342 entry daha
  • hakkında ortaya çıkan taciz olaylarının altında yatan sebebin 20'li yaşlarında oluştuğunu düşünmeye başladım. ajdslkasjd

olayla ilgili bir şey söylemek gerekirse; "ulan ne bekliyordunuz ki lan?"

cidden ne bekliyordunuz? kafanızda nasıl bir hollywood, nasıl bir amerikan sektörü, hatta global olarak genişletirsek nasıl bir show dünyası var oğlum sizin?

show dünyasındaki herkes tecavüzcü, sapık, satanist falan denemez ama genel olarak oradan ne çıkarsa çıksın şaşırmayacağımdır.
    pizzagate iddialarına da hiç şaşırmamıştım mesela.
    size gösterilen çerçeveye bu kadar da hapsolmayın oğlum lan.

"kendisine çok kızgınım, çok kırgınım.
    inanamıyorum.
    hiç beklemezdim...."

ne diyon lan?
    bahsettiğimiz adam da baya şu kara mizah komedyeni. az buçuk mizacını falan da tahmin edebildiğimiz bir adam.

tamamen götten uydurulan bir hikaye vardı geçen sözlükte. türk talk show dünyasından birisini ağza şıçmalı, işemeli fantazisi varmış geyiği alıp yürümüştü.
    ulan o bile sizi bu kadar şaşırtmamıştı be...

"ayy inanmıyorum...
    oha falan oldum ya
    hiç beklemiyordum. yakıştıramadım."

lan bi defolun ya ahahah
  • tam da inceden closetinden çıktığını; baya bildiğin gay olduğunu düşündürtmeye başlamışken. vay arkadaş.
  • bu taciz meselesinin bir sınırı çizilmeli artık. kadın diyor ki mastürbasyon yapabilir miyim sorusuna belki de korkudan evet dedim. ne ifade eder bilmiyorum, adamın sorusuna gülmüşsün, evet demişsin, adam çıkarıp mastürbasyon yapmış. hayır diyene özür dilerim demiş.

biri de diyor ki, bunu normalleştirmek sapkınlıktır. oldu canım. insanları closetlerine hapsedin siz. cinsel fanteziler falan hep sapkınlık zaten, eşcinsellik de sapkınlık. sevişeceği kadından üzerine işemesini isteyen bir komedyen iddiası vardı hatırladınız mı? hah o da taciz mi ediyordu yani?

adam açıklamasında demiş ki, "bu soruyu sormak elinizde güç varsa artık soru değildir, bir nevi emirdir, bunu fark ettim ve üzgünüm." burayı dikkate almak gerekiyor.

şu olayları başından sonuna kadar takip edip, tüm tarafların tüm açıklamalarını okuyup da hala louie'ye sapık pislik adi herif diyebilecek kafada olmak, çok acayip. bu kadar yönlendirilebilir beyinlere sahip olduğunuz için utanç duymalısınız. üzgünüm.

amerika'nın en zeki audiovisual yaratıcılarından biriydi. kariyerine ara verme kararı almış. kariyeri bitti muhtemelen. çok üzülüyorum. yaptığı işlere çok büyük hayranlıkla yaklaşırdım. yaptıklarını keşke yapmasaydı, ama gerçek tacizlerle karşılık bulmayan fantezileri birbirine karıştırmak da artık normalleştiğine göre, böyle kim bilir daha kimleri kaybedeceğiz.

edit: belirtmek istediğim bir şey daha var. bu tacizlerin açığa çıkması furyasını (evet furya, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak mı sizce?) olumlu buluyorum elbette. tüm olumlu hareketlerde, olumsuz bazı fireler verilir. louie de bana kalırsa öyle oldu. bu işin immanuel tolstoyevski'nin de dediği gibi bir histeri olduğunu düşünmek çok doğal. bu histeri bittiğinde geriye umarım sistematikleşmiş bir tacizle mücadele, baştan mücadele ortamı kalır.

