şükela:  tümü | bugün
 • bu isimlerin yanında the yogi and the comissarın yazarı arthur koestler'in de aralarında yer aldığı kitaptır. amerikadaki sevgili olarak görülür kitapta.
 • simone de beauvoir'ın en bilinen romanlarından biri. ii. dünya savaşı paris'inin entellektüel yaşamını gözüpek bir biçimde ortaya döker yazar. özellikle tutkulu bir dostluk yaşadığı jean-paul sartre, arkadaşları albert camus, arthur koestler ve büyük aşkı nelson algren ile olan ilişkilerini de açıkca hikayenin kurgusu içine katmış, kendi zamanının hem duygusal hem de felsefe akımlarını inceden inceye tahlil etmiştir.

  müthiş sürükleyici bir dram ve politik bir hikaye anlatılır. mandarinler arzularıyla toplumsal görevleri arasında parçalanmış bir kadının duygusal destanıdır.
 • bir çırpıda okuduğum, karakterlerin ünlü yazar filozoflardan oluştuğu simone de beauvoir şahaseri.
  söylenenlerin aksine kitaptaki amerikalı sevgili olarak -lewis- gördüğümüz yazar arthur koestler değil de nelson algren'dir. diğerleri için ise, henri perron - albert camus, robert dubreuilh - jean paul sartre, anne - simone de beauvoir eşleşmeleri uygundur.

  bu kitaba dair ali osman gündoğan'dan güzel bir makale önerilebilir.
  http://www.aliosmangundogan.com/…sartre-kavgasi.pdf
 • kısa sürede bitirdiğim için başucumda yükselmekte olan yarım bırakılmış kitapların imrendiği bir başka kitap oldu mandarinler. kitap bana babamdan kalma olduğu için bir hayli eski basım bu yüzden çevirisinde de ufak tefek gülümsememe neden olan kelimeler mevcuttu. belki bu kadar eski bir kitap olması ve romanın yazıldığı tarih itibariyle insanı o dönemin buhranlarına kolayla sürüklüyor. özellikle simone de beauvoir yaşadıklarını oldukça içten anlatmış, o dönemde yazar olup politikayla ilgilenen insanların biyografisi niteliğinde işlenmiş bir çok detay.

  albert camus'nun bir hayranı olarak onun kişiliği hakkında pek çok şey öğrenmeme sebep olurken ( en azından simone nun hayal dünyasından bakıldığında) sartre ve beuvoir hakkında da bilgi sahibi oldum.

  mandarinleri elime aldığımda o dönemlerin avrupasını ve entellektüel kesimin hayat sancılarını bu denli yaşayacağımı bilmiyordum. bir fikrim olmadan okuduğum bu kitabın etkisi ise bitmesine rağmen hala sürmekte. hala henri perron neler yapıyor, ann'in aşkı nasıl bitti gibi sorular devam etmekte kitaba dair. yani elimde yazılı bir kağıt kalmasa da kitaptan, o hayatların devam ettiğini bilmek belki de okunanları canlı tutuyor.

  ve son olarakta insan özenmiyor değil, bu kadar yetenekli insanın bir arada olup da geçirdiği günlere,aynı dava için çabalamalarına.
 • "paylaşamadığımız acılar bizde suçluluk duygusu yaratır."

  "her şey değiştiği oranda birbirine benziyordu."

  "kendi yarattıkları kişiliklerini hep yanlarında taşıyan insanlar nedense pek sıkıcı olurlar."