• "düşmanından intikam almak istiyorsan onun gibi davranma."

*

"bana dürüst davranmak istediğini söyleyen kişi ne kadar da ikiyüzlü!
    ne yaptığını sanıyorsun, böyle demene gerek var mı? gerçek kendiliğinden ortaya çıkacak. gerçek, senin yüzünde yazmalı, sesinden anlaşılmalı, gözlerinde parlamalı. bu aynı sevilen bir insanın seven kişinin yüzünden her şeyi anlayıvermesine benzer. basit ve dürüst insan böyle davranmalıdır. onun yanına yaklaştığında hemen niyetini anlamalısın. ancak basit görünmek bir kılıç gibidir. kurdun kuzuya dost görünmesinden daha tehlikeli bir şey yoktur. bundan kaçmaya çalış. iyi bir insanın özellikleri gözlerinden anlaşılır, sen de bunu kolayca anlayabilirsin."

*

"birbirlerini küçümsüyorlar ama yine de birbirlerini övüyorlar, birbirlerinden üstün olmaya çalışıyorlar ama yine de birbirlerinin önünde saygıyla eğiliyorlar."

*

"...kader, nedenlerin toplamından meydana gelir."

*

"kaderinde ve hayatında var olan şeyleri sevmelisin. sana daha uygun bir şey yok."

*

"... öfke ve üzüntü bize, bizi öfkelendiren ve üzen şeyden daha çok zarar verir."

*

"... kibirsiz olduğunu söyleyerek övünenler en kibirlilerdir."

*

- "tanrıları gördün mü ki onlara böyle tapıyorsun?" diye soran olursa onlara şöyle cevap ver: "onları görebiliriz. ruhumuzu da hiç görmedik ama ona inanıyoruz. tanrılar için de aynı şey geçerli. onların güçleri hakkındaki tecrübelerim sonucunda bunu söylüyorum, bu nedenle de onlara saygı gösteriyorum."

*
    "... her şey zorunluluktan kaynaklanır ve benim de bir parçasını oluşturduğum bütünün* yararına gerçekleşir."

marcus aurelius*
  • "eğer seçmek senin elindeyse, niçin bunu seçtin. eğer seçim senin elinde değilse, o zaman neyi suçlayabilirsin ki? iyi insanın nasıl olması gerektiğini anlatmayı bırak artık; anlattığın insan ol."
  • "live a good life. ıf there are gods and they are just, then they will not care how devout you have been, but will welcome you based on the virtues you have lived by. ıf there are gods, but unjust, then you should not want to worship them. ıf there are no gods, then you will be gone, but will have lived a noble life that will live on in the memories of your loved ones." demiş kişi.
  • "insan ömrü bir an sürer, özümüz artsız aralıksız bir akış, algımız belirsiz, tüm bedenimiz bozulmaya yazgılı, ruhumuz bir kargaşa, yazgımız öngörülmez, ünümüz güvenilmezdir. yaşamımız yabancı bir ülkede savaş zamanı ve yolculuktur" bizi koruyacak ne kalıyor geriye? diye soran imparator filozoftur marcus aurelius..
  • fringe'de sezon 4 bölüm 20'de "düşünceleriniz ne ise, hayatınız da odur. hayatınızı değiştirmek istiyorsanız, düşüncelerinizi değiştiriniz" sözüyle anılan filozof.
    (bkz: #2731734)
  • "seksüel kucaklaşma yalnızca müzik ve duayla kıyaslanabilir." epigramını hatırladıkça zamanımızın muhafazakarlarının doğum kontrolü, kürtaj, homoseksüel yakınlaşma, heteroseksüel rol, ayrımcılığı meşrulaştırma, vs.yi din ve diyanetle ilişkilendirme çabası aklıma geliyor, gülüyorum.

ahlak, etik, din ve geleneği aynı şey zannedenleri dışlamadıkça sanılar ve taşıyıcıları çoğalmaya devam edecek.

bu da bizim naçizane epigramımız olsun.
  • antoninus pius'un evlatlığı, 161-169 arasında lucius verus ile birlikte müşterek, 169-177 arasında tek başına, 177-180 arasında oğlu commodus ile müştereken roma imparatoru. verus ile müşterek imparatorluk sırasında, actium savaşının 200. yılında, lejyoner denarius grubuna benzer restitüsyon sikkeleri bastırmıştır.
  • biraz zaman geçsin her şeyi unutacaksın
    biraz zaman geçsin her şey seni unutacak…
  • zamanla ruhun düsüncelerin rengini alacagini düsünen stoaci filozof.
  • var olan her şeyin bir var olma amacı vardır. buna şaşırmaya gerek yok. güneş tanrısı veya diğer tanrılar da bir amaçla doğduklarını söylerler. senin var olma amacın ne? keyif sürmekse bu çok saçma olurdu. - m.aurelius. kendime düşünceler - s.96 - çev. furkan akderin
hesabın var mı? giriş yap