• az önce izlediğim bir top gear videosunda bugatti veyron ile 1 mil kapışmış, kalkışta ve ilk 1/3 milde veyronun eline vermiş araç. veyron arkadan kaptırınca geçmiştir kendisini. aralarındaki yılları, hp farkını, tüketim değerlerini dikkate alınca gerçekten sanat eseri olduğu anlaşılır. ikisini karşılaştırınca veyron steroidler ile şişmiş bodyci iken, f1 bruce lee idir.

edit; 4 yıl sonra, entry şuku alınca videoyu tekrar izledim, f1 1/2 mil boyunca bugattinin eline vermiştir.
    buyrun
  • "teknik harika" diye tanımlanabilecek araba. araba manyağı talk showcu jay leno bundan bir tane alıp evine gittiğinde, yan komşusunun kapısında da bir mclaren f1 görür. ve gider kapıyı çalar, "bu sizin mi aa bende de var, ne kadar ilginç di mi" gibi saçma* bir muhabbet döner. arabanın sahibi yandaki bayanı ziyarete gelmiştir. jay leno bu durumu "şansa bak dünyada 64 tane* var ikisi yanyana!! enteresan" diye yorumlar. bu kadar şaşırmasını arabayı aldığı ilk güne denk gelmesine bağlamaktayım şahsen. "allah'ım ne kadar şanslıyım, süperim ben, hatta seçilmişim*" gazıyla evine dönen jay leno'nun içinde bulunduğu oyuncaktan yan komşuda da olduğunu görmek nasıl bir hayal kırıklığıdır tahmin edebiliyorum*...
  • sag ve sol ust ko$elerde olmak uzere bir yerine iki dikiz aynasi vardir bu muhendislik harikasinin. enzo ile kiyaslanmasi bile mclaren icin cok buyuk ba$aridir zira 12 sene once $imdiki teknolojik geli$meler, bilgisayarli simulasyonlar, 3d cad vs olmadan tasarlanmi$tir...
  • halen atmosferik motora sahip en hızlı seri üretim otomobildir ve bu rekoru 3 kere kırmıştır.

ilk hızı nardo pistinde 1993 yılında 371 km/s olarak ölçülen arabanın xp5 isimli prototipi, üretildikten 5 sene sonra; volkswagen'in ehra-leissen'deki test pistinde 388 km/s ve sonra devir sınırı kaldırılınca 391 km/h maksimum hıza erişmiştir. tabi son 2 testte daha önce 2 kere 24 saat lemans'a mclaren f1 direksiyonunda katılmış ingiliz yarış pilotu andy wallace'ın yanmaz yarış tulumu yerine gömlek pantolon ile oldukça janti bir beyefendi modunda bulunması gözlerden kaçmadı.

mclaren o gün pisti saat yönünün tersine ve saat yönünde dolanarak kat edecek ve ortalama maksimum hızı 386.467868 km/s olarak hesaplanacaktı.

rekorun kırılışının 25. yılı anısına;

https://www.youtube.com/watch?v=93cjrqdc0ic
  • her birine 10 milyon dolar üzerinde değer biçilen 100 adet bu araç içim 25 yıllık compaq dizüstü bilgisayarlara ihtiyaç duyuluyor. çünkü motordaki elektronik aksam, dos işletim sistemiyle birlikte yalnızca bu bilgisayarda kullanılabilen ca (conditional acsess) kartına ihtiyaç duyuyor.
  • emisyon kaygıları taşımadan üretilmiş en son ve en mükemmel hypercar bu araçtır. hiçbir elektronik sürüş desteği yoktur, manuel viteslidir, turbosuzdur. son derece basit ve bir o kadar da özene bezene tasarlanmış bir araçtır.

basittir çünkü bir çok sürüşle alakasız detay ucuz otomobillerden araktır. farları, dikizleri, stopları, sinyalleri, sinyal kolları vb hurdacılarda bile bulabileceğiniz şekilde parçalardır. o şatafatlı kapıları, kapı kilitleri falan hep analogdur, mandallıdır. elektronik çok az materyal kullanılmıştır. anahtarı bir çakal kasa bmw anahtarından daha karmaşık değildir.

street legal olan bir araç olarak ilk kez bu kadar çok karbonfiber kullanılmıştır. kaput, karbon küvet şasi(yol otomobillerinde bir ilkti) vs her şey karbonfiber malzemedendir. bu nedenle de egzos manifoldunun üstündeki karbon kaputun iç kısmına altın kaplama ısı izolasyonu uygulanmıştır.

