şükela:  tümü | bugün
  • ekşici pijler bilmez tanrı'nın varlığının güçlü dayanaklarından biridir.

insanların ürettiği bir dil olan matematik nasıl olur da insanlardan bağımsız gelişen ve rasyonalitesi olmayan tesadüfler dizisinin sonucunda var olan evrenle uyumlu olabilir?pi sayısı,yer çekimi sabiti,fibonacci serisi,altın oran gibi sabitler nasıl var olabilir?evrende belli şekilde işleyen yasalar nasıl sayılara dökulebilir ve evrende neden belli yasalar vardır?evrende hayat oluşması için gereken yasalar nasıl gelişmiştir ve neden bu yasalar sabittir/değişken değildir?canlılık özellikle mi yetiştirilmeye çalışılmıştır yoksa?evetse bunu kim yapmıştır..

diye diye gider.

edit:hemen alttaki yazar arkadasa attigim mesaj:

merhaba.matematik sonucta sayilardan olusan bir dil.latince gibi.simdi siz latincenin evrenden olustugunu mu soyluyorsunuz? ya da turkcenin?matematik butun insanlarin kullaniminda hemfikir oldugu bir dilse ve insanlar tarafindan uretilmisse 1,2,3,4,5 gibi sayilar(harfler) evrenden nasil anlasilmistir?

merakimdan soruyorum,baska bir art niyet yok.tesekkurler
  • matematiğin zaten evrenden gelen bir şey olmasındandır. insanlar hiç evrene bakmadan gözler kapalı geliştirmediler matematiği sonuçta. diğer disiplinler için de geçerli bu, her şey bir noktada evrenle uyumlu çünkü bu evrende yaşıyoruz ve tüm bilgimiz bu evren ve onun getirdiği sınırlar içinde. onun dışında bir bilgimiz yok ki, ya neyle uyumlu olacaktı? ayrıca tanrı kavramı ile ne alakası var çözemedim.
  • bakınız bu determinizmdir. sonu gelmiştir.
  • matematik evreni daha iyi açıklayabilmek için insanın ortaya çıkardığı bir dildir. ihtiyaçlarla beraber, şekillenir gelişir.

yani sayın pij matematiğin evrenle uyumlu olması gayet doğal, hem ne olacağdı ki? seninle mi uyumlu olacaktı matematik?

ek 1: evet uyumludur ama mükemmel değildir. ayrıntılı bilgi için bir alttaki entryde verilen gödelli bakınıza bakınız.

ek 2: buna* hayret eden şuna da hayret etti:

(bkz: türkçenin hayatla uyumlu olması)
  • matematik neyle uyumlu olacaktı amk?

mal mısınız nesiniz anlamıyorum ki, bak fizik de uyumlu, ha illa allah'a bağlayacaksan o yolu bi keselim kardeş:

https://www.scientificamerican.com/…ess-theorem-an/

bak bu bayes kardeişimiz de senin gibi biriymiş ama o ekşide mal mal başlıklar açmak yerine demiş ki "ben bu allah'ı ispatlarım matematik ile." sonra ne mi olmuş, aç linkten oku amk.

bir gerizekalıyı bu saatte aydınlattım daha ne diyim.
  • (bkz: altın oran)
  • ekşici pijlerin tanrnın varlığını ispatladığını söyleyenlerin zırvaladığını ispatlamak için kullandığı esas sorunun yanında hiçtir: tanrı 1 = 2 denklemini doğru kılabilir mi?
  • matematik evrenle uyumlu değildir matematik evrendir...
  • pi sayısı = 3,141592658979...
    yerçekimi sabiti = 6,67x10¯¹¹
    altın oran = 1,618
    pisagor sabiti = 1.41421

bu mu uyumlu amk ? uyumlu olsa tam sayı olurlardı.