• kirk yilda bir de olsa yapiyorum ben bunu. sonucta kasadan gecirip parasini oduyoruz. marketin ortasinda yiyip copunu de rafa birakip giden denyolara gosterin asil ne tepki gosterecekseniz.
  • çocukla ilgisi yok. eğer çocuğun marketten çıkana kadar o yiyeceği yiyorsa, laf dinlemiyor veya sen dinletemiyorsan, anne veya baba değilsin. o çocuğun esiri, oyuncağı olmuşsun.

boşa laf konuşma. iki çikolata aldın ve çocuk yedi ha?

öğretemedin mi şunu?

kedi bile kuma sıçmasını biliyor evde. balkon kapısı kapalı ise akşama kadar sıçmadan işemeden beni bekliyor.
  • ara ara yaptığım eylemdir. eğer bir kirlilik, zahmet yaratmıyorsa nesi yanlış ve rahatsız edici bulunuyor anlam veremedim.

mesela giriyorum migrosa, kipaya dolanırken susuyorum, su aldıysam içiyorum. sıcaktan tansiyon sıkıntısı olduysa bir ayran patlatıyorum. ramazan değilse bunun nesi yanlış çözemedim.
  • çocukluğumdan beri yıllardır yaparım. o anda tatlı\çekici gelmişse beklemem. o ürün için bir nevi marjinal faydanın en yüksek olduğu zaman benim için.

hatta büyük zincir marketlerin bir kaç şubesinden doyup çıkmışlığım da vardır.

öyle de iştahlı yerim ki, yanımda biri varsa onun da mutlaka canı çeker\ister.

önemli olan çıkarken parasını ödemek değil mi? ister o anda tüketirim, kasadan geçtikten sonra.

bazı suserlar, tükettikten sonra ödememek vb. şeyler demisler ama başlığı durumları olmadığından okuyamamışlar galiba.
  • bazı marketler alabildiğine geniş olduğu için aç giren birisi bir gofret veya susuz biri acilen su içebiliyor. 20 dakikalık bir alışveriş yapacaksınız onları kasadan geçirinceye kadar susuzluktan ölürsünüz. o kadar büyük ki market her şey alınabiliyor. hal böyle olunca çok fazla yadırganmaması gereken hareket olarak nitelendiriyorum.

öteki taraftan kasiyer arkadaşlar senin vıcık vıcık olmuş çikolata ambalajını tutup geçirmesi zaten tiksindiği işinden iyice soğumasına neden olacaktır. bu konuda sorun çıkmaryacak ürünleri market içinde tüketin efendiler.
  • sık olmasa da yaparım. kasiyer dahi kimsenin şikayetçi olacağını zannetmiyorum. bir bisküvi çöpü ne kadar kirli olabilir? yalnız bunu yaparken tek şeye dikkat ediyorum; ürünün barkoduna zarar vermeden ambalajı açıyorum. çöpü de kasiyer kendiliğinden atarsa teşekkür ediyorum atmazsa kendi poşetimin içine koyup evde atıyorum. olay bu kadar basit aslında.
  • alisverisim uzun surecekse cikolata da yerim su da icerim bisküvi de yerim size ne aq kasadan gecirip cikarken bos paketimi de cope atarim , market buna izin veriyorsa size noluyor dalyaraklar diye dusundugum olaydir. daha bir kerede bu hareketi yadirgayan bir kasiyer gormedim, aksama kadar o kadar musteriyle ugrasiyorlar ki emin olun satin almadan once o suyu bitirmis olmaniz umurlarinda olmuyor ya da bir saygisizlik gibi dusunmuyorlar.
  • marketin güvenlik görevlisi tarafından parasını ödemeden tükettiği ürün için hırsızlıkla suçlanma ihtimali bulunan insan. hadi güvenlik görevlisi ile kavga ettin, kasada parasını ödeyeceğim dedin bilmem ne. ulan canını sıkmaya değer mi? ne bok yiyeceksen kasaya git, parasını öde at ağzına ondan sonra.
  • cok yapmak isteyim ama sonrasinca vazgectigim durumdur. parasini odedikyen sonra o mal benim malim
  • ben doğru bulmam, ama yapanı da yadırgamam (hele hele kendisine küfretme hakkını kendimde görmem.)

bir başkası da "ben doğru bulurum, ama yanlış bulanın fikrine de saygı duyarım." yazsın, konuyu kilitleyelim.
hesabın var mı? giriş yap