kosan bir suru insan; paten filan olmayinca ayaklarinda, komik gozukuyor.

  siz hala oyuncularin fileli sopalari kullanarak bir topu bir yerden bir yere goturmek, veya bir yerden bir yere pas atmak, sut cekmek icin filan kullandiklarini saniyorsunuz. gercek sirf bu degil. herifler resmen birbirlerinin orasina burasina sokuyorlar sopalari, diyorum ya, savas gibi oyun.

  amerikan yerlilerinin oyunu olarak da bilinir. amerika ve kanada disinda bilinmez, oynanmaz. zevklidir aslinda soyle bir bakildiginda.

  amerika'da kolej seviyesinde en iyi okul takimi johns hopkins'e aittir (ovunmek gibi olmasin).

  bir de kurallarini bilebilsem...
 • yamuluyorsam duzeltin ama homecoming'i lacrosse musabakasi olan tek universite johns hopkinstir ayrica sanki
 • rakip oyuncuya eldeki sopa kullanilarak vurulmasinin faul olmadigini ogrenmemle (tabi sinirlari var) gozumde yucelen spor dali. bu sporda aktif kizlarin vucutlarinin kasli ve kalin hatlara sahip olmasina ragmen vucutlarinda erkeklerde gorulen morluklara ve curuklere rastlanmamasi ilginctir. diger bir gozlem tipki futbol ve basketbol takimi oyunculari gibi beraber dolasan erkek lacrosse takimi oyuncularinin lacoste duskunlugudur. bu olayi ses benzerligine yoruyorum...
 • crosse (haç) denen, rakete benzer, uzun saplı bir sopayı kullanarak topu kaleye sokmasına dayanan takım oyunu.piskopos asası'da derler.
 • karadan karaya, seyyar bir güdümlü füze. yüksek isabet oranıyla tanınıyormuş.
 • amerikan futbolunun kaba kuvvetinin demir sopalarla birleştiği nokta, yani manyaklık. abd'nin en eski sporu olmasına rağmen pek çok eyalette bile bilinmemesini bu "pis" yapısına bağlıyorum. erişkin bir lacrosse oyuncusunun vücudunda çürük falan olmamasının sebebi de 5 yaşından beri bu spora gönül verip; korkunç bir hızla gelen o ağır topu taşaklara yeme, surata kask girmesi, topu ele geçirmişken el ve kola gelen darbeleri mümkün olduğu kadar az kırıkla atlatma gibi süreçlerden doğal seçilimle gelmiş olmasıdır. new york ve maryland eyaletlerinde oldukça popüler olan lacrosse'ta kafa ve bacaklar arasındaki kısma demir sopalarla gömçürebilir, rakibinizin elini kolunu kırabilirsiniz. lakrosçular, sporculardan ziyade spartalı savaşçılara ait gibi duran bir eğitim sürecinden geçer, fantastik bir kafa ve vücut yapısına sahip olurlar. oyunun bu sert yapısı hemen her kuralında görülür, örneğin normalde iki santim kar yağmış olması bir açıkhava oyunun iptaline yeterken, gök parçalansa lacrosse maçı iptal edilmez, kafanıza yıldırım düşer, lacrosse şehidi olursunuz. has oyuncuları çelik disiplinle yetiştiğinden, hem de oyunun kendisi farklı bir zeka gerektirdiğinden, hayatlarının her alanında sert, dayanıklı, düzenli olurlar. okulun en iyi lacrosse oyuncuları amerikan filmlerindeki futbol oyuncuları gibi en popüler ponpon kızın peşinde koşan aptallar değil; princeton'a, harvard'a kabul alan "çalışkan çocuk"lardır. zaten -tahmin edilebileceği gibi- bütün kızlar lakrosçuları ister, öyle takımdan kimse kız peşinde falan koşmaz zaten.

  dolayısıyla, anadolu'dan, yiğidin harman olduğu yerden gelenlerin yapabileceği en mantıklı hareket, amerikan lacrosse seyircileriyle aynıdır: oynuyormuş taklidi yapmak. komşu "town"a gidip okulunuzun lacrosse sweatshirt'üyle dolaşmak; araba bagajında o kırılasıca sopaları gezdirmek, aim'de "hayrullahlax", "laxfatma5" gibi screen nameler alıp "varsity lax meetinggg" diye away message bırakmak, sağa sola lax çıkartması yapıştırmak. ("crosse" x oluyor yani, çok cool) aslında kimin oynayıp kimin oynamadığını herkes biliyor ama, alkol gibi işte, "bahane"si bu, çaktırmayın; çeşitliliği çeşitlilikle, çeşit çeşit kucaklayın.
 • bugunku cornell-syracuse cekismesinin ardindan son iki senedir ncaa sampiyonlugunu syracuse'un tasidigi, izlemesi cok zevkli (yeniyoruz daha ne olsun) ve oyuncularina da feci derecede saygi duydugum spor. bu arada acikca belirtmeme gerek var mi bilmiyorum ama amerika'nin daha cok kuzeydogusunda populerdir.