şükela:  tümü | bugün soru sor
 • beyinde arteria cerebri media isimli atardamar tarafından beslenen sahanın bu atardamarın tıkanması nedeniyle kansız kalarak ölmesi durumu. çok riskli kanamalı inmeleri (bkz: hemorajik inme) (bkz: hemorajik stroke) konu dışı bırakırsak pıhtı atması/damar tıkanması nedeniyle olan inmelerin (bkz: iskemik stroke) (bkz: iskemik inme) en tehlikeli türlerinden biridir, bazı durumlarda kansız kalan alanlarda kanlanmanın geri dönmesiyle birlikte ciddi kanamalar da görülebilir ki buna "kanamalı versiyona dönüşüm" anlamına gelen "hemorajik transformasyon" denir. hastalarda çok ciddi anlamda sekel (yani "sakatlık") bırakabilir. bir ömür boyunca yatalak olmalarına sebep olabilir.

  inme tedavisi ise aslında klasik inme tedavisi olarak yapılmalıdır, hasta vaktinde geldi, muayenesini tomografide yaptın, bilgisayarlı tomografiyi çektin, bt anjiyosunu yaptın, sonra kanama yoksa daha hastayı kata çıkarmadan önce trombolizi basıp geçmek lazım. hatta konunun otörlerinden (ki inmenin ıcd11 kodlarını da hazırlayanlardan birisidir kendisi) bo norrving, tomografiyi çektin kanama yoksa trombolizi bi koldan vermeye başla, bt anjiyonu diğer koldan yaparsın der. anjiyolu tomografi yapılmasının sebebi ise eğer beyine atan pıhtı gözle görülebilir boyutta ise kateter denen bir boru yardımı ile beyne kadar ulaşılarak bu pıhtının çıkarılması (bkz: trombektomi) yapılması içindir.

  media infarktına bağlı bir inme söz konusu olduğunda, bahsettiğimiz bu tromboliz ve imkan varsa trombektomi yöntemleri sonrasında kanama riski açısından tetikte olunması gerekmektedir.

  bu arada not olarak ekleyeyim: türkiye şartlarında özellikle baykal'ın stroke'undan (bkz: inme) sonra inme konusu ayağa düşünce bazı hekim müsveddeleri "aman ne olacaktı sanki tromboliz vermeselerdi, trombektomi yapmasalardı, biraz beklenmesi lazımdı" falan demişlerdi. allah kimseyi onların eline düşürmesin inşallah, inme yüzünden kolunu bacağını kullanamayarak, konuşamayarak gelen insanlar zamanında verilen trombolizle neredeyse tamamen normale dönebiliyorken bunların eline düşen vücudunun yarısını kaybettiğiyle kalır. yazıktır.

  edit: a. cerebri media. a.meningea media olsa başka şeyler olurdu. düzeltme için lmca'ya çok teşekkürler.

  edit2: inmeyi belirli komorbiditeleri olan, çok yaşlı ve zaten fonksiyonalitesi sınırlı hastalarda (bkz: modified rankin scale) tedavi etmemek daha mantıklı olabilir ama deniz baykal'ın o zamanki fonksiyonalitesinde bir adam için "tedavi etme felçli kalsın" denmesi "yaş diskriminasyonu"na girer. evet nasıl ki canan karatay yüzünden (stent gerektiren kalp krizi sonrası statin kullanmadığı için) hastalarım öldüyse, "felcimi tedavi etme" diyerek çok kişi de gereksiz yere tedavisiz kalabilir.

  zaten türk nöroloji derneği bile konu hakkında baykal'a yapılan tedavinin doğru olduğu ve inme tedavisinde zamanın çok önemli olduğunu söylemiştir.
  http://www.noroloji.org.tr/…avisinde-erken-basvurun

  aksini iddia edenin hekimliği sorgulanmalıdır tabii ki de. tıpkı aşı karşıtları, homeopatlar ve benzeri börtü böcekçilerinki gibi... tıpkı canan karatay'ın hekimliği gibi.

