• avrupalı olmamamızdan kaynaklanır.şimdi bizim trolleri ses kayıtlarını hırsızlıkları yolsuzlukları bi kenara bırakıyorum(sadece bu entryde).anlam veremediğim konu burada neden avrupa medeniyeti?biz kendimiz medeni olamazmıyız?örnek alınacak olan dünya kültürüne birşeyler katabilecek olan medeniyet neden biz olmuyoruz?kendimize mi güvenmiyoruz bizden olmaz mı diyoruz?biz bu sorulara yanıt bulmamız gereken yerde avrupa medeniyetini örnek almaya çalışıyoruz.niyetim avrupayı kötülemek değil sadece bu kadar mı özgüvensiz ve korkağız onun cevabını bulmak.bu adamlar bundan 100 yıl önce köleliğe devam etmiyorlarmıydı çok mu medenilerdi yoksa çok mu şovenistlerdi?parfüm medeniyetin başlangıcımıydı veya topuklu ayakkabı?artık örnek olma izleme ve gözlemleme vaktinden çok eyleme geçme vaktidir bence.başka medeniyetlerin gelip yaptığı marmarayla övünüp çok şükür allahım demek yerine(olmadı tutamadım kendimi)kendi ürettiğimizi veya uyguladığımızı dünya kültürüne kavuşturmakla mutlu olalım.dünya üzerindeki en küçük yaşam belirtisinin bile yaşamını devam ettirebilecek bir şey yapsak o bile bi mirastır bi öğüttür gelecek nesillere.
  • binlerce yildir yerinde duran engeldir. dongusel yapisi soyle ozetlenebilir.

1. insanlarin iklimden, topraktan ve cografi yapidan kaynaklanan zorluklarla tek basina bas edememesi. bu kosullara ornek verirsek, denize paralel uzanan daglarin ulasim ve iletisimi zorlastirmasi, ucsuz bucaksiz bozkirda tarim yapmak, nehir yataklarinin duzensizligi sonucunda su kaynaklarina ulasimda zorluklar ...

2. bu zorluklar sonucunda insanlarin hayati aktivitelerini (tarim, ulastirma, guvenlik vb.) surdurebilmek adina merkezi organizasyonlara ihtiyac duymasi.

3. bu ihtiyacin sonucunda koku bin yil evveline dayanan guclu merkezi devletin onem kazanmasi.

4. bunun sonucunda otoriteye biat eden kismen egitimli birey ve gruplarin devlet catisi altinda topluma egemen olmasi.

5. bu tip gruplarin devletin ve kendilerinin otoritesini sarsabilecek yenilikci, degisimci ve yaratici birey ve organizasyonlari tehdit olarak gormesi. kendi otoritesini kutsallastiracak tabular yaratmasi (lider, din, ordu vb.), yozlasmasi ve tebasina karsi zalimlesmesi. bu tabular ve yozlasma araciligi ile dogal gelisimin yavaslatilmasi ve manipule edilmesi.

6. halkin iklimin, topragin ve cografi yapinin getirdigi zorluklarla bas edemeyecegi endisesi ile bu otorite karsisinda degisim ve gelisim istemekten cekinmesi. otoriteye biat karsiliginda devletin organizasyonel gucunden faydalanip zorluklari yenmeyi degisime tercih etmesi (birinci maddeye geri don).
  • konu türkiye açısından ise neden din değil kimsenin tatminkar bir açıklama getiremediği olgu. avrupanın rönesans ile aydınlandığı dönemde tüm felsefi ve teknik öğelerden uzak kalmamızın birinci sebebi dindi. böyle çok acaip derin sosyo-ekonomik tespitlere gerek yok. doğuştan gerizekalı değiliz ya. ırkçı mısınız siz?
  • islamiyetmis.

papua yeni gine gibi bircok hristiyan toplumunda da daha gecen ay cadi diye 3 tane insani canli canli yaktilar..

mevzu din degil, geri kalmanin sebeplerinin teolojik tutumla ilgisi yok. artik gecin bunu. neyse tartisalim bulalim. ama bu degil.
  • genetiktir. medeni olma durumunu yurdum insanının pek çoğunun genleri reddetmektedir.

