şükela:  tümü | bugün
 • 1927 doğumlu alto saksafoncu. lenny tristiano ile birlikte cool cazın tohumlarını atmış hatta aynı kişiyle yaptığı intituon (yazılışından emin değilim) adlı parçasıyla free jazz denemelerine daha 1950lerde başlamıştır. bu şahsiyet aynı zamanda miles davis'in birth of the cool kayıtlarında da çalmıştır.
 • kendi albümlerinin yanında dave brubeck, ornette coleman, charles mingus, gerry mulligan, elvin jones gibi müzsiyenlerle çalmışlığı vardır.
 • dinlemesi oldukça keyifli cool jazz müzisyeni. at storyville albümü önerilir.
 • 20 şubat'ta crr konser salonunda sahne alacak efsane.
 • 20 şubat 2016'da crr konser salonunda konser verecek olan sanatçı. biletix link

  bilgi:
  90. yaşına yaklaşırken, alto saksafonun dev ismi lee konitz 20 şubat’ta crr’de çalacak.

  "alto saksafoncu lee konitz’in ilk solo albümünün çıkış tarihi 1949, ama daha öncesinde miles davis’in tuba band’iyle de çalmışlığı var kendisinin. bir başka deyişle 60 yıla yakın bir zamandır enstrümanına üfleyen bir efsane o. yaşayan bir efsane... bunun yanında “yalnız kurt” yakıştırması da yapılır lee konitz’e. çok dikkat çekmez, kendini göstermek için atak davranmaz. ama konitz için caz müzisyeni olmak demek doğaçlama yapmak demektir. doğaçlama yapmak da risk almayı gerektirir.

  1927 chicago doğumlu müzisyen 11 yaşında klarinet çalarak müziğe adım atmış, ama kısa süre içinde önce tenor, sonra da alto saksafona geçiş yapmıştı. benny carter ve lester young gibi erken dönem bop saksafoncularından etkilenen konitz, efsane piyanist lennie tristano ve miles davis’in ‘birth of the cool’ ekibiyle çalmasının akabinde kendi solo kariyerine başladı. yükselişe geçtiğinde ise, charlie parker’ın baskın şöhretinin uzağında, tamamen kendine has bir tarz geliştirmeyi başardı. lee konitz, hemen her caz müzisyeni gibi farklı müzisyenlerle çaldı, farkı caz türlerinde ses verdi.

  gil evans ve coleman hawkins gibi o da gençlerle çalışmaya açık ve ilgili; yeni ve heyecan verici projelerde yer almaya gönüllü bir müzisyen. 2011’de brad mehldau, charlie haden ve paul motian ile live at birdland albümünü çıkaran sanatçı, sonraki yıl greenwich village’deki blue note’da bill frisell, gary peacock ve joey baron ile kapalı gişe konserler verdi. 2014’te ise dan tepfer, michael janisch ve jeff williams ile first meeting: live in london’ı kaydetti. new york’taki hala varolan üç ayrı birdland kulübünde çalmış olan ve yaşayan tek müzisyen o. ünlü caz dergisi downbeat’in eleştirmenleri tarafından son olarak 2010’da “yılın alto saksafoncusu” seçilen konitz’in evinde daha birçok ödülün dizili olduğunu söylemeye bile gerek yok. müzik yapmak için sizi harekete geçiren neydi sorusunu şöyle cevaplıyor: “çok fazla radyo dinliyordum, özellikle de dans gruplarını. bunun büyük etkisi var. bir de ağabeyim doğaçlama şarkı söylemeyi severdi ve bu çok hoşuma giderdi. popüler şarkılar ve yahudi şarkıları..” be-bop ve avangart cazın efsane saksafoncusu lee konitz 89 yaşında istanbul’da olacak ve bize oğlum dediği walter lang ile erken bir 90. yaş hediyesi verecek."

  lee konitz: alto saksafon
  walter lang: piyano

  1. kategori - 93.50 tl
  2. kategori - 73.50 tl
  3. kategori - 43.50 tl
  60 yaş üstü - 23.50 tl
 • covid-19’la ilişkili olarak pnömoni sebebiyle hayatını kaybeden müzisyen.
 • crazy she calls me yorumunu öncelikle şuraya iliştireyim. son zamanlar dinlemekten en keyif aldığım jazz müzisyenlerinden biri. yakın zamanda covid'den hayatını kaybettiğini de buradan öğrendim.