  insanlar tıp fakültesini bitirdi diye evliyalık mertebesine çıkmıyor. hepimiz hatalar yapıyoruz ama milyonları etkileyebilecek kadar popüler olup götünden tedavi algoritması üretene de kendi mesleğimizin güvenilirliğini koruması açısından tabii ki de dur dememiz gerekiyor. değil doktor, babamın oğlu olsa canan karatay, benzerleri, ve aşı karşıtlığı yapan hekimlere yine de saygı duymayacağımı da buradan yazayım bu vesileyle. yine sırf etraftan puan kazanmak, medyatik olmak ve ortalığı bulandırmak için "inmede tedavi vermeden önce infarktın oturması beklenir" diyen hekimlere de hekim müsveddesi derim tabii ki de. bu insanları aramızda barındırdığımız için mesleğimizin itibarı düşüyor. bir insan sırf doktor diye kalp krizi tedavisinin "hastayı sakin bir odaya alıp klasik müzik dinletmek" olduğu dönemlerden kalma bayat bilgileriyle ortalığa çıkıp saçmalıklar yaymasına izin mi verilmeli?
 • ortamlarda mca enfarktı olan geçen iskemik hadise.
  başkalarına hekim müsveddesi diyebilen bazı şarlatan tiplemeler burada kendi ülkesinin doktorlarını kendilerince gömmektedir.
  azıcık oturup güncel literatürü takip etse, trombektomi ve girişimsel işlemlerin ıv trombolitik tedaviye göre çok daha üstün olduğunu ve güncel kılavuzlarda yer aldığını öğrenecek.

  genç hemorajik olmayan inmelerde çok sık rastlanan karotis disseksiyonu gibi bir durum varken ct anjiyo görmeden trombolitik başlamayı öneren adamlar değil ıcd kodunu yazmak isterse nörolojiyi bulan adam olsun hiçbir önem teşkil etmemekte. konu expert opinion gerektirecek kadar uç bi konu değil her gün hepimizin yüzlerce kez karşılaştığı durumlar. yaparsın rct'ni yayınlarsın sonuçlarını. acil servisinde bazal fibrinojen düzeyi bakamıyorken bir zahmet korksun senin nöroloji uzmanların da litik vermekten.

  north clinics'te yapmıyorsın bilader bu yorumları. 120 yaşındaki inmeli geniş mca enfarkt hastasına trombolitik yapılsın diye başımıza ekşiyecek bizi darp etmek isteyecek ekşicilerin ortasında yazıyorsun bu başlığı. sonrası birisi tehditlerden korkar yapar o kadına trombolitiği de kadın kendi kanında boğularak ölür allah korusun.

  azıcık vicdan azıcık görgü. bu ülkeden kalkıp gittiysen eğer dönüp de arkana bakma, bırak biz kaçmadık bu ülkeden birileri gibi.

  ülkeden kaçıp giden adamlar da bizim arkamızdan bize giydirmesinler. hadi git kardeşim gittiğin ülkedeki adamlara hizmet et. ama unutma o beğenmediğin adamlar senden daha iyi takip ediyor güncel literatürü bu ülkede. hem de senden az kazanıp daha çok çalışmasına rağmen.
 • (bkz: kızlar ben hekimim) adlı başlıklar.
 • türkiye'nin her noktasında trombektomi yapılabildiğini sanan hekimlerimiz olduğunu öğrenmeme sebep olmuş infarkttır. zaten hastanın beyin dokusu her saniye zarar görmeye devam ederken hastaya clexan verip trombektomi merkezine kadar hastayı tedavisiz bırakmak çok mantıklı bir çözümdür. (bkz: ironi)

