şükela:  tümü | bugün
  • hayat düsturum olan bir olan bir sözü vardır, hep hayat kurtarır.

"ruhu olayların gidişatıyla sıkmayın.
    olayların gidişatının sizin sıkıntınıza ihtiyacı yoktur."
  • meditasyonlar adli kitabini bitirmek uzereyim, ve dikkatimi ceken bir taktigi var. bunu ben de hep uygularim ve uygulayan insanlara da saygi duyuyorum.

"eger biri sana ihanet ettiyse ona niye kiziyorsun? onun sana ihanet edebilecek bir ruha sahip oldugunu fark edemedigin icin kendine kiz."

su mantelite muhtesem bir sey, gercekten baskasina niye kiziyorsun? biri seni cok mu uzdu, yahu ona kizma, onun seni uzmesine izin verdigin icin kendine kiz. ısten mi kovuldun? kovana degil, kovulacagimi nasil fark edemedim, ya da bunu nasil engellemedim diye kendine kiz. bu bakis acisinda olursan hayat daha kolay oluyor cunku kendi kontrolune aliyorsun her seyi. bayildim bu bakis acisina. (stoicism ile de alakali tabi bu, marcus bayagi etkilenmis stoic dusuncelerden)

bu arada kitabin bir aska yerinde marcus aurelius bazi seyler icin sukrediyor, ve bak surederken devlet yonetimi hakkinda yazdiklari (1800 sene once!!!): "love of family, love of truth, love of justice; ........to have conceived the idea of balanced constitution, a commonwealth based on equality and freedom of speech, and of a monarchy which values above all the liberty of the subject"

yani diyorki dengeli bir anayasa icin, esitlik ve konusma ozgurlugune dayali bir toplum icin, ve her seyden ote bireyin ozgurlugune deger veren bir monarsi hayal edebildigim icin minnettarim. su vizyona bak ya.
  • ''eğer, bir dış etken seni üzerse,
    duyduğun acı, o şeyin kendisinden değil
    senin ona verdiğin değerden geliyordur.
    onu da her an kaldırma gücün vardır.''
  • “düşünceleriniz ne ise, hayatınız da odur. hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştiriniz.” - marcus aurelius
  • "kanunlar örümcek ağına benzer; küçük sinekler yakalanır, büyük sinekler ağı delip geçerler." sözünün sahibi.
  • "biraz zaman geçsin, herşeyi unutacaksın.biraz zaman geçsin, herşey seni unutacak."
  • "birisinin hatasına öfkelendiğinde derhal kendine bak ve kendinin de nasıl hata yaptığını düşün; örneğin iyinin paraya ya da hazza ya da bir parça şöhrete eşdeğer olduğunu düşünmen gibi... bunun bilincine vardığında, özellikle de seni öfkelendiren kişinin gergin olduğunu ve yapabileceği pek başka bir şey olmadığını ayrımsadığında öfkeni hemen unutursun. ve eğer bir yolunu bulabilirsen, karşındaki insanın gerginliğini gidermelisin."
    *
  • "dünyadaki hiçbir çıkar, verdiğiniz sözü tutmamaya veya kendinize olan saygınızı kaybetmeye değmez." sözünün mimarı.
  • 200 yıl süren pax romana'nın son virajına girildiği ve roma imparatorluğu'nun en huzurlu yıllarını yaşamasına neden olan imparator olmasına rağmen, filozof kimliğiyle tanınmıştır.

bu ne demek biliyor musunuz?

yönetimde olduğu dönemde neredeyse tanrıyla eşdeğer bir konumda bulunan ve yeryüzünün en güçlü insanı olan birinin tüm bunları elinin tersiyle itip, kendi içsel yolculuğuna çıkması.

istediği her şeyi gerçekleştirebilecek bir pozisyondayken; bedensel hezeyanlarını reddetmek ve gerçeğin peşine düşmek.

tüm o zevk ve ego buhranları, ah ne kolaydır onların peşinde koşmak. kadınlar, cinsel tatminler, ego tapınımları, kişiliğin tanrısallaşması, şöhretin ışıldaması, sorgulamadan yoksun gücün tatlılığı ve daha nicesi...

hepsine savaş açması ve stoacılık aracılığıyla yalnızca doğaya uygun bir yaşam amacı taşımaya yönelmesi...

ününü umursamayıp ölümü tamamen özümseyen bir roma imparatorundan bahsediyoruz, düşünebiliyor musunuz?

bir de kendi yazıp çizdikleri mitoloji ölçeğinde, yazdıkları her cümleyi özenle kurgulamalarına rağmen gerçeklerin ortaya saçılmasına engel olamayan doğru yol öğütçüsü peygamberlere/ideoloji düşkünlerine bakın.

2000 yıl öncesinde yazdıkları tüm gerçekliğiyle önümüzde duruyor, insan ise ahmakça reddetmeye devam ediyor...

(bkz: ta eis heauton/@zenithgeist)

insanlık tarihinin en yüksek karakterlerinden biri ve biz bataklığımızda çırpındıkça eylemleriyle konumunu yükselterek sürdürüyor...

'' 180 yılının sonunda, ordusunu kırmakta olan bir salgın sarılığına tutuldu, imparatorlarının öleceğini anlayarak gözyaşlarını tutamayan askerlerine : ‘niçin ağlıyorsunuz?’ diye sordu marcus aurelius. ‘hepinizin beni bulacağı yere, sadece, sizden önce gittiğimi bilmiyor musunuz?’ dedi ve o günün akşamı, bir emri olup olmadığını öğrenmek için yanına gelen görevliye, ‘beni artık bırakıp, doğacak güneşi bulmaya gidin, ben artık batıyorum’ diye yanıt verdi, sonra uyumak üzereymiş gibi, başını örttü. ''
  • insanlari tanima ve ileriyi görebilme yeteneğine sahip filozof, roma imparatoru.
    kendime düşünceler'de söyle der: "sabahleyin uyandigimda kendi kendime söyle söylemeliyim: bugün de merakli, hayirsiz, kaba, kiskanc ve bencil insanlarla karsilasacagim" adam, ms 2. yüzyildan simdiki düsüncelerimi okuyor!