şükela:  tümü | bugün
 • "başkalarının yaptıklarına söylediklerine ve düşündüklerine aldırış etmeyen, sadece iyi bir insan olmak için kendi yaptıklarıyla ilgilenen bir insan ne çok zaman kazanır.."
 • marcus aurelis;

  "yaşamını mutlu ve erdemli geçir. eğer tanrılar varsa ve adillerse o zaman ne kadar dindar olduğunuza aldırmayacaklar, sizi iyi ahlaklı olduğunuz için kabul edeceklerdir. eğer tanrılar varsa ve adil değillerse, o zaman onlara tapmanın bir anlamı olmayacaktır. eğer tanrılar yoksa ölmüş olacaksınız ama sevdikleriniz tarafından hatırlanacak asil bir hayat yaşamış olacaksınız."
 • roma'nın "stoacı" yahut "filozof" imparatoru. selçuk'ta bulunan efes müzesi'ni ziyaretimde kendisine ait bir büstün fotoğrafını çekmiştim. fotoğrafa bakarken "acaba gerçekte nasıl görünüyordu?" diye merak ettim ve çok iddialı olmasam da fotoğrafını çektiğim büstü referans alarak kendisinin resmini çizdim. ortaya şöyle bir şey çıktı.

  bu marcus aurelius büstünün fotoğrafı görsel

  bu da çizerek yüzünü canlandırmaya çalıştığım marcus aurelius görsel

  edit: imla.

  edit ıı: neselimeseodunu nickli yazar arkadaş, bir fikir versin diye marcus aurelius'un daha önce yapay zeka aracılığı ile canlandırıldığı bir görselin linkini paylaştı. bu çalışmanın yapay zeka tarafından yapıldığını düşünürsek benim yaptığım çizimden daha doğru bir çalışma olması muhtemel.

  yapay zekanın yaptığı canlandırma

  edit ııı: beğenen ve mesaj yoluyla değerli yorumlarını paylaşan yazar arkadaşlara teşekkür ederim.

  çizdiğim marcus aurelius'u osman kavala'ya benzeten yazar arkadaşlar da oldu. baktım ve ben de kendilerine hak verdim. benziyor.

  edit ıv: tequila man nickli yazar arkadaşın verdiği bilgiye göre o dönemde romalılar fenotip olarak daha koyu tenlilermiş ve ekstra olarak güneşte de çok vakit geçirdiklerinden ten renkleri iyice koyulaşıyormuş. bu bilgiler ışığında çizdiğim marcus aurelius'un da ten renginin daha koyu olması gerektiği ortaya çıkıyor.

  yazar arkadaşın paylaştığı, söz konusu dönemin romalılarının betimlendiği bir görsel

  bonus edit: kamalrex nickli yazar arkadaş da aynı merakı büyük iskender için taşıyormuş. ben de alexander rondanini glyptothek tarafından yapılmış iskender büstü'nün görseli üzerinde bir renklendirme çalışması yaptım.

  alexander rondanini glyptothek tarafından yapılmış iskender büstü

  alexander rondanini glyptothek tarafından yapılmış iskender büstü'nün tarafımdan renklendirilmiş hali: görsel
 • "hepimizinki günübirlik hayatlar. hatırlayanın, hatırlanandan farkı yok. hepsi geçici. hem anılar, hem de onların nesnesi. her şeyi unutmuş olacağın günler kapıda, her şeyin seni unutacağı günler yakın. bil ki çok geçmeden hiç kimse ve hiçbir yerde olacaksın."

  - marcus aurelius
 • bulunduğu konuma, yaptıklarına ve yazdıklarına göre gelmiş geçmiş en bilge insanlardan biridir.

  hayatından ve sözlerinden çıkarılacak büyük dersler vardır.

  gözümde, vücudumda taşıdığım imzasıyla en az mustafa kemal paşa kadar değerlidir.

  ayrıca şu sözü, gönlü güzel olanların kalplerine su serper “ ölümden değil, bir türlü hayata başlayamamaktan kork”.
 • kendine güveni arttırmak için önerileri şöyledir:

  1- karakterinizi geliştirmeye odaklanın.
  2- kendinizi kabullenin.
  3- düşüncelerinize odaklanın.
  4- plan yapın ve uygulayın. düşünmeyi bırakın.
  5- sözünüzde durun.
  6- sorumluluğunuzu alın.
  7- kendiniz hakkında çok fazla konuşmayın.
  8- ölümü hatırlayın.
  9- kötümser insanları ciddiye almayın.
  10- akşam ritüelleri uygulayın.

  ---

  1. yaşadığınız her sıkıntıyı kendinizi geliştirmek için bir fırsat olarak görebilirsiniz. kibar, dürüst, çalışkan ve saygılı bir insan olmaya çalışın.

  2. ne olduğunuzun farkında olun ve kendinizi sevin. geçmişte yaptıklarınızla kendinizi yargılamayın. geçmişte bırakın ve önünüze bakın. hatalarınızı bilin ve kendinizi affedin.

  3. mutluluğunuz düşüncelerinizin niteliğine bağlıdır. bunları pozitife çevirin.

  4. sürekli hazırlık yapmaktan, uzun uzun araştırmaktan vazgeçin. uygulayın. planı yapın ve düşünmeyi bırakın, uygulamaya geçin.

  5. sözünüzde durun.

  6. sorumluluk almaktan korkmayın. hata yaptıysanız eğer çıkarmanız gereken dersi çıkarın ve devam edin.

  7. kendinizden çok bahsetmeyin.

  8. ölümü hatırlayın. her uyandığınızda o günün ne kadar önemli bir gün olduğunun farkına varın ve buradan motivasyon ve ilham alın. her gün önemlidir.

  9. başkalarının düşüncelerini kontrol edemezsiniz. ancak etrafınızı ona göre şekillendirebilirsiniz. sizin iyiliğinizi düşünen insanlarla olun. kötümser ve negatif insanları ciddiye almayın.

  10. her gece yatmadan önce müteşekkir olduğunuz 3-5 şey yazın. aynı şekilde her gün sonunda o gün yaptığınız ve başardığınız 3-5 şeyi de yazın.
 • ''eğer, bir dış etken seni üzerse,
  duyduğun acı, o şeyin kendisinden değil
  senin ona verdiğin değerden geliyordur.
  onu da her an kaldırma gücün vardır.''
 • hayat düsturum olan bir olan bir sözü vardır, hep hayat kurtarır.

  "ruhu olayların gidişatıyla sıkmayın.
  olayların gidişatının sizin sıkıntınıza ihtiyacı yoktur."
 • “beklemek bir alın yazısı olamaz. mutluluğu beklemek, başarmayı beklemek, sevilmeyi beklemek... bunlar ağacın dallarında kendiliğinden yetişen, doğaya emanet edilmiş meyveler değildir. insanın doğası, bir yerde kendine emanettir. insan mutluluğu seçer, başarmayı seçer, sevmeyi ve sevilmeyi seçer ve bu uğurda yapabilecekleri vardır. hem de hiç gösterişsiz, asaletle yapabileceği çok güzel şeyler vardır.”

  - marcus aurelius
 • “düşünceleriniz ne ise, hayatınız da odur. hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştiriniz.” - marcus aurelius
hesabın var mı? giriş yap