• gerçek mi, animasyon mu tartışması yaratmış instagram fenomenidir. animasyonun dik alasıdır. tahminlere göre yeni çıkacak sims 5 için yaratılmıştır.
  • moda dünyasını ayağa kaldıran sanal yaratık. özellikle çoğu model işini kaybetme korkusu yaşıyor bu son teknoloji "dijital tasarım" modeller yüzünden.
    açıkçası ben beğendim fikir olarak. daha da canlı göründüğü yılları bekliyorum.
    devir onların devri olacak ne de olsa.
  • bomba, devrim gibi devrim.
    ac kalmadan "mukemmel" vucut,
    makyaj ve sac masrafi olmadan", her zaman "kusursuz"goruntu
    kapris yok, itiraz yok
    gec kalma yok
    yaslanma yok
    vucut degisimi yok

bunlarla beraber ruh da yok.

elbisenin duygusunu modelin yuzune yansitmak tamamen tasarimciya kaliyor bu durumda. model faktoru neredeyse ortadan kalkiyor.

naomi, claudia, cindy, linda... seklinde giden efsaneler listesi; yakin gelecekte lil, drog, kalina... halini alacak.

tuhaf.
  • bella hadid'le öpüştüğü reklamdan sonra takibe aldığım influencer, sosyal medyadaki tüm kardashianlardan daha gerçek, hadidlerden daha sevimli ve cazibeli olduğunu düşünmekteyim. yine de bundan sonra neler olur, kaç tane sanal influencerı kaldırabilirim bilemiyorum.
  • - 2016 dan beri internetde görünür.
    - sanatçıdır.
    - calvin klein ve vogue için modellik yapar.
    - 1,6 millyon takipçisi vardir.
    - times dergisinin 2018 "internette en etkili 25 kişi" listesindedir (bkz. https://time.com/…324130/most-influential-internet/ )
    - robottur.

edit: artık lil miquela türünde yalnız değil
    brezilya'da lu magalu (ilk magazin kapak kızı olmuş ve 30 milyon takipçili virtüel etkileyici internet fenomeni, ayrıca bakınız shudu gram), afrika da shudu (virtüel siyahi fotomodel), eskiden beri kendi internet hesaplarıyla barbie de var. ayrıca bunca yıldır her dükkan vitrininde mankenler yok muydu, her internet sitesinde chat robotları sorularımıza cevap vermiyorlar mı?
    bu virtüel etkileyicilerin varoluş gerekçelerini sayarsak:
    - her zaman kusursuz giyinirler
    - bir kaç yerde ayni anda olabilirler
    - resimlerini "manipule edilmiştir" diye belirtmeye gerek yok (insan değil ki zaten)
    - insanlar gibi kusurları da var, daha gerçek duruyor
    - vs..
  • digital karakter mi insan mı anlamak için google kullanmak zorunda kaldığım digital fenomen.

işte bu aşırı rahatsız edicidir.
  • nedeni nedir bilmiyor ama çok rahatsız edici bir karakter. fakat bir o kadar da sıra dışı. instagram hesabında gezinirken markalar ile iş ortaklığı yapıldığını gördüm. aklıma hemen black mirror 5x3 geldi. geleceğin mankenleri ve modelleri bu şekilde, dönemin tarzına göre farklı farklı tasarlanabilir, olmaması için hiçbir neden yok.
  • sanal manken ve instagram fenomeni, gerçek bir kişilik değildir.

kardeşim madem bu kadını kendiniz tasarladınız, dişlerinin arasına niye o boşluğu koydunuz?
  • simdi mankenler dusunsun. hayat boyu fizigiyle gundeme gelip milyonlarca para kazanan ve tum kadinlarin psikolojisini bozan 0 beden mankenlerin isini bu robotlar alir umarim haha.

al pacino'nun s1m0ne diye bir filmi vardi, onu andirdi. izlemeyen varsa oneririm.
  • instagram üzerinden deli gibi sponsorlu reklam giren sanal ablamız.

profiline yine böyle bi reklam sayesinde girmiştim, yine reklam üzerinden tıklayınca artık kendisi hakkında birkaç bir şey karalamak istedim.

kendisinin yarattığı olağan bir insanmış tavrından dolayı önce normal bi insanmış sanıyorsunuz. beni en çok sinir eden bu özelliği olmuştu. yani kod sisteminde oluşturulmuş bir şey nasıl olur da benden daha normalmiş gibi davranır. böyle şeyler hayatımızda arttıkça gerçeklik algımızı yitiriyoruz.

şahsi olarak instagram üzerinde çok az filtresiz fotoğrafa denk geliyorum. bunlara kendi fotoğraflarım dahil. en kötü fotoğrafın ışığı ile oynuyoruz. yarattığımız bu yapay dünyaya adapte olduğumuzu sanıyoruz ama işin rengi öyle değil.

sanırım “güven” kelimesinin anlamının ne olacağını yakın zamanda unutacağız.
hesabın var mı? giriş yap