• fotoğrafı çektikten sonra

-anne/aşkım hangisinden alıcam, burada bir kaç tane farklı var.

demesi muhtemel olan kişilerdir.
  • selfie manyağı değilse ürün fotosu çeken kişilerdir.

ben mesela. özellikle fiyatını çekiyorum. bir sürü nedeni var. çok da işime yarıyor. her gördüğünüz ürünün fiyatını hatırlayabiliyorsanız bravo size. (3-5 üründen bahsetmiyoruz burada)

hesap, kitap yapmayan, gördüğünü alan, raf fiyatı ile kasa fiyatının farklı olmasına kayıtsız kalan, aldığı ürünün başka markette çok daha ucuza olması zerre şeyinde olmayanların şaşırdığı tiptir ayrıca.

edit: italyadan muhteşem bir filtre kahve almıştım, fotoğrafını çekmiştim, zira ismi akılda kalmayacak kadar zor. bir dahaki gidişimde aynısından alacağım için özenle saklıyorum o fotoyu. çekmesem yanmıştım. keza ispanyada aldığım enfes şarapların da hepsini fiyatlarıyla birlikte çekmiştim. 3-5 euroya şahane şaraplar almıştım yaaa şimdi hatırladıkça ağlayasım geliyor. bir de çok çikolata alırız yurtdışına gidince, çoğunu fotoğraflamışımdır gittiğimde. döndüğümüzde aynılarının burada 3 katına satıldığını görmek de ayrı bir dumurdur.
  • fotoğrafı çektikten sonra aynı ürünü internetten bulup fiyat karşılaştırması yapacak olması muhtemeldir.
  • bende dahilim. markete gittiğimde almam gereken ürünler bellidir. görüp dikkatimi çeken, o an ihtiyacım olmayan şeyler beni cezbedemez. - işte o an dikkatimi çeken o an almak istemeyip ötelediğim şeyin fotoğrafını çekerim. mesela, yeni bir şampuan görmüşümdür, ilgimi çekmiştir; ama mevcut şampuanım vardır onu bitirmeden şampuan almam alacağım zamanda bulutta her bir yedeğimin kategorisine göre klasörleri bulunur. şampuanım bittiğini bildiğim bir market alışverişinde klasörü süzer, almanın vakti geldiğini düşündüğüm ürünleri şampuanla birlikte alır çıkarım. ayrıca fiyat karşılaştırması yapmak içinde birebirdir. dışa bağlı olmadan sanırım dnadan gelen bir özveriyle başardığı bir şey var bizim toplumun: düdüklemek. ayrıca bu alışkanlığım ürün fiyat farkları konusunda iktisadi bir davranışta bulunmamama olanak sağlayıp düdüklenme kısmını en aza indiriyor.
  • bazen bir plaza çalışanıdır, fmcg sektöründe çalışan bir pazarlamacı olabilir. rakip fiyatları, raf düzeni gibi bilgileri toparlıyor, market market geziyordur.
  • cogunlukla urunun barkodunu cekip amazon ya da benzer app ler ile aratip piyasadaki fiyatina bakiyorum. eger uygunsa aliyor, uygun degilse internetten siparis veriyorum. tabi ki bunu marketten un, salça vs alirken yapmiyorum. oyuncak, ev arac gerecleri vb alisverislerde gecerli.

un, salça fotografi falan ceken birisi varsa muhtemelen yukarida yazildigi gibi "bunu mu aliyorum?" tarzi bir whatsapp mesajina konu oluyordur.
  • içlerinde benim de olduğum kişilerdir. fotoğrafını çeker, diğer marketlerle ve internette kıyaslarım. fakiriz oğlum lan.
hesabın var mı? giriş yap