koltuğunun ayarı yoktur. sürücüsüne özel olarak koltuk, direksiyon ve pedalleri ayarlanarak üretilmiştir. el değiştirdiğinde servise girip bu ayarları yeniden yaptırtmak gerekir. iki adet yanlarda kocaman bagajı vardır, ön kaput ise bagaj işlevi görmez. aracın alet takımı, cd changerı, yağ dolum kapakları vs burada bulunur. **

güç ağırlık oranı ingiliz spor otomobillerinde çok önemsenir. bu araç da ton başına 550 beygir ile çok yüksek bir güç ağırlık oranına sahiptir.

otomotiv dünyasında iki aracı çok ayrı tutarım. biris bu mclaren f1, diğeri de son manuel vitesli ferrari olan f355 (bu daha ulaşılabilir bir araç). ölümüne oldschool bir zevkim olduğu için 2000'den sonra üretilmiş hiçbir fosil yakıtlı taşıtı beğenmiyorum.

need for speed 2 se'de gördüğüm günden beri kendisine platonik bir aşk besliyorum. nasıl bir arabaysa 20 senede bir gıdım eskimedi. en son model oyunlarda bile var ve oralarda bile son model spor araçları hızıyla dövüyor.
  • mclaren f1 mclaren firmasinin formula 1 tecrubesini caddelere tasiyacak bir araba yapmak istemesiyle dogmustur. gordon murray isimli mclaren bas muhendisi abi bu projenin basina getirilmistir (hatta zaten bu proje de kendi fikridir). gordon ilk is olarak boyle bir arac icin en iyi motoru uretebilecek firma olarak dusundugu bmw'ye gider ve m gmbh daki eski arkadaslariyla bulusup onlara derdini anlatir. bunun uzerine m gmbh motor gelistirme sorumlusu paul rosche (sanirim adi buydu bi ara bakicam) tam yerine geldin be kocum diyerek ise koyulur. bu isler iki sene kadar iki cephede de surer. sonunda uretilmis en iyi otomobil otaya cikar. araba super hafif (alet cantasindaki aletler bile titanyumdur), super aerodinamik (formula 1 de yasak olan ground effect kullanilmaktadir) ve super guclu (6 litre atmosferik motordan 627 hp) bir arac ortaya cikar. hatta araba daha test asamasindayken gordon rosche'a attigi bir mektupta soyle der: dostum bugun surat testlerini yapiyorduk ve arac 327 km hiza ulasti (bu o zamanlar icin -belki de hala- dunya seri uretim arabalar hiz rekoruydu), hepimize kutlu olsun.
    o gun bugundur mclaren f1 dunyanin en iyi en hizli super spor otomobilidir. fiyati ise ilk ciktigi sene 1,5 milyon sterlin idi sonradan haliyle ucuzladi. bir ufak bilgi daha rowan atkinson* koleksiyonunda ki arabasini gecen sene bir kazada parcaladi.
  • 10000km bakım masrafı 30000 pound olan efsanevi araç.
  • seri uretilmis en pahali ve verilen parayi sonuna kadar hakeden supercarlardan birisi. hatta belki de ikinci eli en degerli otomobil. 1-2 sene once bir tanesi ebay uzerinde acikartirmaya konulmus ve acikartirma tamamlandiginda 1.7 milyon $ teklif edilmesine ragmen minimum satis degerine erisemedigi icin satilamamis, ayni kisi tarafindan bir sure sonra tekrar acikartirmaya konuldugunda acikartirma daha bitmeden ve 1.8 milyon $ teklif edilmisken satildi gerekcesiyle acikartirmadan cekilmisti. alan kisi kac para verip de aldi tahmin edemiyorum. bu olayi gordukten sonra biriktirdigim ilk bir milyon $ ile mclaren f1 alacagim hayallerim de suya dusmus oldu. boylece bir mclaren f1 sahibi olabilmem icin kalan tek sansim bir sekilde brunei sultaninin hayatini kurtarmak ve dile benden ne dilersen sorusuna elindeki iki mclaren f1 lm den biri seklinde karsilik vermektir.
  • internette yayınlanan bir videoda bir sürüş uzmanının öncelikle porsche boxster, ferrari f40 ve ferrari f50'nin ardından bindiği ve takiben zevkten orgazm geçirdiği mclaren'in mühendislik harikası şaşesi ve bmw'nin müthiş motoruyla bir yer uçağı.
hesabın var mı? giriş yap