o zaman yapımcılar artık sadece yapılan işin kalitesine bakabilirler, oyuncular ve umutlu gençler daha güven içinde hareket edebilirler. kaybedeceğiz derken kastettiğim şey bu. bu süreç içinde, çok da ciddi durumları olmayan louie gibi değerli eserler üreten insanları kaybetme ihtimali üzücü. ama yapacak bir şey yok. bir nevi greater good için gözden çıkarılmış olacaklar. eğer o greater good gelecekse, o zaman eyvallah. sonuçta hatayı yapmış adam, bilmem kaç sene boyunca da çıkıp ben de böyle salakça şeyler yaptım dememiş. kendi ortamına adapte olup seçilimde kaybolmamayı başaramamış. başkalarına suç atmadan önce hatayı yapanı suçlamak lazım.

son olarak da "bunları bile savunan var"cılara değinmeden edemeyeceğim. lince karşı çıkmak için zaten "bile" diyeceğin konumda olması gerekiyor kişilerin, burada amaç senin "bile" dediğin şeye farklı bakış açısı geliştirmeni sağlamak. "bile"lik bir durum olmadığını söylemek.

bertolt brecht'in dediği gibi, "insan insandır."
  • taciz iddialarını kabul etmiş ve "ünümü istismar ettim" açıklaması yapmış: https://www.npr.org/…t-of-multiple-female-comedians

tacizin ne olduğunu şurada açılamıştım, louis c.k. de benzer bir açıklamada bulunmuş: (bkz: #71769932)

louis c.k. demiş ki, üzerinde güç sahibi olduğun insanlara "penisimi gösterebilir miyim" sorusu bir soru değil emir, dahası çevremde ve onların çevresinde seviliyor oluşum hikayelerini yaplaşmaya engel oldu.

bu da sözlükçülere kapak olsun. yada olmasın, sözlükçüler laftan anlamayan kalın kafalı tipler.
  • taciz ettiğini kabul eden dünyanın en ünlü stand-up yıldızı. kaldı ki üstteki yazarın iddia ettiği gibi ben bunu yaptım ve ünümü istismar ettim demiyor adam. ünümü kötüye kullandım çünkü bu olayları yaşadığım kadınlar beni seviyordu ve ben onlara s*kime bakmalarını istediğimde bu artık onlar için bi istek değil zorunluluktu diyor. bu yüzden ünümü istismar ettim bunu yeni yeni farkına varıyorum diyor. bu açıklamayı bu şekilde yapabilmek epey olgunluk gerektiriyor. adam çıkıp ben yapım mı dedim onlar da yap dedi ben de yaptım dese kimse bir şey diyemez mesela siz biriyle yattıktan sonra sizi gidip şikayet etse ya da onunla yatmamı istedi ben de yattım aslında korkmuştum (çünkü biri sizinle yatmak istese (ya da hikayeyle ilgili karşında masturbasyon yapayım mı dese)buna hayır derken korkabiliyorsunuz ) o yüzden yattım falan dese bunun ne kadar geçerliliği olabilir. tacizi savunmak gibi bir niyetim yok asla louis savunuculuğu da yapmıyorum ama konuşmayı okuduktan sonra düşündüğüm şey adamın epey olgunlukla bu suçlamaları kabul ettiği. olayın içerisinde uzaktan ya da yakından kadınları bu olayın içerisine girmeye zorlayacak bir şey varsa taciz olarak değerlendirilebilir adam da bunu kabul ediyor. diğer taraftan biriyle gücü için birlikte olan ya da populerliği için birlikte olan kadın/erkek herkes öyle ya da böyle bu işi zaten karşı tarafın gücünden ya da populeritesinden etkilendiği için yapıyor olay sonrasına geldiğinde mağdur rolü oynamak bilemiyorum gerçekten tüm hikayeyi eksiksiz bir şekilde duyduğumuzda makul olabilir
  • aha o saatte orda ne işi varmışcı victim blamingci yobazlar damlamış. bir kadın sizin otel odanıza -sevişme amaçlı dahi geliyor ise- istemediği herhangi bir hareketi yapamazsınız. vay anasını bu ekşicilerle sevişmeye niyet eden hatunun halini düşünemiyorum. hayatının travmasını yaşar herhalde.

