• platon un ideal ine gönderme var sanırım. en etkileyici olan kısım ise mükemmel eşini isteyen kızımızın aslında zaman içinde kendi kusurlarının oluştuğunu farketmesi ve mükemmel eş fikrinin aslında çok mükemmel olmadığını anlaması. mükemmelin kendisine fazla gelebileceğini düşünmesi, onun hızına ve parlaklığına yetememesi fikrini günümüz sıradan ilişkilerine farklı bir anlatımla karşımıza getirip, birbirlerimizi kusurlarımızla kabul etmemiz gerektiği konusunda ince işçilik yapmışlar.
  • tatlı ve eğlenceli olmuş, çabucak bitiyor diye düşünürken önce “a better me” listesi yaptım. benzer durumda benim klonum hangi konularda benden daha iyi olurdu? maddeleri üçer beşer sıralayınca biraz canım sıkıldı. sonra

--- spoiler ---

klon miles’ın orijinaline benzemek için saçlarını dağıttığı, yetmeyince üzerine diş macunu döktüğü sahneden esinle klonum benim gibi görünmek için kendisini anlık nasıl değiştirirdi diye düşünmeye başladım ve orada işler biraz çirkinleşti. gözlerini kısar, yüzünü acı çekiyormuş gibi buruşturur, omuzlarını düşürür, insanlardan biraz uzağa oturur, konuşmak istemez gibi bin tane madde geldi aklıma. ve bunları değiştirmem gerektiği elbette.
    --- spoiler ---

ben diziyi ve beni bunların üzerinde düşündürmesini sevdim kısacası.
  • fragmanından anladığım kadarıyla rick n morty'nin toxic bölümünü çakmışlar
  • su gibi akan dizi.

paul rudd çok iyi, konu orjinal, müzikleriyle falan ara ara bana eski gerilim filmlerini hatırlıyor. dizi başlı başına çok enteresan bir şekilde işliyor konuyu.

çok beğendim.
  • guzel dizi

--- spoiler gibi ---

insanin icinde birbiriyle surekli kavga halinde olan potansiyeli yuksek tarafimizi ve yasadiklari yuzunden hareket kabiliyetini, hayati yasamayi unutmus ve yorulmus tarafimizi o kadar guzel sergilemisler ki. potansiyelimizi kullanamadigimiz zamanlarda o bizi yoran tecrubelerin eksikligi, ofkesi, tutkusuzlugu bizi basarisiz kilarken o potansiyelini kullanabilen tarafimiz da bizi yorgun dusuren o tecrubelerin yoklugunda, tek basina mutlulugu yakalayamiyor. “too perfect” olarak kayitlara geciyor sadece. iki yonumuz birbirimize dusman kesiliyor, birbirilerinden hem nefret ediyor, hem kiskaniyor. tipki potansiyelini iyi kullanan tarafin hazirladigi sunumun karamsar miller tarafindan ezik bir sunummus gibi asagilanmasi gibi. ve tipki potansiyeli yuksek olan tarafin karamsar miller’a ne kadar korkak ve beceriksiz oldugunu dusmanca yuzune vurmasi gibi. dizide de islendigi gibi bu iki yonumuzu birbiriyle baristirarak, iki tarafimiza da sefkat gosterip kabullenerek asil benligimize ulasmak, sahip oldugumuz seylerin ne kadar degerli oldugunu farketmek gerekiyor bi sekilde. iki yonumuzun de istedigi sey ayni. bu dizi bu orguyu gercekten cok guzel anlatmis. yilmis, mutsuz, bikkin, enerjisiz tarafimizin mezara gomuldugu, aslinda iki tarafin ozelligini de icinde barindiran gercek benligimizi dizideki gibi mezara gomdugumuzde hayat guzellesmiyor. cunku o gomdugunuz yonunuz hortladiginda aslinda bunca zaman kendinizi bir nevi klonlayarak sorunlari cozmus taklidi yaptigimizi ama kendimizin bir klonu haline geldigimizi farkediyoruz .
    --- spoiler gibi ---
  • daha yeni bitirdim. kesinlikle izleyin hatta bu sefer ben yorumlamayacağım, rotten tomatoes'dan kopya çekeceğim;

strange, surreal, and surprising...

bir şeyler tam değil, bir şeyler de yanlış. çok spoil etmemek adına açmıyorum hem de daha çok sıcak zihnimde dizi. o yüzden 7.8/10
  • az önce bitirdim. ben ne vasat ne de iyi olduğu düşünüyorum. bu filmde bence 2 güzel nokta var. birincisi paul rudd abimizin, aslında ne komedi ne dram olan o burukluğu vermesi sezon boyunca. izlerken kopyam olsa vs gibi düşünmeyen yoktur herhalde. burası da diğer güzel nokta; dizinin en vurucu sahnesi, orijinal kusurlu halinin, kusurlu eşiyle ettiği kusursuz dansa şahit olması kopyanın. sevdiğiniz kişinin başkasıyla mükemmel uyumunu gördüğünüzü farz edin, ve bu kişinin de sizin orijinal haliniz olduğunu.
    özet:çerez olarak izlenebilecek bir netflix dizisi. klon olarak olayları tekrar yorumlaması da hoş olmuş. 6/10.
  • eğlenceli bir dizi, bir gecede bitti. netflix dizisi olduğu için kahramanlarımız acaba ne zaman üçlü yapacak diye bekledim ama olmadı. kısmetse sonraki sezona artık.
  • öncelikle komedi değil ve çok iyi dizi. yüzeysel izlerseniz de eğlendiriyor, kullandığı hatta bazen gözünüze soktuğu metaforlara kafa yorarsanız da eğlenceli.

burdan sonrası spoiler.

--- spoiler ---

dizi bir klonlama hikayesi değil. bu sadece anlatmak isteneni anlatmak için bir tool olarak kullanılmış.

kendini mükemmel gören ego ile tüm hayatın yükünü üzerinde taşıyan gerçek benliğin, birlikte çalıştığı, çalışamadığı, birbirini en acımasız şekilde yok etmeye çalıştığı bir yaşam hikayesi.

final sahnesinde kahramanın eşinin hem kocasının egosuna hem kendisine sarılarak artık beraber bir aile olacağız çünkü çocuğumun babası ikinizsiniz dediği sahne dizinin özeti gibi.
    --- spoiler ---
  • netflix'teki en tatlı şeylerden biri.
hesabın var mı? giriş yap