• bu unutulmaz filmde rol alanlar ve karakterleri şu şekildedir:

mel gibson - max rockatansky
    kjell nilsson - lord humungus
    bruce spence - the gyro captain
    michael preston - pappagallo
    max phipps - the toadie
    vernon wells - humungus'un baş uşağı eşcinsel wez

--- spoiler ---

bumerangı kafasına yiyen sarışın kişinin erkek arkadaşı olduğunu öğreniyoruz.

--- spoiler ---

emil minty - küçük çocuk
    virginia hey * - savaşçı kadın
    william zappa - zetta
    arkie whiteley * - gyro captain'ın sevgilisi sarışın kız
    steve j. spears *- tamirci
    syd heylen - curmudgeon
    moira claux - yaşlı rebecca
    david downer - nathan
    david slingsby - sessiz adam
  • çocukluğumda beni en çok etkileyen, en ağzım açık seyrettiğim birkaç filmden biri. ilki star wars.

bugün yeniden seyredeyim dedim ama şimdi canım sıkılacak, eski çekim teknikleri, saçma ses efektleri, saçma sapan müzikler falan olacak dedim içimden. vay efendim sen misin bunu diyen!..

kostümler, ortamlar falan filan bir yana, muhteşem stunt sahneleri, über kareleri, sağlam bir kurgusu olan, deli manyağı bir filmmiş bu. konusu falan da hiç öyle yavan değil. belli bir dinamiğe, mantığa sahip, akışkan, vuruşkan, eğlenceli bir aksiyon filmi. erkek filmi ve tabii ki serinin en iyisi.

--- spoiler ---

film, bütün seride olduğu gibi, mad max'den daha deli, ruh hastası bir çok karaktere sahip; lord humungus, kıçı açık wez, onun erkek sevgilisi, feral kid, max'in etrafında pervane olan adam, abba dan esinlenmiş kamp ahalisi gibi. özellikle max, bir filmde baş rol oynasaydım böyle bir şey olmak isterdim heralde dedirten bir karizmaya giyime, kuşama sahiptir bu filmde. ilk filmde daha kopildi. burada, artık ben oldum demiş. özellikle müzik kutusu bulduğu sahnedeki anlık gülümseyişi, kamyonun başına geçtiğinde papagallo'ya attığı bakış, en sonunda tüfeğini* patlatabildiği sahnedeki halleri hareketleri falan şahaneydi.

finaldeki kovalamaca sahnesi (ki film falan değil artık o, gerçekten yaşanmış olaylar onlar), humungus'un, ne olduğu tam anlaşılamayan, lokomotife benzeyen aracıyla, sikerim böyle yaşantıyı deyip max'in sürdüğü kamyonla kafa kafaya girmesi ve perişan olması, bumeranglı piçin* wez'in sevgilisinin kafasını yarmasıyla wez'in hayata küsüp olay çıkarması, akabinde humungus tarafından önce etkisiz hale getirilişi ve daha sonra da unleash edilmesi sahneleri, kim olduğunu tespit edemediğim bir dublörün, yüzü koyun bir şekilde, yere 90 derece açıyla ve saat yönünün tersine(max'in sürdüğü kamyona göre) alabildiğine dönerek, kameraya doğru uçuşu ve ıskalaması gibi akla zarar sahneleriyle beni kendimden geçirdi şuracıkta. zevkten köpürdüm artık. cgi delisi olmuş gözlerime reset atıldı bu sayede. çocukluk hatıralarımı depreştirmesiyle de ayrıca göz yaşartıcıydı.

--- spoiler ---
  • dün yıllar sonra tekrar izleyince waterworld filminin bu filmden esinlendiğine düşündürdü.
  • south park'ın "proper condom use" isimli bölümünde bir paradosi izlenebilecek olan film.

(bkz: proper condom use)
  • bu akşam cnbc-e sayesinde tekrardan izlenebilecektir.
  • serinin en iyisi kesinlikle bu.

özellikle bumeranglı sahne ve ruh hastası pilot süperdir.
  • dunyanin gelecegi hakkinda en gercekci tahminin yapildigi film. seyretmeyen kalmasin..
  • çocukkene abimle birlikte almanca dublajlı video kasedini (bkz: vhs) onlarca defa izleyip hatmettiğimiz film.
    o maskeli kaslı garip sesli kötü abi yıllarca tırsıtmıştır bizi.
    efsanevi siyah nos lu polis arabasının gümbürtüye gitmesi ise içimi cız ettirir.abimle burunlu araba derdik buna.
    hey gidi günler...
  • ah, özellikle o ilk sahne, bulanık ve depresif bir ses tonu, siyah beyaz kaos görüntüleri, petrol rafinerileri, nükleer bombalar, tanklar tüfekler, "wasteland", yolda bir dweller bir wanderer, montunun tek kolu kopmuş. dogmeat ve highwaymen.
    war, war never changes, değil mi?
  • serinin en iyisi olmasında açılış sahnesinin büyük payı vardır. bumeranglı küçük veleti, çılgın pilotu ve bir nevi sado-mazo olan punk karakteriyle hafızamda yer etmiştir. izleyin, izlettirin, canınız sıkılınca tekrar açın izleyin.*

filmdeki punk karakter burdan görülebilir. kabus gibi.
hesabın var mı? giriş yap