aynı şekilde kadınlar da erkekleri taciz edemez evet. patronun odasına zam istemeye gömleğin tüm düğmelerini açarak gidenler varmış mesela öyle tiplerin avrupa'da işten atıldığı çok oluyor. alman vs avrupalı erkekler kesinlikle böyle bir muameleyi kabul etmez.

tanım: lucky louie döneminden beri takip ettiğim artık izlemek istemedigim komedyen.
  • etkilediği pek çok insandan özür dilediği metinde bence önemli bir grup eksik, o da tabu meseleleri işleyen ve bu yüzden bazı çevrelerce sıkça kınanan diğer komedyenler.

insanlar, "gösterilerinde hep uygunsuz konularda konuşuyordu, böyle bir insan çıkmasına şaşırmamak lazım," deyip duruyorlar şimdi. bu büyük bir gerileme. şahsen dave chappelle'in filan yerinde olsam inanılmaz rahatsızlık duyardım. çünkü mizahından hoşlanmayan insanların olanları doğal karşılayan argümanları yetmiyormuş gibi, savunucuları da ortaya çıkanları normalleştirme peşinde. açıkçası ben bunun hayranlığa bağlı bir akıl tutulması olduğunu düşünüyorum. louis ck'in müstehcen esprileri, özünde kadını mağdur eden espriler değildi ki, erkeğin hareketlerini sorguladıkları bile söylenebilir. kısacası, "tabii böyle şeyler yapıyordur, siz anlamamış mıydınız?" argümanını anlamıyorum. fakat mizahı kısıtlamaya çalışanların eline çok talihsiz bir örnek verdiği de bir gerçek. aynı şekilde, olayı pipi görünce üzülmeye indirgeyip kadınları fazla hassas olmakla suçlayanlar, fazla "hassas" olan asıl kitlenin eline saçma sapan bir koz veriyorlar, pek çok cesur komedyeni töhmet altında bırakıyorlar, farkında değiller.

metnin kalanıyla ilgili benim için en önemli nokta ise, suistimalini sahiplenen söz konusu kesimi göt gibi ortada bırakması. bütün olanlar içindeki herhalde tek olumlu şey.

metni şöyle çeviriyorum:

abby, rebecca, dana, julia ve ismini paylaşmak istemeyen bir diğer kadın tarafından the new york times'a anlatılan hikayeleri yanıtlamak istiyorum.

hikayeler doğru. o dönemde kendi kendime yanlış bir şey yapmadığımı söylüyordum, çünkü hiçbir kadına sormadan pipimi göstermemiştim, bu da doğru. ama sonradan, ki artık çok geçti, karşısında güç sahibi olduğun birinden pipine bakmasını istemenin aslında bir soru olmadığını öğrendim. bu, onları zora sokmaktı. bu kadınlar karşısında sahip olduğum güç, bana olan hayranlıklarıydı. ben de bu gücü sorumsuzca kullandım. hareketlerimden pişmanlık duydum. yaptıklarımdan ders çıkarmaya çalıştım. bir yandan da onlardan kaçmaya çalıştım. hareketlerimin yarattığı etkinin boyutunun artık farkındayım. bana hayranlık duyan bu kadınlara kendilerini ne boyutta kötü hissettirdiğimi ve onları asla aynı duruma sokmayacak başka adamlara karşı temkinli davranmalarına sebep olduğumu dün anladım. aynı zamanda onların bulunduğu camiada geniş bir hayran kitlesine sahip oluşumdan yararlandım, bu durum başlarından geçeni anlatmalarını engelledi ve bana saygı besleyen insanlar olanları duymak istemediği için, anlatmak istediklerinde de zorlandılar. bunlara sebep olduğumu hiç düşünmemiştim çünkü pozisyonumdan dolayı düşünmeme fırsatım vardı. bunların hiçbir kısmı için kendimi affetmiyorum. ve kendimi bununla uzlaştırmak zorundayım. ki o kadınlara yüklediğim külfete kıyasla bu hiçbir şey. keşke bana duydukları hayranlık karşısında iyi bir örnek olsaydım ve onlara komedyen olarak yol gösterseydim, işlerini de beğeniyordum.