tabii cehalet de var. insanlar cehaletin bir getirisi olarak kendini kusursuz sayıp diğerlerindeki yanlışları görmekte ve herkes sürekli başkasıyla uğraştığı için kendisini asla düzeltememektedir. bu da medeniyetin yurduma uğramasına engel olmaktadır. avrupanın medeni ülkelerinden biri olmayı hala uman varsa bence bu hayalin sonu hüsrandır. (bkz: kendim yaşadım ordan biliyorum)
  • acik ve net islamdir. hani turklerin medeniyetsizliklerine ornek olarak pis olmalari, yikanmamalari veriliyor ya bunun da din kaynakli oldugunu biliyor musunuz? tasrada, alt sinifta yada asiri dinci ortamlarda yetisenler yikanmanin sadece cinsel iliski sonrasi yada cenabet olunca yapilan bir eylem oldugunu dusunuyor ve yanlis mesaj vermekten korktugu ve utandigi icin her gun yikanmiyor. inanmiyor musun? sor bir cevrene arastir bakalim. vardir belki "hmmm sen de hergun yikaniyorsun. ilginc." diyip size manali yargilayici bakislar atan komsulariniz/arkadaslariniz.

nostalji severlerin dilinden dusurmedigi avrupanin geri ve karanlik donemi de hristiyanligin eseridir. din adamlari insanlarin inanclarini kullanarak krallarin yedigi her halti mesru kilmistir, kliseler altinlarla dolup tasarken halk egitimsiz ve fakirdir. ne zamanki avrupa dini koseye koymustur medeniyet de beraberinde gelmistir.
  • sokakta bir kadın olarak rahatça gezememek.

en büyük engelin bu olduğunu düşünüyorum. yıllarca istanbulda yaşadım ve gece eve geç dönerken muhakkak bir laf atma ya da en azından insanı güvensiz hissettirecek şeyler yaşadım. bunun için güzel olarak tanımlanmaya gerek de yok zaten. sadece kadın olmak yeterli. daha sonra avrupa'ya bir süre için yaşamaya geldim yine eve geç gelirken korku dolu hisler yaşıyorum. biri yanımdan geçiyorsa ya adımlarımı sıklaştırıp o insandan uzaklaşıyorum ya da yavaşlayıp benim önüme geçmesini bekliyorum. es kaza biri bana herhangi bir şey sormak için gelse mesela adres falan direk bana kötü bir şey diyecekmiş gibi irkiliyorum. bunu hala atlamadım. oysa insanlar burada böyle değil. dünyanın en büyük ekonomisi olabiliriz ya da avrupayı bir çok yönden geçebiliriz belki. fakat bir kadın olarak türkiye'nin sokaklarında kendimi hiçbir zaman avrupanın en saçma ülkesinde hissettiğim kadar rahat hissetmeyeceğim. kezban diyebilirsiniz istedğinizi diyebilirsiniz ama bu böyle.
  • türkiye açısından bakıldığında en temel nokta tepeden inme bir şekilde demokrasiyi benimsemiş olmak. yüz yıl kadar öncesinde monarşiyle yönetilen bir halk, yine monarşik bir şekilde cumhuriyete geçti. anadolu insanı sadece vatanı için savaştı, fakat sonrası hakkında bir fikri yoktu. demokratik bir yönetime geçilse de tek adama emanet olma zihniyetinden çıkmadı, hala da çıkamadı. aynı şekilde hayatını devam ettirdi, dünyasını genişletmedi, başa geçen allah kitap diyince halife benimsedi, götünü emanet etmekten çekinmedi. sonunda da demokrasinin dünya üzerindeki en kötü örneklerinden biri ortaya çıktı.
  • benzin lt fiyatlari
  • medeni kelimesinin anlamını bilmeyen, çarpıtan insanlar.

bir de avrupa ülkesi olmamız lazım diye avrupalı sıçan deliğine girse peşinden girecek olanlar.

avrupa'nın erkeği dibini dövdürdü bizimki dövdürmeye can atıyor, sarı çizmeli mehmet ağa botu giyiyor kızı, bizimkiler de peşlerinde...

japonya gibi olmaya neden çalışmıyorsunuz, malezya'nın suyu mu çıkmış, filmlerde izlediğiniz şeylere bu kadar özenti olmasaydınız ülke kekliğe özenen serçe dolu insanlardan oluşmayacaktı.

bu engel kafası karışıklıktır. neyi niye istediğini bilmemektir.
hesabın var mı? giriş yap