• (bkz: leche)
  • orijinali caffe latte olan icecek, cafe au lait ile ayni mantiktadir, sutlu kahve demektir. ispanyolcasi da cafe con leche'dir erasmuscu ergenler icin belirtelim. yukarida da bahsedilmis, ki keza wikipedia'da da vurgulanmis, italya'ya gidip garsondan latte isterseniz cakma tiki tiplemenizle, adam elinize verecektir bir bardak sicak sutu, zira latte sut demektir italyancada.

neyse, latte art diye bir olay soz konusudur, ozellikle indy cafelerde populerdir (nero, costa ya da starbucks gibi franchise cafe'lerde ugrasmiyorlar, sorunca da 'herkes yapamadigi icin startdartlari korumak zorundayiz' gibi salakca bir bahane uretiyorlar). hazirlanan kahveye sut dokulurken ve sonrasinda kasik yardimiyla guzel sekiller verilir, insanin gozune hos gelir ictigi. barista bir arkadasim bu konuya oldukca emek vermektedir, su siralar anka kusu bile yapabilmektedir. kendim ancak kalp yapabiliyorum zira, ama yeterli oluyor cogu zaman.

ilgilenenlere: http://youtu.be/zdzs__m5iai
  • en kalitelisicafe nero da yapılan kahve çeşidi. soğuk olanında şöyle bir ayrım vardır; ice latte tıpkı sıcak latte gibi şekersizdir ancak ice latte isteyince şekerli bir latte çeşidi olan frappe latte yaparlar. nedendir bilinmez.
  • starbucks'larda istenilen sıcaklıkta sipariş edilebilir.

arabada içecekseniz ve araba sallandıkça dudaklarınız yansın istemiyorsanız "bir tane 60 derece latte istiyorum" diyebilirsiniz mesela sipariş verirken.

haa, tam 60'mı yapıyorlar, göz kararı mı? bilemiyorum o kısmını...
  • artık bir iki starbuckstan içeri girince yüzüme bakıp "short vanilya latte?" dedikleri bağımlılık yapmış içecek. tabii durmak lazım bir yerde yerine başka eğlenceli bir içecek koyarak şurupsuz.
    edit: laktozsuz misto oldu, aynı muamele.
  • likor sarap varken bira nasil amelelikse macchiato ve cortado varken de latte sut ameleligidir. sutle nesquik icmeye benzer, kaliteli kahvenin tadi latte'de katiyen gelmez.

not: starbuckstan iciyosaniz kafayi takmamak gerek boyle seylere.
  • almanca'da argo da ereksiyon halindeki penis (ing. wood) için kullanılır.

yani almanya da bir garsona

ıch hätte gerne eine große latte

dememelisiniz.
  • hard candy kayıtları sırasında kaydedilip albüme alınmayan madonna şarkısı. yine bu kayıtlar sırasında ortaya çıkıp arada konserlerinde değiniverdiği lela pala tute'nin demosu da olabilir pekâlâ

http://www.youtube.com/watch?v=vn7khqrtkgm
  • her gece 02:00 sularında aklıma gelip,
    itinayla hazırladığım ve sonrasında sigara ve müzik ile bana eşlik eden güzel içecek.
  • kokusuna öldüğüm
hesabın var mı? giriş yap