  ha hasta geldiği anda trombektomi yapılabilecek bir merkezde ise tabii ki düşünürsün. sonuçta tromboliz nedeniyle eriyen pıhtının parçaları daha ilerideki damarlara da gidebilir ve trombektomi şansı kalmayabilir, bu risk de var. ama zamanında trombektomiye ulaşma şansı yok ya da çok uzun sürecekse tabii ki de tromboliz. (bkz: time is brain)
 • inmede antikoagülan tedavinin yatış sırasında dvt ve pte önleme amaçlı olmadığını bilmeyen, aslında ilk 24 saat önerilmeyen, hastaya gelir gelmez düşük molekül ağırlıklı heparin verilmesini savunan bu nedenle alsında malpraktis yapan adamlarla bu konuyu tartışmak yanlıştır. okuduğunu anlayamayan yazarlardan güncel kılavuz takip etmesini beklemek şahsımın hatasıdır. inmede trombolitik endikasyonu varsa verilir ve bu geciktirilmemelidir ancak bu güncel bilginin trombolitikten ziyade daha çok trombektomiye kaydığını değiştirmez. ekşi sözlükte ahkam kesmek yerine aha nın stroke kılavuzu okuyacak bir hekim son kılavuzda trombektomi endikasyon ve sürelerinin genişletildiğini ve öneminin arttığını fark edecektir. deniz baykal a yapılan işkem hekimin hastanın ailesiyle birlikte verdiği karardır. güncel bilgiye göre doğrudur. bu tedavi modalitesini savunmayan hekimler hekim müsveddesi değildir. nasıl ki deniz baykal hemorajik transformasyon sonrası ex olsaydı litik tedavi veren hekim hekim müsvettesi olmayacaksa, bu tedaviyi doğru bulmayan hekimler de kendilerine göre haklıdır. klinik nosyon bunu gerektirir. konu sepsiste antibiyotik verelim mi gibi çok net bir konu değildir. çok ciddi morbidite ve mortalitesi olan bir tedavi yaklaşımıdır. doğru nedenlere dayandırıldığında verilmesi de verilmemesi de doğrudur. nasıl ki myokard enfarktüsünde trombolitik endikasyonları daraltıldıysa yakın gelecekte inmenin de temel tedavisi girişimsel işlemler olacak ve trombolitik yalnızca kısıtlı endikasyonlarda kullanılacaktır.
  tıpta fanatizm olmaz. bilgiye saplanılmaz. kılavuzlar yalnızca yol gösterir senin yerine karar vermez. umarım genç meslektaşlarımız bu bilgileri acı tecrübelerle öğrenmek zorunda kalmaz.
 • trombektomi süreleri genişletilmiş olmakla beraber (bunu bilmediğimin nereden uydurulduğunu anlamadım ama) deniz baykal'ın durumunda konuşulan konu "felçli hastalarda beklensin, hiç tedavi yapılmaması daha iyidir" idi ve türk nöroloji derneği de buna karşı açıklamada bulunmuştu.

  tabii ki kök hücre tedavileri büyücü doktorluk seviyesinden "beyinde istediğimiz bölgeyi rejenere edebiliriz" seviyesine geldiğinde inmeye tedavi vermeyebiliriz ama haricinde tabii ki de kâr zarar hesabını yaparak gerektiğinde inme tedavisi verilecek. verilmemesi hasta tedaviyi reddetmediği sürece söz konusu değil. yüksek fonksiyonlu dinç yaşlılara ayrımcılık yapmak da.

  ayrıca her durumda "time is brain" ve işbu entry'nin yazarı kendi ülkesinin kılavuzlarına tabii olduğu ve en yakın trombektomi merkezine 1 saat uzaklıkta olduğu için hasta semptom başlangıcından sonraki ilk 4 saat içinde gelmişse, nihss skoru veya hastanın sahip olmak istediği fonksiyonalite seviyesi tedavi endikasyonu yaratıyorsa ve bt'de veya elindeki listeye göre kontrendikasyon yoksa trombolizi yapacak ve anjiyo sonrasında pıhtı görülürse "drip and ship" yapmak için trombektomi ekibine haber vererek hastayı trombektomiye yönlendirecektir. hastanın semptomları başlayalı 4 saati geçtiyse veya hasta felçli uyandıysa perfüzyon bt çektirecek ve sonucunda gerekli görürse trombektomiye yönlendirecektir. bazı başka eyaletlerde bu saatler değişmektedir.

  felçli hastanın kurtulabileceğini bile bile (endikasyon var, kontrendikasyon yok ve hastanın onamı olabilecekken) "aman tedavi edilmesin" denmesi, tıpkı aşı karşıtlığı gibi, hekimlikle bağdaşmamaktadır, en azından günümüz şartlarında. (bkz: bu konuda söyleyeceklerim bu kadar)
 • media markt şeklinde okuyan bir ben miyim?
 • bu da "beklensin bişi olmaz" diyenlere kapak olsun sıcağı sıcağına.

  https://www.medscape.com/…t_news_mdscp_stroke&faf=1