• sade sodaya karıştırarak içtiğim magnezyum içeren ilaç. ilacın limon aromasının piyasada satılan limon aromalı sodalardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim.
  • tadının bana da çok güzel gelmesi üzerine kıllandım ve içindeki maddeleri araştırmak istedim. niye bu kadar tatlı yapmışlar, ne gerek vardı acaba filan diye kıllandım ve araştırdım.

bir çok ülkede yasaklanmış ama bizde hiç bir adam gibi düzenleme olmadığı için yüksek dozlarda kullanılabilen tatlandırıcılardan dolayı bu kadar tadı güzel aslında. bakalım neymiş bu tatlandırıcılar.

poşetinin üzerinde ki ibareyi aynen yazıyorum:
    tatlandırıcı olarak sodyum sakkarin, ve sodyum siklamat, aroma olarak ise limon aroması içerir.

şimdi gelin bu tatlandırıcılara biraz daha detaylı bakalım;

sodyum sakkarin:
    1879 yılında sentez edilen ilk yapay tatlandırıcı olan sakarin 1981 yılında kanserojen listesine alınmış daha sonra insanlarda kansere sebep olabileceğine dair kesin bir kanıta rastlanmadığı için(!!) , 2000 yılında amerikan toksikoloji programının kanserojen maddelerle ilgili raporundan çıkartılmıştır. fakat yine aynı yıl sakarin içeren maddelere ilişkin uyarı ibaresi yazılması zorunluluğu getirilmiştir. amerikan kongresi, sakarin içeren besin maddelerinin etiketlerine, ‘bu ürün laboratuvar hayvan deneklerinde kansere yol açtığına karar verilen sakarin içermektedir’ bu ürünün kullanılması sağlığınıza zarar verebilir’ ibaresinin yazılmasını zorunlu kılmıştır.

dünya sağlık örgütü yapay tatlandırıcıların hamilelerde kullanım dozunu 2,5 mg/kg/gün olarak belirtmesine rağmen daha sonra sakarinin epitel dokuda yapısal değişikliğe sebep olacağı ve anneden bebeğe geçip birikim yapacağı tespit edilerek hamilelerde kullanımı yasaklanmıştır.

sodyum siklamat:
    e952 kodlu yapay bir tatlandırıcı olan “sikmalik asit”, sodyum ve kalsiyum tuzları “siklamat” adı altında yapay tatlandırıcı olarak kullanılıyor.

renksiz ve kristal toz halinde ekşi-tatlı tada sahip olan siklamik asit, suda ve etanolde çözülüyor. sükrozdan 40 kat daha fazla tatlandırıcı özelliği olan madde kanıtlanan zararları nedeniyle birçok ülkede yasaklandı.

vücuttaki dönüşümü ve metabolizma ürünlerinin kanser yapıcı etkisi olduğunun bilimsel olarak kanıtlanan bir tatlandırıcı olan “siklamat” migren ve diğer reaksiyonlara neden olduğu biliniyor. fare testis ve embriyolarında yapılan testlerde hasara neden olmuş ve kansere yol açtığı için amerika ve ingiltere başta olmak üzere çok sayıda ülkede kullanımı yasak.

peki adamlar neden böyle çok tatlı yapmışlar, bunca insan sağlığına zararlı maddeye rağmen. çünkü ilacı seve seve için, daha fazla alın daha fazla için. her bacağınız ağrıdığında için ki adamlar da para kazansın. hem de şekerin bağımlılık yapması da cabası.
    bağımlılığını da normal madde bağımlılığı gibi düşünmeyin illa, sen her bacağına kramp girdiğinde, yada o tarz bir bacak ağrın olduğunda hemen bu ilaca sarılıyorsan ya da bu ilaç aklına geliyorsa bu da bir çeşit bağımlılıktır. piyasada eminim bir çok magnezyum takviyesi ilacı vardır ama sen gidip bunu seçeceksin, neden? çünkü tadı çok güzel, içimi çok rahat.

çıkaracağımız sonuç: öyle her sikim hıyar diyene tuzla koşmak yerine, bi bakmak lazım niye böyle diye.

çok acil durumlar dışında kullanmaktan sakının bence.
  • siddetli regl sancisi sikayetiyle gittigim dunya tatlisi kadin hastaliklari uzmaninin kullanmami salik verdigi ilacimsi. agresif mizacimi da yatistiracagini dusunuyorum. bir sonraki pms doneminde etkilerini paylasacagim.
  • gerçekten aroması mütiş olan ilaçtır.sinir sistemi stresli olduğunda magnezyum tüketiyormuş doktor öyle söyledi.
  • hamileyken kramplarınız artığında dokorunuzun kullanmanızı isteyebileceği toz ilaç.
    ama yatmadan hemen önce kullanmamanızı tavsiye ediyorum çünkü biraz çarpıntı yapıyor ve uykunuz kaçıyor.
    en iyisi 3-4 saat önce alıp uyku saatinize kadar etkisinin azalmasını beklemek
  • magnezyum takviyesine ihtiyaç duyduğumda kullandığım hede. ancak geçenlerde her şeyde şeker var diye evde konuşmamızdan sonra bu kadar tatlı olmasının kafamı kurcaladığı ama gidip de poşetine bakmadığım ve şu entry ile (bkz: #78886445) aydınlandım.
    arkadaş ne tuzu ne şekeri bırakabiliyoruz her yerimizden sokuyorlar resmen piii
  • uzun süredir bacak ağrısı, uyuşması ve beraberinde getirdiği topallama nedeniyle doktorum verdi bunu. ne işe yarayacak la bu diye düşünürken, 2 gündür çok rahat yürüyüp koşabildiğimi fark ettim. vay anasını diyorum, paket paket içesim var. tadı da şükela!
  • dalış merkezinde eğitmenlik yaparken günde 10 dalış ve fazlasını yaptığım günlerde, palet vurmanın ve aşırı efor sarfetmenin getirisi olan kramplardan arınmak, olmasını engellemek için kullanmış olduğum magnezyum sandoz
  • bacak ağrılarına kesin çözüm diyebilirim. vücudum üst kısımı acayip enerjikken bir kaç gündür bacaklarım yüzünden kılımı kıpırdatasım gelmiyordu. valide hanım bu mucizevi iksiri getirdi. daha bir kere içtim ama bacaklarımın o eski hallerinden eser yok şimdi... tadı da gerçekten limonlu sodadan daha iyi...
  • stres altında beyin magnezyumu emip,kas spazmı yaşatıyor bu da gram yaşama hevesi bırakmıyor. dolayısıyla limon aromalı her şeyden nefret etmeme rağmen azalan magnezyumumu çoğaltmak için içtiğim ilaç. iyi midir? iyidir. yine de doktor tavsiyesiyle kullanalım. hem reçeteli 8 tl, reçetesiz 35 tl.
hesabın var mı? giriş yap