• lokavt genellikle grev ile birlikte anılır; ancak sanılanın aksine grevin tam olarak karşıtı değildir. zira ikisi arasındaki değer farkı nedeniyle bunların ekonomik yönden bir tutulamayacağı açıktır.
    grevde tehlike işçinin geçim sıkıntısına düşmesidir çünkü bu süre boyunca geçinmesi için gereken ücretten yoksun kalmaktadır. ancak lokavtta faaliyetin durması dolayısıyla üretim kaybı söz konusu olmaktadır, yani burada işverenin malvarlığı azalmaktadır. bu durumda şunu söyleyebiliriz ki; grevde risk insana, lokavtta ise mala yöneliktir.
    ayrıca anayasamız 54.maddesinde grevin hak olduğundan söz etmekte birlikte lokavttan hak olarak söz etmemektedir. (bkz: grev hakkı ve lokavt/#6971863)
  • madem öyle işte böyle demenin patroncası.
    siz ha, bana ha, heeeaaaaayyyttt... nidalarıyla greve karşı atak
  • sendikanın grev kararını bildirmesiyle, iki tarafa da altı gün* düşünme süresi verilir. altı günün sonunda işverenin lokavt kararı alması için bir altı günü* daha vardır. eğer işveren lokavt kararını ilk altı gün bitmeden veya ikinci altı gün dolduktan sonra verirse yasa dışı lokavt olur.
  • işçilerin grevi karşısında eylemi demokratik temele oturtmak amacıyla işverenlere tanınan işçileri işten uzaklaştırma mekanizması.grev olmadığı sürece uygulanması söz konusu olmayıp türkiyede 1980 sonrası 2822 sayılı yasayla düzenlenmiştir
  • işkapatımı, işbıraktırımı. türkiye'de ilk kez greve karşı lokavtı milliyet gazetesi uygulamıştı sanırım*.
  • ing: lock out. harc bitti yapi paydos anlaminda da kullanilabilir istege bagli olarak.
  • patronların top benim değil mi, oynatmıyorum demesi.
  • amerikan filmlerine özenen patronların işçilerine siz grev yapmıyorsunuz ben işi kapatıyorum demesidir.
    grev kararı alan sendikanın işverene bildirmesinden sonra işveren 6 iş günü içinde lokavt kararı alabilir.
  • bu sözcük ne zaman gündeme gelse; grev ve lokavt hakkı diye başlayan cümleler duyulur. oysa grev bir hak olmasına rağmen lokavt bir hak değildir. en azından 1982 anayasası'nın 54. maddesinde bir hak olarak nitelendirilmemiştir. doğrusu için;

(bkz: grev hakkı ve lokavt)
  • "hak verilmez alınır" nidalarıyla fabrika önünde davul çalıp halay çeken işçi sınıfına "yiyorsa gel de al" isimli cevap. patronlar tarafından kullanılır...
hesabın var mı? giriş yap