• bim'de devasa boyutlarda beyaz ve pembe çeşitleri bulunabilir. pikniğe gidildiğinde bir dal parçasının ucuna takıp mangalın üstünde eritilmesi şiddetle tavsiye edilir. küçük de bir tavsiye, erittiğiniz zaman dışı karamelleşerek sertleşir fakat içi sıvımsı bir hal alır, ağzınıza komple atarsanız kaynar vaziyette ağzınıza akan erimiş marshmallow, size kahkahalarla gülen arkadaşlarınıza "hohhşş hooohşş gulma ıbba hoohş hoohş hu gataah hu hu aua gahua huuu" (1) şeklinde bağırmanıza neden olabilir. yapmayın.

(1): "hohhşş hooohşş gülme ibne hoohş hoohş su getiiir su su amına koduğum suuu"
  • eti puf'un içerisinde beyaz olan kısım. ayrıyeten amerikan filmlerinde olur, bunu sopaya geçirirler ve kamp ateşinde pişirirler. o esnada da ya ayı ya da psikopat katil gelir.
  • türkçe karşılığı olmadığından marsh ve mallow kelimelerinin karşılığını bularak bataklık ebegümecisi olarak türkçeye çevirmesi mümkün olan kelime.
  • 1990'ların sonu 2000'lerin başında odtü fizik bölümü'nde ışık hızının ölçülmesi için yapılan deneylerde kullanılan malzeme. biz onu halleyin içinde yiyoruz ama olsun halley de kuyruklu yıldız zaten.
  • çokomel içidir.
  • markette kasa sirasi beklerken, "hassiktir" seklinde bir aydinlanma yasamama sebep olmus -hmmm ne desem- pamuk gibi seker. olay da su sekilde gelisti:
    sira yavas yavas ilerliyor. duvar kenarindaki siradayim. bir pazarlama dehasi! market duvardaki raflara cesit cesit tatli-cikolata-sakizi siralamis. "köprüden önce son cikis" gibi beklerken bir seyler daha almaman pek mümkün degil. sonra bu marshmallow'lari gördüm. yumusacik, beyaz ve boy boy... insanda minciklama istegi uyandiriyor... ben de en kucuk boyundan baslayarak sirayla mincikliyorum paketin disindan manyak gibi.. sekerleme sevmiyorum lakin icinde neler var diye bakayim dedim:
    odunla tüttürülmüs bir kamp atesi ve "a real american tradition" babinda bir seyler yaziyor. iste o an gördugum bütün amerikan filmlerindeki kli$e kamp atesi sahneleri gözümün önünden bir serit gibi gecti. itiraf ediyorum: ben o filmlerde kücük dallara takilarak yenen seyin et gibi, sosis gibi bir sey oldugunu saniyordum hep. megersem olay bambaskaymis. ` :swh`
  • an itibariyle kavak yelleri dizisinde pişirilerek türk televizyonculuk tarihinde ( benim gördüğüm ) ilk marsmallow pişirilen dizi olmuştur.
  • bir bar hershey's alinir bir de biskuvi
    bahcede ates yakilir, minik dal parcalari bulunur marshmallowlar ateste biraz dondurulur ve hazirlanmis biskuvi cukulata sandivicinin icine koyulur ve afiyetle yenir. hemen isirmayin yalniz on dislerinizi damaga baglayan kisim bi yaniyor 10 gun kufredersiniz arkamdan :)
  • 80li her insanevladının tv dizi/filmlerinde gorup de "ne yiyor bunlar anneeee?!?" dediği ama yediği çokomel'in ana maddesi olduğunu bilmediği, hakkikaten mantara benzeyen nane.
  • yumuşacık şeker. tadını sevmesemde kıvamı delirtici. pişirilir aslında aksi halde mide bulantısı yapabiliyo. olsun yinede yenir öküz gibi. hem (bkz: eti puf) ham maddesi. yararlı bişi.
hesabın var mı? giriş yap