• ozellikle suluboyaları nefistir. en guzel orneklerinden bazıları mustafa taviloglu kolleksiyonunda gorulebilir.
  • (1903-1987) yılları arasında yaşamış olan ressam.
  • "malik aksel, 15 şubat 1987 tarihinde aramızdan ayrılmıştı. o tarihte tercüman gazetesinin kültür-sanat sayfasını yönetiyordum. 16 şubat sabahı gazeteye gittiğimde, bizimki de dâhil, birçok gazetede “malik akçelik öldü” başlıklı bir haber gördüm. şaşırmıştım, kimdi bu malik akçelik?
    haberi okuyunca, tanıdığım, resimlerini çok sevdiğim ve imzalı kitaplarına sahip olduğum malik aksel’den söz edildiğini anlayınca çok sarsıldığımı hatırlıyorum. gece sekreterleri anadolu ajansı’ndan gelen haberi tahkik etmeden kullanmışlardı. kültür ve sanat adamlarımızı ne kadar tanıdığımızı, onlara ne kadar değer verdiğimizi göstermesi bakımından ibret verici bir hadisedir..."
  • zamanında trt-sanat dünyamız programının beşinci bölümüne konuk olmuştur.
  • büyük adamdır. cumhuriyetin yetiştirdiği önemli sanatkarlardandır ama tabiki türkiyede kıymetini kimse bilmez. lünpen demokrat parti iktidarına kadar da önemli fikir yazıları yazarak türk kültür sanat anlayışının şekillenmesinde önemli bir rol oynamıştır.
hesabın var mı? giriş yap