• android işletim sistemli telefonunuz varsa, lego minifig collector ve lego mini figure identifier + programları ile seri 1-4 arası tüm barkod ve kabartma kodlarına ulaşabildiğiniz gibi telefon kameresını barkod okuyucu olarak kullanıp poşet içindeki legonun ne olduğunu öğrenebiliyorsunuz.
  • 13. serisine başladığım minik şirin legolar. "evıl wızard" bulunması en kolay figür. kendisinin ayakları yok kocaman tek bir parça, en ayırt edici noktası bu bence .. "secho" ipuçlarına ekleme olsun. =)
  • 16. serinin artık türkiye genelinde satışa sunulduğunu söyleyip elle hissetme yöntemlerini açıklayayım:

1. ice queen: serideki tek etekli minifigür olduğundan bulunması kolay bir figür. yine de emin olmak için ellerinden fışkıran buzlar yardımcı olabilir. eğilip bükülen parçalar olduğundan kolaylıkla farkedilebilir. başındaki taçtan da hissedilebilir.

2. desert warrior: pek ıvır zıvır parçası olmayan, sade figürlerden biri. ayırt edilebilecek parçalar sarığı ve scimitar kılıcı. kılıç scallyway pirate'ınki ile karışabilir o yüzden kılıcın ucundaki kıvrıma dikkat etmek lazım.

3. female cyborg: bu ablamızın da en belirgin parçası üzerine geçirilen zırhı. diğer figürlerde bunun gibi zırh olmadığından kolaylıkla ayırt edilebilir. bir de silahını ve ucuna takılan tekli yuvarlak parçayı bulursanız tamamdır. ama saçı spooky boy'un aynısı olduğu için diğer parçalardan emin olmadıkça saça bakmayın.

4. cute little devil: şüphesiz serinin en sevimli figürlerinden, adı üstünde. bunun da bir sürü parçası var. en belirgin parçalarından biri kanatları sanırım. geniş olduğu için yokladığınızda bulabilirsiniz. sonra üç başlı çatalını yoklayıp bulmak da kolay. kafasındaki boynuzlu başlık ve elindeki balkabağı kovası da kolayca bulmanıza yarayacak parçalardan. hatta bunları bulmadan önce bacaklarını yoklayarak da seçenekleri düşürebilirsiniz. zira seride iki tane çocuk figürü var, bacakları kısa ve hareket etmiyorsa ya bu figür ya da penguin boy olarak düşünebilirsiniz.

5. spooky boy: bu figürün en belirgin parçası kitap. elinize 2x2 düz kare parçadan ziyade büyük dikdörtgen birşey geliyorsa bu onun kitabıdır. sonra örümcek de hissedilirse bulunur. örümceğin altındaki tekli nokta bile çok yardımcı olur. saç meselesi female cyborg ile aynı. diğer parçalardan emin olmadıkça saça güvenmeyin.

6. hiker: bu figürün de en belirgin parçası sırt çantası. ama spy'ın sırt çantasından ayırmak gerek, o da çok basit zaten: çantanın üstüne sarılı rulo şeklindeki matı hissederseniz bu figürü bulmak çok kolay. daha da emin olmak için 2x2 düz harita ve 1x1 düz pusula parçalarını bulmanız lazım. en sonunda saçı da tırtıklı olduğu için yardımcı olabilir.

7: wildlife photographer: bu figürün de bulma yöntemi penguenden geçiyor. sırtında noktası olan penguen figürünü bulursanız kolay. aslında asıl öne çıkan parçası başlığı. önü geniş ve kenarları tırtıklı bir başlık bulursanız bu figürdür. ama yine de penguin boy ve rogue'un başlıklarıyla karıştırmamaya dikkat edin. son olarak da fotoğraf makinesi ve ucuna takılan tekli yuvarlak parça da bu figür olduğunu kesinleştirir.

