• bir dahaki sınavda öğrenci çıkıp demez mi “burak parası neyse verelim, bırak bu işleri tatava yapma, bas yüksek notu” diye? ben olsam kesin derdim mesela.
  • burak'ın profil fotosu kadın imajı yalnız. bir tek benim mi dikkatimi çekti ki şimdi? kolpa haber bence bu.
  • taktiğe bak! üniversite yönetimine karşı öğrencileri kışkırtıyor. her koldan mücadele... iyiymiş...
    özel sektör söz konusu olunca kızamıyorum.
  • hocanın protest davranışı tartışılır ama 0 vermemiştir.
    işin prosedürü şudur. hocalar eğer final notlarının ilan tarihine kadar notları okuyamazsa herkese f girer. yani sayısal olarak 0. ancak bu nihai not değildir. kağıtlar okunur, hoca okumazsa okuyacak asistan bulunur ve notlandırılır.

kıssadan hisse hoca sıfır vermekten ziyade sadece kağıtları okumamıştır.
  • hoca'nın amacı öğrenciye sıfır vermek değil, hakkını almak. sınav sistemi bu akşam kapandığından mecburen not girilmesi gerekli derler. girilmemesi halinde ne olacağını bilmiyor. herkese 100 vermemesinin sebebi de sınavı az kişinin yapmış olması. zaten mevcut durumda okulun diğer hocaları sınavı okuyacaklar ve notları girecekler derler.

ayrıca kendisinden iletiyorum "senato öğrencilerden aldığı ücreti düşürmemiş ama hocaların maaşında kesintiye gitmiş. eğer öğrenci ücretleri düşseydi ben de kabul ederdim."
  • ticarethanelerde işçilere maaşını yatırmazsan bu şekil sorunlar ortaya çıkar
  • kağıtları okumadığı için sıfır girilmesi durumu. maaş nedeniyle yapmıştır. bir işçinin maaş alamadığında iş bırakma eylemine gitmesinden farkı yoktur. bu durumda işçi de müşterileri mağdur etmektedir. çalışıp işini yapmalıdır, fabrikayı açık tutmalıdır. gerçi burada durum biraz farklı. öğretmen sıfır olarak sisteme girmiş görünüyor ancak duyduğum kadarıyla bir tarihe kadar kesin not girişi yapılmak zorunda deniliyor. bu durumda protesto amacıyla bir şey yapılacaksa hiç not girilmeyerek sistemi / okulu size muhtaç hale getirebilirsiniz. size işleri düştüğünde de elinizde koz olur. yani bence herhangi bir not girmemesi gerekiyordu. sistem 0 notu otomatik atadıysa bilemem ancak görselde "girdim" diyor yani kendisi yapmış. dediğim gibi, sistemi tıkamak için not girmemesi gerekiyordu.

şunun altını çizelim. eğitim ve öğretmenlik kutsal şeyler değildir. bu yalanı atan kişiler zamanında bir saygı oluşturmak için söylemişlerse de sonraları kendileri de inanmışlar. burada mesele şu: maaşını alamadıktan sonra işini yapmanın anlamını sorgulamayan birey, robotlaşmıştır. amaçlarımız hayatlarımızı sürdürmek. bunun için de maalesef para lazım. çizgi film dünyasında yaşamıyoruz. maalesef geçindirmemiz gereken evlerimiz var. bundan dolayı da maaş vb. konularda ayak diretmeye çalışsak da bazı kaleleri zapt edemiyoruz. sebebi de bu tarz durumlar. hakkını aramayan insan, arayanların işini de baltalayabiliyor.

öğrenciler söz konusu olduğunda arada bir işveren-işçi ilişkisinden farklı bir durum söz konusu. arada iyi kötü bir yakınlık kuruluyor. özelde temas kurduğum öğrencilerle asla para mevzusu konuşulmadı. sadece özelde yapılacak bir iş olmadığını ve devlette de atamanın zor olduğunu vurguladık. bunlar bir kenarda dursun.

bir diğer kenarda da cüzdan ile görev arasına sıkışan bir sektör var. her düzeyden özel okullarda çalışan öğretmenlerin şu bu denilerek maaşı kısmen veya tümden kesilmiş ise ve öğretmenler karnını doyuramayacak duruma gelmişlerse ne kadar eğitim vermesini ya da ne kadar verimli olmasını bekleyebilirsiniz?

özetle bu tarz durumların oluşmaması için bir sendika vs. kurulması gerekiyor. sanıyorum özel okul öğretmenlerini sendikalar "sözleşme süresi" gibi gerekçelerle kabul etmiyorlar. haklarını savunacak bir yolları kalmayınca da bu şekilde (bence yanlış) bir yönteme başvurmak zorunda kalabiliyorlar.
  • genç birisi olduğunu düşünüyorum. biraz da akıl olarak kıt biri sanırım. alan bilgisi anlamında değil, pratik zekası pek olmayan biri gibi geldi. çocuk yazmaz öyle şey zira.
  • okuduğunu anlayamayanlar için açıklayalım. akademisyen keyfi olarak sıfır vermedi. final notları okununcaya kadar sıfır olarak görülecektir. keyfi olarak yapılan maaş arttırımına karşı iş durdurma eylemiyle cevap veriyorlar. buda çalışanların en doğal hakkıdır. sistemde final notunun boş görünmesi bir işe yaramayacağı için, sıfır koydular. ortada okunan bir sınav kağıdı olmadığı için bu değiştirilebilir.(ortada kalıcı bir not yok.) işin eğitim kısmına gelirsek. bana göre öğrencilerin öğrenmesi gereken en önemli şeyi öğretiyor. oda kendi hakkını nasıl koruyacağıdır. bu her öğrencinin öğrenmesi gereken bir derstir.(patronların ve kendilerine patron süsü vermiş yazarların, hoşlanmayacakları türden bir derstir.)
  • maaşını normale göre çok verseler puanları arttırması gerekir bu mantıkla hocamızın, güzel trollemiş *
hesabın var mı? giriş yap