şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "aziz çankırılılar! kafirlerin köleliğini zinhar kabul etmeyip, hürriyet için cihad açan mustafa kemal paşa etrafında toplanınız. köleliği ilelebet kaldıran, ona savaş açan kuvayi milliye ordusuna katılınız."

çankırı ulu camii, 15 ekim 1920

fatih bayhan, dedem mehmet akif, s. 144
  • rahmetli,büyük şairle aynı ad soyad kombinasyonuna sahip genç spiker. muhabirlikten yetişme. şu aralar habertürkte. geleceğini parlak gördüm olur bu çocuk.
  • adamlığın yolu nerdense, bul da girmeye bak

nasihatım sana: her şeyle iştigali bırak;
    adamlığın yolu nerdense, bul da girmeye bak.
    adam mısın: ebediyyen cihanda hürsün, gez;
    yular takıp seni bir kimsecikler sürükleyemez.
    adam değil misin, oğlum: gönüllüsün semere;
    küfür savurma boyun kestiğim semercilere.

mehmet akif ersoy
  • "hepimiz kendimizin bağrı yanık âşıkıyız
    sâde i’lânı çekilmez bu acâib aşkın!"
  • mısır'a gitmesiyle ilgili bir dolu hikaye olan istiklal şairimiz.

kaynaklara olan güvenimi o kadar kaybettim ki artık hiçbir şeye inanamaz oldum yahu. paranoyak oldum paranoyak. haber7 ''konu kuran tefsiriyle ilgili.'' dediği için sanki tüm kaynaklar yalan söylüyor gibi geliyor bana. türk-islam vurgusu yaparak kasti bir mağduriyet ve parlatma çalışması da olabilir, gerçek de olabilir. çünkü sonrasında söylediği birtakım sözler gerçek olduğunu da işaret ediyor gibi.

(bkz: nasıl delirdim)
  • şu dizeleriyle sanki bugünleri anlatan büyük şair.

dâhilîdir sadme... hâriçten değil... aslâ değil!
    sonra, olmaz ez-kazâ dünyâda bir şey, böyle bil!
    nâgehânî lâfzının ma’nâsı yoktur, herzedir:
    en beyinsizler bu istikbâli zîrâ kestirir.
    gökten inmez bir de hiçbir şey... bütün yerden taşar;
    kendi ahlâkıyle bir millet ölür, yâhud yaşar.

https://www.antoloji.com/meal-i-celili-5-siiri/
  • "bil ki, bir mezar taşıdır insandan yarına kalan. ve unutma, onu da başkası yaptırır, gerisi yalan."

mehmet akif ersoy
  • "allâha güven, sa'ye sarıl, hikmete râm ol
    yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol"
  • “şiirden anlamak, mehmet akif’in şâir olmadığını anlamakla başlar” demiştir onu ‘toplumcu manzûmeci” olarak değerlendiren nurullah ataç.
  • fetocu tipli, mukemmel arapca konusan haberturk spikeri. geleceği parlak, nadir objektif spikerlerden. gerci nevsin mengu, sirin payzin falan da oyleydi ilk gunlerde, sonradan ayrilikci kurt milliyetcisi olduklarini ogrendik. sonradan cozutuyo bunlar. girdisi ciktisi bi kac sene suruyo calisma sureleri.

bunda soldu, bilmemneydi olmaz da bakalım... eren egilmez'i ornek alsin.