• batı literatüründe ruhban* olmayan insan.

akrabası olan bir kelime için:

(bkz: layman)
  • eğer babaysa eve para getirir ve para getirme işini dinden tamamen ayrı tutar.
    eğer anaysa evi temizler yemek yapar ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer çocuksa derslerine çalışır okuyup adam olur ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer dedeyse cumaya gider bayramda para verir ve bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    eğer nineyse dedenin ve ananın yedeği sayılır yeri gelir namaz kılar yeri gelir yemek yapar ama bu işlerden dini tamamen ayrı tutar.
    demek ki neymiş laik insan olmuyormuş.
    demek ki neymiş laik devletler varmış
    ve demek ki neymiş laikliği anlatmak için türkiyede bu kadar saçma salak bir entryi yazdıracak insanlar varmış.
  • din ile devlet işlerini birbirinden ayırmış insan
  • sacma sapan bir tanimdir. insanin laik olma bir durumu soz konusu degildir, geregi de yoktur. belki bir objektif olmakla tarif edilebilecek bir hadise gibi gozukse de o da olmaz. kurumlar laik olmalidir eger hukuk devleti gibi bir sifatlari varsa.
  • olamayacak olandır.

insan tek başına devlet olamayacağına göre en basidiyle ayıracak din ve devlet işleri yoktur.anca laikliğin savunucusu olabilir.

he ama sen diyorsan 'hükümet gibi karı' o senin hayvanlığın valla.
  • chp'li dindar müslüman insandır. adam cidden kendi içinde de din ve devlet işlerini birbirinden ayırmıştır. bir yanda chp gibi dinsiz partiye oy verirken, diğer yandan namazlarını kaçırmaz. akp'ye oy verse idi din ve devlet işleri ayrılmamış olurdu ya da chp'ye oy verip dinsiz olsa idi.

sözün özü laik insan da olabiliyor efendim.
  • devlet gibi insandır.
  • şimdi misal ben, yaptığım veya yapacağım hiç bir işi din ne demiş bu konuda diye ölçüp tartmadan yapıyorum.

kanundan çekiniyorum, karşımdakinden biraz tırsıyorum, vicdanımdan çok korkuyorum. hepsini harmanlayıp yapıyorum yapacağım veya yapmayacağım işleri, bazıları düz gidiyor, bazıları tosluyor bir yerlere.

eee, din nerde bunların? bazıları dine de uyuyor! o benim değil, dinin sorunu, din kendini bana uydurmuş!

demek ki ben laik bir kişiyim. demek ki kişiler de laik olabiliyormuş.
  • yoktur. seküler insan vardır. o insan ne de güzel insandır.

- âl-i imrân suresi 173. ayet
  • yönetimde sosyal hukuk devleti prensiplerini ilke edinir. hem kendi inancına sahip olanların hem de kendi inancına sahip olmayanların haklarının modern hukuk çerçevesinde korunmasını ister.

sosyal hayatında da genellikle çevresindeki kişileri inançlarından ziyade ne düşündüğüne, hayata nasıl bir bakış açısıyla baktığına göre konumlandırır, ona göre iletişim kurar.

güzel insandır vesselam.
hesabın var mı? giriş yap