• sabancı üniversitesi öğretim üyesi
    lisans derecesini antropoloji dalında 1982 yılında stanford üniversitesi'nden, doktora derecesini gelişme sosyolojisi dalında 1991 yılında cornell üniversitesi'nden* aldı. 1992-1994 yıllarında boğaziçi üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi olarak görev yaptı. 1995-1996 yıllarında ekonomik ve toplumsal tarih vakfi'nin sözlü tarih projesi'ni yönetti. araştırma alanları kültürel kimlik, aile tarihi ve sözlü tarih olarak sıralanabilir. american anthropology association ve international oral history association üyesidir.

eserleri
    istanbul'da hatırlamak ve unutmak: birey, bellek ve aidiyet (istanbul: tarih vakfi yurt yayınları, 1999), küçük hanım'dan rubu asırlık adama: nezihe neyzi'den oğlu nezih neyzi'ye mektuplar (istanbul: sel yayıncılık) ve "gülümser's story: life history narratives, memory and belonging in turkey (new perspectives on turkey 20 spring 1999: 1-26) sayılabilir*.
  • sabancı universitesinde kültür eleştirisi olarak antropoloji ,sözlü tarih, hayat hikayesi metinleri, gençlik kültürleri ile bellek ve ulusal kimlik derslerini veren öğretim üyesi.
  • ben kimim isimli kitabı iletişim yayınlarından geçen ay çıkan yazar.
    yeni kitabında yazar, 1996-2003 yılları arasında seçtiği önemli kişilerle yaptığı görüşmelere ve üzerine döşediği yazılara yer vermiş. kişiler genellikle azınlıklardan ya da küçük cemaatlerden seçilmiş. tarihi olaylara tanıklık etmiş olanları da var. tc'nin tarihine farklı, tanıkların gözünden bir bakış. tc'ye bilimsel--belgesel bir ayar bile sözkonusu.
  • bir daha dersini alırsam iki olsun dediğim kadın. idi. bu söz daha geçen dönem söylenmişti ve bu dönem yine dersini almak zorundayım. ne var ki sözlü tarihten aldığım beklenmedik bir a, antropoloji için umutlarımı arttırdı.
  • city university of new york'ta doktora yaparken araştırması gereği 1,5 yıl antalya civarındaki yörüklerle yaşadığı dönemde onların hayat tarzını fazlasıyla benimseyen, kurban bayramında elinde bıçak keçi kesen, ihtiyaçlarını doğada gidermeye başlayan, yörükler gibi konuşmayı öğrenen kültürel anrtopolog.

çalışmasını tamamladıktan sonra şehir hayatına uyum sağlamakta ve ailesiyle iletişim kurmakta zorluk çektiğini söylemiştir. yörükler üzerine yaptığı bu araştırma middle east studies association tarafından sosyal bilimler dalında en iyi doktora tezine verilen malcom h. kerr dissertation award 'a değer bulunmuştur.

araştırması sırasında yanlarında yaşadığı yörük aileyi o kadar benimsemiş ki doktora tezinin kitap haline getirilmesi için gelen teklifleri bu aileyi bir obje haline getirmemek için reddetmiştir.

http://www.referansgazetesi.com/…aspx?hbr_kod=90965
  • kısmetse tez danışmanım olmasını istediğim güzide insan. her daim kısacık saçlarını karıştırıp, durduğu yerde sallanan, kaşları çatık bir şekilde sizi dinlerken birden bir espriye sonsuza dek gülecek galiba hissiyatı yaratan, dünya görüşümü geliştirmiş akademisyen. seviyorum kendisini. ayrıca yazım dili de çok akıcıdır. kitapları hüp diye okunur biter ama etkisi öyle kolay kolay geçmez.
  • neşesi, sizin heyecanla anlattığınız her şeye şaşıran ve ilgilenen tavrı, saçlarını karıştırıp söze başlamasıyla şahane bir insan. içinde bir dünya var gibi, öyle kıpır kıpır.
  • heyecanini hic kaybetmeyen insan. bir insan bunca yillik akademisyen olsun heyecanini hic kaybetmesin. sizi oyle bir dinler ki sanki dunyanin en onemli seyini anlattiginizi zannedersiniz. ancak bunu bunca yilin profesyonelligi ile yaptigini dusunmuyorum, ictendir, ayrica nesesine, enerjisine hayran olmamak elde degil.
hesabın var mı? giriş yap