• ayrton senna 10330 seti sosyal medyada görüp hemen almam lazım dedim. 3000 tl fiyatı görünce yerine mclaren f1 76919 alıp çıktım. garibanlığın gözü kör olsun. okuduk, iş güç sahibi olduk hala istediğimiz oyuncağı alamıyoruz.
  • lego ürünleri neden sürekli pahalı , ne zaman ucuzlayacak bu
  • gazetenin lego verdigi zamanlar babamla hergun gazete bayiine gider bir gazete ve günün lego paketini alır gelirdik. gazete kokusi beni hep bu ana götürür
  • son birkac aydir lego'ya merak saldim ve kucuk capta da olsa alimlar yapiyorum. amerika'da baya buyuk bir lego komunitesi var ve bircok site uzerinden sifir veya ikinci el urun alabiliyorsunuz. bir suru sitede duzenli indirim oluyor. walmart, target, amazon, vs. uzerinden almayacaksaniz facebook marketplace, bricklink, ya da cesitli gruplar uzerinden satin alabiliyorsunuz. ve turkiye pazarindan alisik oldugumuzun aksine bu urunler markalarin sattiklarindan dusuk fiyata oluyor. kimse amazon'da sifir 100 dolara satilan urune 100 dolar ya da daha fazla istemiyor. eger lego artik uretilmeyen bir set ise de arz talebe gore uc asagi bes yukari bir fiyati var. mesela ewok village seti 700-750 bandinda sabitlenmis gibi. kimse gelip 600 de demiyor 850 de demiyor.

turkiye'de her konuda oldugu gibi lego konusunda da herkes tuttugunu sikmeye calisiyor.. anladigim kadariyla tedarik sikintisi var. hala uretimde olan setlerin bile stogu yok. ama milletin anlamadigi stogunun olmamasi ya da artik uretilmiyor olmasi o lego setinin fiyatini bir anda iki katina cikartmiyor. adamlar amerikada yaklasik 500 dolara satilan (lego turkiye fiyati da 15k olan) diagon yolu setini 27-28k'ya satisa koymus. fiyati 10k olan home alone seti yapilmisi 9-10k'dan, sifiri 15k'dan gidiyor. amerika'da cok popi, fiyatini 350 dolar disinda gormedigim pirates of barracuda bay turkiyede 20 kusurlerde gidiyor.

tr'de boyle alip set stoklamak ve sonrasinda da satmak cok akil kari is degil. oyle mukemmel bir lego toplulugu oldugunu sanmiyorum. lego alanlar da salak degildir zaten. e sakladiginiz urun de avuc kadar bir iphone degil. hacmi baya buyuk. o yuzden sark kurnazligiyla lego store ve amazon'dan pahaliya satmak icin alinacak bir urun degil.
  • heves edip londra ve mini bitkiler almıştım.

yaparım bunları ya akşam 1 saat uğraşsam bir haftada biter diye. total 2 saatimi tek vermişimdir.

çok sıkıcı. uygulamasını indirdim belki daha hızlı yaparım diye, aylardır bir tepsinin içinde gardrobun üstünde duruyor.
    hiperaktivite çok zor bir şeysin.
  • öncelikle geçmiş entriyi şuraya bırakayım.

(bkz: #162303817) onun içinde de bir tane entry var. entryception. neden bunu yaptım çünkü ikisi de o kadar uzun ki ne anlattığımı unuttum. özetlemem gerekirse legonun tablo gibi duvara asılanını aldıktan sonra hızımı alamayıp lego olmayan bir markanın yurt dışından çiçeklerini aldım. 3 taneydi hepsi bitti gösteririm şimdi. sonra hızımı yine alamayıp gittim bu defa legonun çiçeklerini aldım ona başladım. karşılaştırma yapmaya geldim.

öncelikle en belirleyici şey fiyat. legonun çiçeklerini 1800 küsüre almışken diğer markanın 3 ayrı çiçeğini 800 küsüre aldım. 3 diyorum dikkatinizi çekerim.

ikinci fark diğer markanın parçaları ve bittiğinde boyları daha küçük, ondan sonra legoyu yapınca parçalar biraz hantal geldi mesela ama diğerinin kutusunda zaten mini diyor. büyük versiyonu da var mıdır bilmiyorum.

legonun tarif kitabı çok daha güzel ama diğeri de anlaşılmaz değil. görüntü olarak bence ucuz olan alternatif de kötü değil hatta bence uzaktan gayet güzel. onun parçalarını yerine oturtmakta bir tık zorlanabiliyorsunuz, legoda böyle bir şey yok. tık diye oturuyor her şey. diğerinde birsürü yedek parça kaldı. şu an legoda 3 çiçek bitirdim sadece 5 yedek parça kaldı. içinden çıkan paketlerde legoyu kategorilere ayırmışlar. üstünde kaç yazan paketle hangi çiçekleri yapacağını falan yazıyor. diğerinde sadece paketlere ayırmışlar ama zaten tek kutuda 6 çiçek falan yapıyorsunuz 1'i yaprak.

bir diğer fark legonun çiçeklerinde saplar aynı renk. çiçek görüntüsü güzel. diğerinde sapla yaprak ya da çiçeğin bağlandığı yerle sap farklı renk falan. legoda da bağlantı yeri koyu yeşil mesela ama o daha çiçek gibi duruyor onunki göze batmıyor.

sağlamlık ve parça takma keyfi olarak lego diyorum ama bütçeyi işin içine katınca diğer seçenek de hiç fena değil bence.

