• macbook pro touch bar late 2016 cihazdan bildiremiyorum zira ister iphone olsun ister macbook yeni sürümü yüklemek için her zaman en az 1 ay kadar beklerim. tüm mac kullanıcılarına da aynı şeyi tavsiye ederim. şimdilik high siearra oldukça sorunsuz.
  • her yeni osx guncellemesinde oldugu gibi 3 tane yeni ozellik getirip, 15 tane calisan seyi bozacak olan isletim sistemi.
  • 15 tane çalışan şeyin 14'ünün bozulma nedeni genellikle o programların geliştiricilerinin aylar öncesinden yeni güncellemeye ulaşma imkanları varken son dakikaya kadar siki taşağına denk dolaşıp programlarını güncellememeleridir. işletim sistemiyle doğrudan ilintili sorunlar çıkmıyor mu tabi ki çıkıyor. ama macos'i güncelledikten sonra yok skype bozuldu, yok dropbox göçtü, yok insync sapıttı gibi dertleriniz varsa bunların sorumluları o programları zamanında yeni macos ile uyumlu hale getirmemiş geliştiricileridir.
  • macbook pro touch bar late 2016 cihazdan bildireyim... mojave'yi çıktığı günden beri kullanıyorum. yaklaşık günlük kullanımım haftasonları dahil minimum 5 saat.

güncellemeyi ıso dosyasını appstore'dan indirip flash disk'e yazıp yaptım. kurulum esnasında tüm harddiski apfs formatladım. macos sierra / macos high sierra'dan herhangi bir kalıntı istemedim.

kullanımım xcode / safari / affinity photo ve affinity designer / parallels desktop üzerinde debian / sidplay :) (belki biraz da mame, fuse, vıce) ile sınırlı diyebilirim. daha hata vermedi/çökmedi/yavaşlamadı.

mouse olarak magic mouse kullanıyorum. kurulum yaptığım gün şarjı %100'dü. şu an %81. kullanım bence normal. aynı şekilde bilgisayarımın şarjı da sanal makine kullanmadığım sürece iyi gidiyor. sanal makine ister istemez şarjı emip bitiriyor.

masaüstü stack özelliği bence çok kullanışlı olmuş. gallery view'de aynı şekilde güzel.
    screenshot / screen capture işleri shıft + command + 5 tuşu ile oldukça kullanışlı.
    contınuıty camera ile mail/not vb yazarken iphone'dan direkt fotograf seçebiliyor ya da hemen çekip bilgisayarıma gönderebiliyorum. bu da bayağı bir foto çek, bilgisayara transfer et, maile/nota ekle vb vb gibi adımlardan kurtarıyor.

swift ile yazılım yapanlar için bir çok kütüphane vb.'de değişiklik / ek var dendi ama daha inceleme fırsatım olmadı.

hah.. şimdi mojave gerçekten gerekli mi? kime göre ? neye göre?
  • eğer sürekli jdk yüklemeniz gerekir uyarısı alıyorasanız şunu indirip, kurun.

biraz önce mojave'ye geçiş yaptım. pek bir farkı yok *
  • arkadaşlar macbook pro retina 15" kullanıyorum.
    performans artmış olabilir ancak text render berbat bir hale gelmiş.

yazılar anormal ince.

bunun yanında standart olarak dark mode'da çalışan spotify gibi uygulamaların da ekran çevrelerinde bir beyaz border oluşuyor.

bunların çözümleri var mı? bilen yeşillendirirse sevinirim. yoksa downgrade yapacağım, tasarımcıyım ben gözlerimi kanattı şerefsiz.
  • sirf dark mode icin bile yeter derim, nacizane tavsiyem=mutlaka geciniz.
  • çıktığını sağ üst köşedeki bildirimden öğrendiğim macos versiyonu. versiyondaki yeniliklere bakayım dedim, gördüm ki apple resmen bitmiş. yani gerçekten elde hiçbir şey yok demek ki. "dark mode getirdik biz" diye versiyon mu çıkarılır lan?! windows mojave geyiği gerçek olmuş resmen. yazılanlara baktım, bir mac ile facebook'a girmek dışında bir şeyler yapan herkes sıkıntı yaşamış. this is super cool apple, go on...
  • genelde gece kullandığım mac i dark moduyla ihya etmiştir. mac yeni olduğu için zaten perfiormansı şahane idi, bu yeni sürüm ne getirmiş elle tutulur neyi var yeni yeni göreceğiz.

- adını mojave çölünden alıyor diye nerdeyse çoğu background çöl temalı :p ve aktif şekilde günün saatine göre tonu değişiyor.
    - ne kadar kullananı var bilmiyorum ama facetime da grup özelliği geliyormuş.
    - screenshots olayları daha bi özelleştirilir hale gelmiş.
    - stacks adı aldtında karman çorman dosyaları tek seçenekle düzenleyen(!) bi özellik gelmiş. bu dağınık çalışan tipler için nispeten fena değil.
    - notlarda veya bazı dökümanlarda iphone un kamerasından anında çekilen fotoğrafı ekleme özelliği gelmiş. add foto deyip zart diye çektiğin fotoyu ekliyorsun. hızlı!! aynı zamanda dosya tarama gibi de çalışıyor. güzel.
    - nerdeyse iphone daki kadar hızlı video editleme gelmiş.
    - menülerde renk oynamaları gibi gigantic özellikleri de unutmamış apple :p

vs vs...
  • ekranın sağ üstünde çıkan bildirimle haberdar olduğum, fakat son işletim sistemi güncellememden sonra autocad'in tüm türkçe karakterleri patlatmaya başlamasının acı hatırası hala tazeyken bir süre denemeyi düşünmediğim yeni macos işletim sistemi.
hesabın var mı? giriş yap