8: kickboxer: bu figür aranırken ilk başta bakılması gereken yer şüphesiz ki elleri. klasik minifigür ellerinden ziyade boks eldiveni taşıdığı için kolaylıkla ayırt edilebilir. bundan sonra da saça bakılabilir uzun, at kuyruğu olduğu için. hatta kaskını koyduğu silindir parça bile ayırt edici olabilir. ama silindiri babysitter'ın biberonu ile karıştırmamak adına kenarında tutmaç kısmının olmadığından emin olun. kaskını da diğer başlıklı figürlerden ayırmak adına, başlığın önünde delik gibi değil de altına kadar açık olduğundan emin olun.

9: scallywag pirate: bu figürün de ayırt edici parçaları kılıç ve başlık kısmı olabilir. desert warrior'ın ucu kıvrık kılıcından ziyade ucu sivri bir kılıcı vardır. başlık kısmı da kel olduğu için düz yuvarlak olmasından ayırt edilebilir. 2x2 kare şeklindeki haritası da bu iki parçadan emin olduktan sonra kontrol edilebilir. ama hiker ile karıştırmamaya dikkat edin yine de.

10: penguin boy: bu figürü de cute little devil gibi çocuk figürü olduğundan kısa ve hareket etmeyen bacak kısmı ile aramaya başlayabilirsiniz. bundan sonra da kanat şeklindeki kollarını hissetmeye çalışın. bunlardan emin olduktan sonra önü delik olan başlığına ve belki de patenlerine dikkat ederek bulabilirsiniz.

11: rogue: bu figürün ben ararken elime gelen ilk parçası her seferinde sırtındaki ok çantası oldu. ucunda halka olan ve çapraz duran bir ok çantası bulursanız bu figürdür. tabii ki ok da en belirgin parçasıdır. bunları bulursanız bir de önünde küçük bir açıklığı olan kukuletasını da hissederseniz bulmuşsunuzdur.

12: dog show winner: bu abimizi de elinde tuttuğu kupa ile bulabilirsiniz. köpeği de başından direkt hissedebilirsiniz zaten. bulması kolay figürlerden biridir kanımca.

13: mariachi: bulması kolay başka bir figür daha. geniş ve ucu sivri sombrerosundan çok kolayca bulunabilir. zaten poşetin potluğundan bile belli oluyor bazen. bir de gitarını gövdesinden veya ince sapından hissederseniz emin olabilirsiniz.

14: spy: bana en belirgin parçası elindeki halka şeklinde sarılı halat geldi bu figürü ararken. bir de hiker'dan farklı olarak bombeli sırt çantası da belirleyici bir parça. silah da tek namlulu ise bu figürden emin olunabilir.

15: banana guy: serinin en kolay ve en bol bulunan figürü. muz şeklindeki kıyafetinden çok rahatça bulunabilir. başka da bir parçası yok zaten.

16: babysitter: serinin en sevdiğim figürlerinden biri. birkaç ay önce çıkan city'deki park setindeki bebekten sonra ilk çıkan bebek figürü bunda. bu figür de yine bu sevimli bebek sayesinde bulunabilir. sadece kafası çıkıyor bu bebeğin ve vücudu yekpare. elleri kolları hareket etmiyor. yine kenarında tutmacı olan biberon da bulmaya yardımcı olabilir. hatta iki yandan toplanmış saçı da işinizi kolaylaştırabilir.

evet efendim bu kadar. genel olarak sevdiğim bir seri olmakla beraber benim en sevdiklerim hiker, cute little devil, babysitter ve rogue oldu.
  • 23* yaşında bir adama bütün şehirde lego arattıracak kadar güzel ve başarılı lego ürünü. lego adamlarından oluşan seriler. en son beşinci seri piyasaya çıktı. ben ise dördüncü seriyi toplamaktayım. özel üretim star wars serisine sahip olmak için vereceğim miktarın üst limiti bulunmuyor dersem yalan olmaz.

