• biri yesillesin.
    madem caldirdiktan sonra 24 kelimeyle geri geliyor o zaman benim anlayisima göre coinlari bunlarin hesabina yüklemis oluyoruz? mantik hatam mi var?
    coin usb de degil bunlarin hesabinda yani.
    e bunlarin hesabi da hacklenebilir kim veriyor garantisini?
  • coinler şirketin hesabında da değil ledger nano s in içinde de değil. coinlerin hepsi blockchainde, ledger sadece anahtar, ledgerle (anahtarla) buraya erişip coinlerinle istediğini yapabilirsin, ledgerin yaptığı şey 24 kelimelik anahtarı şifrelenmiş şekilde saklamak.
  • cihazi usb kablosuyla bilgisayara baglayinca bootloader diye bir yazi cikiyor. baya bir sure bekledim ama hicbir sekilde olmadi. tuslara da basili tuttum yine gitmedi. ledger live son versiyonunu indirdim ama nano s i kurmadan ayarlar kismina erisemiyorum ve ekstra cihazı güncelleyemiyorum da. böyle bir sorunla karşılaşan biri veya yardım etmek isteyen varsa yeşillendirebilir.

t: kripto para cüzdanı.
  • edit: kriptosever arkadaşlar tarafından cahillikle suçlandım.ben bu işin uzmanı olduğumu yazdım mı? yüzde yüz güvensiz dedim mi? demedim. 24 kelimenin nasıl türetildiğini sordum sadece. hakaret etmek yerine adam akıllı cevap verip açıklama yoluna gidebilirdiniz. birisini cehaletle suçlamadan önce gidin lügatten cehaletin sözlük anlamını öğrenip gelin.

--- spoiler ---

bugün kendim biraz araştırınca gerçeği anlamış oldum. 24 kelime ile ilk kurulumda random bir private key üretilmiş oluyor. kelimeler ise cihaza bağlı ön tanımlı değil(anladığım kadarıyla). eğer bir kötü niyet(bunu teyit edecek kadar donanım bilgim yok) yoksa o 24 kelimenin birebir aynısını not etmeyen birinin aynı private key'i üretmesi imkansıza oldukça yakın. yani birilerinin çıkıp bunu tersine çevirmesi çok mümkün gözükmüyor. cihazda dolayısıyla 24 kelimeyi kaptırmadığınız, bilgisayarınıza yada telefonunuza zararlı bir yazılım yüklemediğiniz koşulda bu cihazı kullanmak (en azından şimdilik) güvenli gibi gözüküyor. fikrim bu noktada biraz değişti.
    --- spoiler ---

güvenliği hakkında ciddi soru işaretleri bulunan bir cihaz.

cihaz bozulduğunda kriptoların komple yanmıyor olması, 24 kelime ile geri getiriliyor olması da bence bir güvenlik açığı olabileceğini gösteriyor.

kelimeler firmanın kendisinde büyük ihtimalle yasal anlamda sıkıntıya gitmemek için tutuluyordur. bir kopyası da muhtemelen distribütörlerde var desek sizin cüzdana kimler erişebilir bir düşünün...*

bu işin bence olması gerekeni tamamen diy malzeme ve açık kaynak yazılımla kendi cüzdanını yapmak olabilir. diğer türlü cihaz yazılımsız gelse ve o 24 kelimeyi de baştan siz ayarlasanız dahi yine de içindeki komponentlerde gizlenebilecek başka bir backdoor olabilir mi endişesi yaşamanız olası.

yani özetle bu şey(ler) bana çok güvenliymiş gibi gelmedi.
  • cidden bu kadar cahilseniz almayın.

sen cihazı kurarken kendi private keylerini oluşturuyorsun. bunu distribütöre fln vermiyorlar sdsdsdsd ulan neyse.

hadi buna inanmıyorsan cihazı resetlediğinde sana sıfırdan yeni private keylerini verir.

cihazın kendisinden bile bir daha bu keyleri almak mümkün değilken adam keyleri bir yerlerde saklıyorlardır kesin diyor. bravo kimse düşünemedi bunu bir senin aklına geldi. bu keylerin nasıl üretildiğini yaz google'a öğren. hadi cehalet ayıp değil de cahil bir şekilde kendince çıkarım yapıp "güvenli değil bu yau" demek net ayıp.
  • bip39 nedir bilmeyenlerin salladığı coldwallet.

şöyle 10 btcsi olsa, wallet'ı kaybetse de o 24 kelimenin değerini anlasa keşke bu gerizekalı sürüsü
  • yurtdışından alındığı taktirde gümrüğe takılıp takılmadığı merak edilen soğuk cüzdan.
  • hakkında kullanımı ile alakalı temelden teknik detaylı olana doğru bir kaç soruya sahip olduğum soğuk cüzdan.
    forumda da sordum ama bazı sorular muallak kaldı eğer yarsımcı olmak isteyen mesaj atarsa sevinirim.

tanım: 2 hafta önce almış olduğum kripto para cüzdanı(soğuk).
  • araştırmaya yeni başladığım soğuk cüzdan çeşidi.merak ettiğim bir kaç durum var.
    -ledger isimli firma/üretici herneyse,bir gün kepenkleri kapatıp gittiğinde uygulaması sitesi vs kapandığında benim soğuk cüzdanımdaki bitcoinlere bir şey olur mu?
    -bu cihazı kaybettim ya da elektronik arıza yaptı bozuldu,bitcoinleri nasıl kurtarıcaz? yeni ledger cüzdan almamız gerekiyorsa ilk sorudaki ihtimal geçerli,firma ortalıkta yoksa durum ne olur?

soğuk cüzdanı üreten firmaya bir bağlanma durumu var gibi geldi onun için soruyorum belki başka insanlarında aklına takılmıştır bu durum
  • dün elime ulaşan soğuk cüzdan. binance üzerinden binance smart chain kullanarak tüm shib coinlerimi buraya aktardım, ancak yolladığım coinler ledger live’da görünmüyor. network olarak bep20’yi kullandığım için mi çözemedim.

bilgisayara bağlı olmadığında bile coinleri adrese gönderebileceğim yazıyordu. pek fazla bilgim olmadığı için burda sorayım dedim, bilen arkadaşlar yardımcı olursa minnettar kalırım.*

edit: soğuk cüzdanı metamaska bağlayarak sorunu çözdüm.
hesabın var mı? giriş yap