• ing. ödünç verme
  • championship manager'da "kiralık " anlamında.
  • ing. kredi.
  • (bkz: karz)
  • (bkz: lend)
  • ingilizcede kredi anlamına gelen nane. genellikle consumer, auto, student vs ile kullanılmakla birlikte bir de credit dediğimiz bir nane vardır ki bu da kredi anlamına gelmektedir.
    internette okuduğum kadarıyla, credit henüz somut anlamda verilmemiş fakat bankanın adınıza tahsis ettiği miktarı işaret ederken, loan ise tarafınıza tahsis edilen paranın aynı zamanda somut olarak da elinizde bulunan versiyonudur. bu sebeple "tüketici kredisi" derken, consumer loan ifadesini kullanıyoruz olsa gerek. yine de...

kuşkusuz, ekonomi bilgisi olan bir hayırsever tarafından ikisinin arasındaki farkın belirtilmesi de büyük sevap point toplamasını sağlayacaktır. benim gibi kör dimağlara ışık tutacaktır.
    evet arkadaşlar (bkz: hayırlı forumlar), biliyorum.

edit: kendi söküğümü kendim dikeyim. buraya link bırakıyorum:
    https://www.huffingtonpost.com/…n-a_b_11482200.html

özetle mesele şu: dediğim gibi öğrenci kredileri, ev kredileri arabai ihtiyaç vb krediler "loan" şeklinde kullanılıyor. ödeme süresi belli, faiz miktarı sabit, eşit taksitler halinde geri ödemesi yapılıyor.

line of credit dediğimiz ifade ise genellikle tüzel kişiler tarafından kullanılıyor. ticari işletmenizin büyüklüğü, sunduğunuz teminatlar doğrultusunda banka adınıza bir seviye ve bir limit belirliyor. bu, sizin henüz kullanmadığınız para. ihtiyaç anında, tarafınıza tahsis edilen miktarın istediğiniz kadarını kullanabiliyorsunuz. bu üründe şöyle bir mesele var: eşit taksitler halinde ödeme söz konusu değil, ödeme planı sizin gelir düzeyinize göre sizin belirleyeceğiniz şekilde çiziliyor. buna ticari işletmelerin yanı sıra kullandığımız kredi kartları da örnek olarak verilebilir. banka kullanmanız adına size limit tahsis eder ama ne kadarını kullanacağınız, ne zaman geri ödeyeceğiniz belli değildir. banka bu belirsizliği amorti etmek adına bu noktada temerrüt faizlerini daha yüksek tutar.
    boşluğa düştüğünüz anda unutmayın: line of credit > loan.

hadi yine iyisiniz, anlattım o kadar.
  • ing. esnemek.
hesabın var mı? giriş yap