• reklam yazarlığına başladığım zamanlarda hayalini kurduğum ajanstı medina turgul. kendime rol model aldığım insanların büyük bir kısmı medina turgul tedrisatından çıkmıştı çünkü.

yakıştı mı?!

eğer üzerine bir şey koyamıyorsanız, geçmişinize zarar vermeyin!

çok üzüldüm abi gerçekten.
  • görende şey düşünecek. adamlar 1 reklam filmi çekmiş. ulusal kanallara göndermiş. kanallar izlemiş. filmi çok beğendikleri için hadi hep beraber aynı anda yayınlayalım demiş.

39 kanalda aynı anda reklam yayınlamak başarı mı? reklam bütçesi nedir? ne işe yarar?
  • esinlenmiş olsalar bile gelişine çakmamış, üzerine birşeyler katmış, riske girmiş ve başarılı olmuşlardır. lakin şöyle bir absürdlük var ki; aradıkları kişiler tv izlemiyor. yani hem çalışkan olsun, hem vizyon sahibi olsun, hem hevesli olsun hem de akşam çay içerek tv izlesin. yazılım sektöründe olan biri olarak söylüyorum ki olmuyor o öyle. amaçlarının da zaten vizyon sahibi adam almak değil, sadece viral olmak ve oldularda.
  • asıl reklamın tv reklamı değil de medyada ve internetteki bu tür "şaşırttı, şok etti, dikkat çekti, başarı yarattı" bilmem ne tarzı ıvır zıvır spotlar ve buradaki başlıklar olduğu reklam.
    yani reklam bilmem kaç kanalda aynı anda yayınlanan tv reklamı değil sonrasındaki medya bombardımanı.
    neredeki başarı, diye merak etmişimdir.
    bilgisayar ve yazılım işleriyle haşır neşir olmuş birisi olarak ben ekranda görünce rtük cezası sandım. baktım değil, sonra neyse ne siktir et deyip telefona döndüm.
  • hedef kitlenin reklamdan twitter ve ekşi aracılığıyla haberinin olması ne kadar başarılı(!) olduğunu hepimize gösteriyor değil mi?
  • müziği bile audi reklamının aynısı olunca esinlenmenin ötesine geçmiş reklam.
    hiç değilse müzik faklı olsaydı,
    hiç değilse ekran mavi renk ekran olsaydı..
  • öyle bir ülke olduk ki artık kimse esinlenme ihtiyacı bile duymuyor.
    direk, birebir çalıyor ve sonra utanmadan bununla övünüyor.

tanım: olmayan başarı...
  • bence gereksiz uzun bir reklamdır. bir noktadan sonra yazılan yazıları kaçırıyorsun. çalıntı olması da cabası.
  • hem araklamışlar reklamı, hem de tüm kanallara parayı kendi vermiş gibi böbürleniyor. peak game’e fena çakmışlar. neyse reklamın iyisi kötüsü olmaz diyip işimize bakalım.
hesabın var mı? giriş yap