görsel

şu legodan 3 çiçek

şunlar bitirdiğim diğer markanın çiçekleri.

görsel

legoyla oynama işini nasıl çocuklara kaptırmışız ve ben 28 yaşıma kadar bunun bu kadar keyifli 1 aktivite olduğunu neden bilmiyordum hiç bilmiyorum.

neyse daha erken fark etsem ocağıma hepten incir ağacı dikermişim.
  • görsel
    görsel
    gençler. huzurlu bahçe bitti.
    ışıklandırması tamam.
    bakın bakalım.nasil olmuş
    bayram tatili "pamuk prenses ve yedi cüceler" tarafimdan yapılacak.
    evet tarafimdan.
    arka plandaki televizyon 178 cm (merak edenler için.)
  • dünyanın en yaratıcı ve en eğlenceli, sınırlaması olmayan oyuncağı. şartsız, süresiz ve kazananı olmayan yani rekabet yerine tamamen odaklanma ve yaratıcılığı geliştiren en önemlisi her yaşa her döneme hitap eden, 70 yıl öncesi bir lego setinden çıkan parçanın günümüzdeki bir sete uyumlanabiliyor oluşuyla zamansız, "leg godt(danca)" iyi oyundur. mucidi: ole kirk christiansen, danimarkalı marangoz, 1932.
  • gençler.
    7 prenses ve pamuk cüceler ve dahi
    paten. görsel
    görsel
    başlıyorum bakalım.ortaya ne çıkacak.
    (ulan..allahsiz torunlar.tum cokomelleri yemisler.her yer kapalı. kuru,kuruya kahve,çay,cigara eşliğinde yapacagim)
    lego store da tükenince,diğer satıcılarda fiyatlar hemen tırmanıyor.. bu setleri eksiksiz yapıp sergileyeceğim.kutu,kitapcik,yedek parcalar tam takim.biraz bizde dursun hevesimizi alalım. ve sonra gerçekten uygun fiyata.sifir ayarinda bir seviyede 2.el satışa vereceğim. nedir bu fiyatlar yahu..
  • bence var olmuş ve olacak en güzel oyuncak legodur. 5 yaştan itibaren 100+ yaşa kadar herkese hitap edebilecek yegane oyuncaktır. aslında onu oyuncak kabul etmek legoya hakaret sayılabilir.

yalnız, bunu lego dünyasına yakından bakmadan anlamak zor olabilir.

lego dünyası çok geniş bir alemdir. derya deniz diyebiliriz. hem ürün yelpazesi çok geniş, hem de yapılabilecekler sonsuz.

ayrıca legonun ilgi alanlarına göre farklı kategorileri bulunmakta. lego ürünlerinin tek olumsuz yanı fiyatı diyebiliriz.

lego technic kategorisi inanılmaz etkileyici ürünler sunar. 13 yaş üzeri için uygun yazıyor ancak biz birkaç yıldır bu kategoriden birşeyler alıyoruz. bence lego mantığını anlayan, biraz da görsel becerisi olan 8-9+ çocuklara uygun. aslında bu kategorideki çoğu ürün yetişkinlere hitap ediyor. araba, motosiklet seven biriyseniz, benim gibi iş makineleri hastası biriyseniz lego technic sizi büyüleyebilir.
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

ancak; ilk kez lego alacaklar, sarı kutu ile başlangıç yapmalılar. görsel kutunun büyüklüğüne aldanmayın, içinde çok fazla parça yok ama zamanla doluyor içi yeni legolar aldıkça.

7-13 yaşlarındaki çocuklar için en güzel tercih, lego creator olacaktır. bu kategorideki legolardan üç farklı talimat kitapçığı çıkar ve elinizdeki parçaları talimatlardaki üç farklı şeye dönüştürebilirsiniz. bu kategorinin, çocuklarda yaratıcılığı geliştirip legodan bir şeyler üretme temel mantığını anlamalarına yardımcı olduğunu düşünüyorum.

görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

son yıllarda lego, çiçek olayına da el atmaya başladı (bkz: lego icons) ben lego technic dururken çiçek almam ama satıldığına göre demek ki alanlar var.
    görsel
    görsel
    görsel aslında sonuncu çiçek kategorisine girmiyor ama olsun.

lego ayrıca farklı film serileri ile ilgili ürünler de üretiyor.
    görsel
    görsel
    görsel

lego'nun aynı zamanda iki adet animasyon filmi var. filmlerin 7+ olduğunu düşünüyorum. daha küçükler anlamayacaktır. 7 yaş yarım yamalak anlar. sanki film yetişkinlere yönelik animasyon gibi. özellikle 2. film. ben iki filmi de çok seviyorum. birkaç kez izleyip sıkılmadığım nadide filmlerden. bu filmlere ait legolar da çok çok güzel. bir lego filmi hastası olarak bunların hepsini almıştım zamanında.
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel
    görsel

ayrıca, legodan şahane tasarımlar üreten bir de instagram hesabı biliyorum. nedir necidir bilmem ama muhteşem şeyler tasarlıyor. instagram hesabı

bizim zaman zaman birkaç kutuyu birleştirip bir şeyler tasarladığımız oluyor. ama sonunda tekrar kutuları ayırıyoruz. aldığınız kutu ile sadece talimatlardaki şeyleri yapacaksınız diye bir şey yok. lego ile yaratıcılığın sınırı yok. `:reklam gibi entry oldu. lego, bir technic kutu yollarsan hayır demem`
hesabın var mı? giriş yap