şükela:  tümü | bugün
 • mandalorianların tabu gezegeni. madalorian wars'ın son çarpışması burada gerçekleşmiş, mass shadow generator denen bir edevatın çalıştırılmasıyla gezegen kısa bir süreliğine karadeliğe dönüşmüş, gezegen üzerindeki ve etrafındakiler ile birlikte külliyen yokedilmiş, milyon kişi ölmüş, gezegen garip, dark side kaynaklı fırtınaların kasıp kavurduğu bir mezarlık halini almıştır. ortaya çıkan yıkım öyle büyüktür ki, force'in öz yapısı parçalanmış, force'da bir anormallik olan* iki varlık ortaya çıkmıştır bu olay neticesinde: darth nihilus ve the exile.
 • outer rim'de bir gezegen(di). onemli olan tek bir sey barindirir: trayus akademisinin icindeki trayus core; sith'lerin kutsal mekani.

  jedi exile, kreia yani darth traya ile son kez yuzlesmek icin bu gezegene gitmistir. akademi icindeki tum sithleri oldurup, darth sion'u acilarindan kurtardiktan sonra darth traya ile epik bir carpismaya girismis ve sonunda onu da maglup etmeyi basarmistir. bu andan sonra malachor 5, bao-dur'un tasarladigi mass shadow generator'un aktif hale getirilmesiyle astreoidlerine ayrilir; ebon hawk yeni muhtemel rotasi, unknown regions'a ilerlerken...
 • rebels'te de bahse konu olan kitle imha silahı çalıştırılması sonucu yıkıma uğramış ıssız gezegen.
  --- spoiler ---

  yoda force vision kullanarak, sithi yok etmeyi saplantı haline getirmiş olan ezra bridger'ı bu gezegene yönlendirir. işin ilginç tarafı -ahsoka'nın da şaşırmasına sebep olan şey- eski cumhuriyette padawanların bu gezegene yaklaşmasına izin yoktur. çünkü ustalar, toy ve gücü daha yeni yeni anlayan padawanlarını karanlık tarafın yoğun olduğu ve gücün ciddi anormallikler gösterdiği bu gezegende kaybetmek istemez.

  yoda'nın bu kararı, jedi ustaların büyük yenilgide kendi öğretilerinin sorunlarını kabul etmiş olduğunu göstermesi açısından önemlidir. artık katı öğreti yerine biraz daha esnekleşmekte ve padawanların diğer tarafı efsanelerden dinleyerek değil de direkt tecrübe ederek öğrenmesine yol açmaktadır. eğitimde gücün yol göstericiliğini ön plana çıkarmaktadır. ki bu esnekleşme daha sonraları luke'un eğitiminde daha da ortaya çıkmaktadır.

  dizide asıl bomba ise ezra'nın gezegende maul'u bulmasıdır. bir sithe ne kadar güvenilir bilemeyiz ama kendi ifadesiyle maul, uzun zamandır yalnız bir şekilde malachor'da yaşamaktadır.

  dizide maul, ezra'yı kandırıp kitle imha silahını etkin hale getirmeye çalışırken cezalandırıcılar ve vader gezegeni basar. epik bir dövüşten sonra, ekibimiz silahı imha edip kaçarlar. maul, ezra'nın güvenini kazanır ve son nefesini verene kadar geçen çetrefilli sürecin başlamasına neden olur.

  sidious ile karşılaşmasından sonra mandalore'da neler olduğu, crimson dawn'ın başına nasıl geçtiği. örgüte neler olduğu ve neden malachor'a gittiği ise clone wars yeni sezon gelene kadar muamma olarak kalacak gibi duruyor.

  --- spoiler ---
 • yıllar sonra sol framede tekrar görünce beni istemsizce ürkütmüş olan gezegendir. nereden nereye, ben halen canon olduğunu bile düşünmüyorken rebels'ta geçmiş olması çok duygulandırdı.

  yine de ne kadar sith olursanız olun, malachor v'nin lanetli bir gezegen olduğunu inkar edemezsiniz.