• 90'larin ortasinda muzik piyasasinda gorunup kaybolan israil'li linet'in turk muzik piyasasindaki omru cok uzun olmasa da, benim muzik dinleme aliskanliklarimda ciddi bir degisime sebep olmustu. anlatayim..
    1995'in o sicak temmuz gununden once, dinledigim muzik tarzlarini soranlara cevabim 'rock dinlerim, biraz da elektronik muzik.' seklinde olurdu. pop muzigi dinleyenlere tikky gozuyle bakar, arabeski biraz okumus her turk genci gibi loser muzigi olarak gorurdum. ah, ne buyuk yanilgi icerisindeymisim.
    o gun, gaziantep'teki evimizde oturmus, 1 hafta kadar sonra girecegim matematik 4 butunleme sinavina calismaktaydim, gradiyentlerle, diverjanslarla, ucuncu dereceden integrallerle bogusaraktan. ders calisirken konsantre olmak icin muzige ihtiyac duyan birisi olarak, radyoyu kurcaliyordum umutsuzca. gaziantep'te arabesk, turk popu ve ozgun muzik ucubesi disinda radyolarda pek birsey bulamayacagimi bile bile.
    derken, bir kanalda 'yaziklar olsunnnn..' diye haykiran bir kadin sesi. sarkinin ne oldugunu anlayamadim ilk basta, ama ses beni carpti. sesinin oktav araligi degildi beni carpan, insanda pek cok duyguyu harekete gecirmesiydi. 'ne kadar guclu bir ses' diye dusundugumu hatirliyorum. daha sonraki sozlerden, sarkinin orhan gencebay'in batsin bu dunya sarkisi oldugunu cikardim. o kadar duymusumdur orhan gencebay'dan sarkiyi o zamana kadar, fakat asla ustunde durmamistim. ama iste o an birseyler oldu, sanki linet'in sarkiyi soyleyisi, sicak bir gaziantep gunu, evde ders calisma zorunlulugu etkenlerinin hepsi bir araya geldi. sonra hatirladigim ilk sey, kendimi bir kasetcide bulmam. sarkiyi kimin soyledigini bile bilmiyordum ama tariflerimden anladi kasetci. boylece ilk defa arabesk kasedi almis oldum hayatimda. aslinda o kadar da sevmedim kasedi, sonradan bir koseye attim herhalde.
    ama bir muzik turunun iyi veya kotu olmayacagini, sozkonusu muzik parcasinin kendi basina degerlendirilmesi gerektigi fikrini kafama yerlestirdi linet.
    sonra gelsin erkin koray,neset ertas,mine kosan, natacha atlas, black star liner gibi guzellikler..
  • 5 haziran 2010 çağlayan mitingi'nde kısa bir konuşma yaparak israil'i kınamış şarkıcıdır. her ne kadar daha önce israil ordusunda askerlik yapmış ve her israilli kadının bunu yapması gerektiğini söylemişse de kendisinden çok farklı olan o insanların karşısına çıkıp bu kritik zamanda böyle bir kınama yapması kayda değerdir. gidip hürriyet'in magazin ekine de benzeri bir açıklama yapabilirdi pekala.
  • cezair/israil dolaylarından, bir hayli ebatlı, kapı gibi bir hanımefendi.

sesi çok şahanedir. böyle bi bağırır, deler, yarar geçirir. nâmeler falan şahane. "çaresizim" şarkısını linet'in sesinden bi 1500-2000 kere dinlemişimdir. maalesef saçma şarkı seçimleriyle heder olmuş, güzel bir yere gelememiş, böylelikle bizleri o nefis sesinden mahrum etmiştir.
  • arabesk düşmanı fularlı ekşiçilerin beğenmediği fakat muhteşem ötesi bir gırtlağa ve ses tonuna sahip kadın. özellikle eylül akşamı yorumunu dinlemenizi öneririm.
  • seni kesen estetik ve plastik cerraha, makyajını yapan makyöze, bu sesi veren allah'ına kurban.
  • beyaz show bitince gezegenine dönecek sanıyorum kendisi. ses çok iyi o ayrı.
  • bacakları o kadar güzel ki, hangi çorap firmasının aklına gelecek çok merak ediyorum.
  • şarkı söylerken hep içinde biryerlerde bir üst sese çıkabilen küçük şişme bir balon taşıyor gibi.
    hani söylüyor söylüyor tiz yeri geldi onu da söylüyor. biraz daha çıkılacak. anaaa o balonu çıkarıp ordan yine söylüyor. hep cebinde o kısım duruyor. twin-turbo mudur nedir.
  • eurovision hayalini gerçekleştirmek için x factor israil yarışması'na katılıyormuş. eğer kazanırsa eurovision'da israil'i temsil edecek. şansı bol olsun...
  • http://www.youtube.com/watch?v=lwj0ceh6580

halil sezai'yi kendi silahıyla öldürüp, oracığa gömdüğü performansını şoradan izlenebilir.
hesabın var mı? giriş yap