şükela:  tümü | bugün
 • portekiz'in ba$kenti, orta cag'dan korunmu$ super yapilari ve kopruleriyle masal gibi bir $ehir..
 • (bkz: estoril) (bkz: sintra)
 • akdeniz'den uzak bir akdeniz kenti...mayıs ayında bile yakıcı güneşinin okyanustan batışını ve avrupa'ya iyi geceler deyişini izlemek de ayrı bir keyifdir bu şehirde.
 • insanlarının -özellikle ispanyollara kıyasla- çok arkadaş canlısı ve yardımsever oldukları -dili bilmemek hiç sorun olmuyor-, torre de belem, katedral fe ve tam merkezindeki demir yığını ünlü bir asansörü en önemli turistik yerleri olan, ara sokakları hele de tramvaydan inanılmaz keyif veren, eski, küçücük, şirin bir kent. meydanındaki kapıdan kocaman bir caddeye girip tek bir caddeden tüm meydanlarına yürüyerek varabileceğiniz, etraftaki binaları, renkleri hayranlık veren, tümünü gezmesi bir günden fazla sürmeyen ama dolu dolu tek bir günle unutulmaz anılar bırakan, daha bir gün içinde bile etraftaki yüzlere aşina olabileceğiniz çok güzel bir kent.
 • bana istanbul'u hatirlatti cok, insanlari cok guzel, binalari eski, boyalari dokulmus...
 • portekiz tarzi mimari, manueline style binalarin cogunlukda oldugu ve istanbulu inanilmaz bir sekilde hatirlatan, alcak gonullu kibar, g ve j seslerini bol bol kullanan portekizce konusan insanlarin, yasadigi guzel sehir.

  lizbon mimarisi 1500'de ronesanstan, 1600'lerde maniyerizmden*, 1700'lerde barok, 1800'lerde neo-klasik, 1900'lerde art nouveau ve gunumuzde modern sanattan etkilenmis ve bahsedilen yuzyillara ait onemli mimari eserler icermektedir.

  fado muzigin ana vatan sehridir, yolu dusenler icin tavsiye edilecek fado dinleme mekanlari arrasinda; adega machdo* , luso* ve lisboa a noite* bulunmaktadir.

  sehrin en guzel koselerinden biri olan alfama 1755 depreminden ragmen ayakta kalmis tarihi ve, beyaz mavi bizim cini seramiklerine benzer binlari ve muzeleri ile mutlaka gidilmesi tavsiye edilir. ayrica depremden sonra kurulan ve sehir'e yeni bir layer gibi eklenen ucyuzkusur yillik binar inanilmaz ve yeni plan sokaklarla sehirde bir yerden bir yere ulasmak diger tarihi sehirlere nazaran oldukca kolaydir. sehrin her kenar kosesi ayri bir guzellikde oldugu icin yuru bitmez, araba ile dolasilmaz bu yuzden mopet vs kiralanmasi davsiye edilir ve lizbon'da en son deniz kenarlarini gezip gorekek mutllu turist olarak hizla alentejo ve algarve bolgesine gecilir.
 • fado'yu doğal ortamında* dinleyebileceğiniz tek $ehirdir. bir de metrosunda durakların isimleri neredeyse hep ünlü ba$bakan ya da denizcilerin isimleridir.
  ayrıca $ehrin en güzel ve en ekonomik oteli mariott'tir.
  $ehirde her yerde bol bol porselen ya da ta$ horozlar bulunabilir.
 • dunyanin en romantik, en huzunlu sehirlerinden biri, portekiz'in de 13. yuzyildan beri baskentidir. parke taslari ile dosenmis daracik sokaklari, katedralleri, minik kiliseleri, siyah elbiselli, siyah dantel salli yasta olan yasli kadinlari ve geceleri tiklim tiklim olan barlari ile, bir sehirden beklenebilecek her seye sahip bir sehirdir.
 • huyuyla suyuyla insanlarıyla herşeyi ile istanbul a çok benzeyen güzel şehir.
 • 7 tepeli şehir.. roma ve istanbul gibi..
  tago nehrinin iki yakası, 2 köprüyle bağlanır birbirine.. ana köprü olan 25 nisan köprüsü'nün eski adı, salazar köprüsü'dür.. 1974'de salazar devrilir devrilmez, zafer gününün ismi verilmiştir o güzel köprüye..
  nefret edilen salazar, aşık olunan amalia rodriguez'dir..
  avrupa'nın batıdaki son,en uç kara parçası, lizbon'un çok yakınındadır ve cabo da roca olarak adlandırılır..
  tavuk yenebilecek bir restoran var kentte.. ismini unuttum ne yazık.. ben böyle lezzetli birşey görmedim, göremem.. gördüm, üstüne de tattım, vejetaryen olmanın imkansızlığı bir kez daha anlaşıldı..
  üstüne bir de fado dinlerseniz ufacık ve sıcacık bir yerde, lizbon ''aaaahhh lizbon'' olarak anılır..