katlanılan en zor pişmanlık, bir başkasına zarar vermekten duyulandır. onlara verdiğim zararın kapsamını kavramaya çalışmak çok zorlayıcı. birlikte çalıştığım ve önceden çalışmış olduğum, profesyonel ve kişisel hayatları bu yüzden etkilenen insanlara verdiğim zararı da atlayamam, şu anda yapım aşamasında olan better things, baskets, the cops, one mississippi ve i love you, daddy gibi projelerin oyuncu ve ekibi dahil. tek yaptığı, sebep olduğum durumu idare etmeye çalışmak olan menejerim dave becky'ye benim yüzümden yönelen olumsuz ilgiden dolayı derin pişmanlık duyuyorum. fx'teki bana çok şey veren insanların, filmime şans veren the orchard'ın ızdırap ve sıkıntı çekmesine sebep oldum, yıllarca bana güven göstermiş tüm diğer oluşumların da. aileme, arkadaşlarıma, çocuklarıma ve annelerine acı verdim.

uzun ve talihli kariyerimi konuşup istediğimi söylerek geçirdim. şimdi bir adım geri çekilip uzun bir süre başkalarını dinliyor olacağım. okuduğunuz için teşekkürler.
  • iki kiz cocugu babasi eski komedyen.
  • canım yavrum, mastürbasyonu normalleştirmekten bahsetmiyoruz, mastürbasyon elbette normal! başkasıyla yapmak normal, kendini izletmek normal, ama bundan zevk alacak birilerini seçmek zorundasın. o zaman işemeli fantezi de sapıklık mı demişsin. o da normal. ama dayatmak anormal. hatta bak istersen onda da hiç temas olmasın, şöyle kuralım: içki daveti üzerine odaya giriyorsun, davet sahibi "işememi izler misin" diye sorup oraya işiyor, hah işte bu anormal. konu cinsellik bile değilken cinsel fantezi teklifinde bulunmak, ı-ıh, son derece rahatsız edici.

mesela otizmli ve nörotipik pek çok birey bunlar arasındaki farkı algılayamıyor. o yüzden küçük yaştan itibaren onlara şu öğretiliyor: "birinden bir şey istediğinde, karşındaki evet demeden cevabın evet olduğunu var sayma. gülümsemesinden veya başka bir soruyla cevap vermesinden 'evet' cevabını çıkarma. bir talepte bulunduğunda karşındaki evet demiyorsa, cevabın hayır olduğunu düşün." yoksa bu insanlar hiç istemeden ve fark etmeden kriminal bir pozisyona düşebilirler çünkü. cevabın hayır olduğunu varsaymayı öğrendikten sonra, yersiz ve uygunsuz da olsa soru sormaları ise onlar için kabul edilebilir bir şey. karşısındaki kişi durumu anladığı anda zaten bu onun için de travmatik bir deneyim olmaktan çıkıyor, saygısızlığa, haksızlığa uğramış, kullanılmış hissetmiyor.

gel gör ki louis ck'in öyle bir durumu var gibi görünmüyor. haydi diyelim var, e sende de mi var?

illa bir fanteziyi sınır dışı etmemizi mi istiyorsun? edelim. birilerini gafil avlamaktan, rahatsız etmekten, yüzlerindeki endişeden tahrik oluyorsan sınırın dışındasın. biliyorum zevkini düşürecek, ama o pozisyona düşmek isteyen biriyle önceden anlaşıp fantezini öyle gerçekleştirmen lazım. idare edeceksin artık.
  • hala bu adamın akıl sağlığının yerinde olduğunu düşünen var dünyada.
336 entry daha
hesabın var mı? giriş yap