meraklı olanlar şuraya gitti.
  • ilk simpsons serisini hiç bir yerde bulamadığım bu durumda ebay'dan sipariş etmek zorunda olduğum legonun sunduğu temalarına göre farklılaşıp her seride 16 mini figürün bulunduğu koleksiyonlardır. umarım 2.simpsons serisini kaçırmam.
  • "batman movie" serisi ülkemize beklenenden erken teşrif etmiştir. belki de filmden önce piyasaya çıksın amacıyla ilk defa bu kadar "taze" erişiyoruz sanırım. erişirken de bir önceki seriye göre % 40 zaman aldığını görüp önce ufak çaplı bir şok yaşadım sonra son dönemdeki döviz hareketliliğini düşünerek çok da şaşırmamak gerektiğine kanaat getirdim. armağan oyuncak'da görünce rica ettim, yeni bir kutu açtılar ve görevli arkadaşın da ufak katkılarıyla 22'de 22 (2 sini çiftledim) yaptım. eskiden serileri bir günde tüketmiyordum ancak son serinin bir görünüp bir ortadan kaybolmasından sonra riske girmek istemedim. bu seriyi mıncıklayarak hissetmek biraz daha karışık. hem 20 karakter var hem de çok fazla batman var. yine de bir tur hepsini bulduktan sonra iş bayağı kolaylaşıyor, düşündüm de belki de o kadar zor değildi, bilemedim?!?! bu arada son derece yardımcı "capacity armağan oyuncak" çalışanlarına da teşekkürü borç bilirim. kendisine "vacation batman" bulduğum ufaklık sana da selam.

ekleme yapayım. bizdeki fiyat artışının tek sebebi döviz kurundaki artış değil sanırım.
    avustralya'da 4,99' dan 5,99'a
    ingiltere'de 2,49' dan 2,99'a
    eu'da 2,99' dan'dan 3,99'a (kendi para birimlerinde) çıkmış, sadece abd'de fiyatı aynı kalmış.
  • 13 seridir bir ordu kurduğum, paramı sömüren hastalık. başlamaz olaydım, duramıyorum..
  • bu zamana kadar çıkan bütün seriler için yapılmış muazzam bir çalışma

(bkz: http://www.1000steine.com/…pedium first edition.pdf)
  • legonun çeşitli aksesuarlarla bezenmiş minik adamları. seri seri piyasaya çıkıyor, her seride 16 karakter oluyor.

şu an 13. seri piyasada, ocak 2015'te satışa çıkacağını duyurmuşlardı ancak yurt dışında birçok mağazada aralık ayında satılmaya başlandı. henüz türkiye'de 13. seriye rastlamadım, adore oyuncak çok yakında yeni serilerin geleceğini duyurdu ama ne kadar yakın olduğuna dair açıklama yok.
    simpsons ve lego movieayrı seriler olarak çıktı, yani toplamda 15 seri var.
    tüm serilerdeki karakterlerin bilgileri lego minifigures sitesinde mevcut.

tek tek poşetlerde satılıyor, içine bakmayalım diye poşetler opak ve ancak makasla açılıyor. ama yine de figürleri şansa almıyoruz, çünkü her karakterin ayırt edici aksesuarları var, poşetleri yoklayarak içinde ne olduğu anlaşılıyor.

13. serideki karakterleri anlamak için ipuçları (touch guide) :)
  • 2. simpsons serisinin mayıs ayında çıkacağı duyuruldu. hatta white fang yeni serinin incelemesini bile yayınladı.

yurt dışında satışı daha önce başlar, tekrar bir sorun olmazsa türkiye'ye mayıs ayı gibi gelmesi planlanıyormuş.

ben de yeni serinin yarattığı gazla 13. seriyi tamamladım. toyzz shop ve adore oyuncakta azalmış bir kutu ve sevimli bir tezgahtara rastlarsanız yeni kutu açıyorlar. yeni kutunun içinde her figürün olduğunu bilerek poşetleri yoklamak daha kolay oluyor, sonuçta aradığın şeyin kutuda mutlaka olduğunu biliyorsun.
hesabın var mı? giriş yap