• kendi marinasının kapısından taksiyle girmeye çalışınca, güvenlikte t içeride teknesi bulunmadığı gerekçesiyle durdurulan ve "peki" diyip geri donen ardından da marina yonetimine "marinanız çok guvenli, bravo" diyebilen, hazmetmiş insan.
  • bir arkadaşımın anlattığına göre kendisi güneyde küçük bi tatil kasabasında pek de ünlü olmayan giysi üzerine iş yapan bir butiğe girer ve kendisine göre çerez fakat butiğe göre yüklü sayılabilecek miktarda alışveriş yapar.kredi kartını uzatır.kasiyer kız tanımaz normal olarak karamehmet'i.. belde kurnazı kasiyer kız kartın üzerinde seri no larının olmadığını görür.

"beyefendi bu kartı kabul edemem üzerinde seri noları yok" der demez "bankanın sahibi olduğumdan herhangi bir problem çıkacağını zannetmiyorum kızım" cevabını alır.olay kapanır.
  • ben bu adama çok üzülüyorum lan.
    sen sus fakir demeyin, açıklayayım.
    her ne kadar zengin aileden gelse de, her ne kadar kirli işlere bulaşmamamış diyemesem de bu adam girişimcilikte türkiye'de idoldü. daha 146'dan nasıl bağlanılır, fifa 2000'e crack nasıl yapılır diye birbirimize sorarken adam superonline'ı kurmuş. biz adana çık aradan diye hat düşürürken adam turkcell'i kurmuş. 2 tane çok büyük bankası var. digiturk gibi hatırlayabildiğim en uzun süreli * paralı platformunu işletmiş. tv'de geleceğin reality programlarda olduğunu görüp trt belgesellerinin karşısına show tv'de sıcağı sıcağına programını yerleştirmiş.
    thy 100 lira derken ben 50 tl'ye uçarım deyip ilk "low cost" havayolunu* kurmuş türkiye'de.
    adamın şirketleri say say bitmiyor da en önemlisi "ilk" leri kimse uyanmadan görmüş hep.
    vizyonerlik tavan, işte bu adamı bu yüzden çok taktir ediyorum.
    bitmiş hali bile genel enerji'nin ortağı yalnız. yaşı yetse buralardan da çıkardı da biraz ya(ğ)laması lazımdı.
  • ruslar'daki hisseleri geri alabilmek için privy council'den 1 ay ek süre almıştır. bir kafa karışıklığını da giderelim bu operasyonu başarabilirse alacağı hisse ruslar'da olan hisselerdir yani kendi elindeki turkcell hisseleri ile alakası yoktur. söz konusu hisseleri alamadığı taktirde elleriyle kurduğu turkcell'i tamamen kaptırmış olacak gibi bir durum kesinlikle yok.

http://www.gazetevatan.com/…a-sure--649563-ekonomi/

bu da dönemin hazine müsteşarından gelsin: "devlet kasası tamamen sıfır durumdaydı. başbakan ile görüştük ve tarihte olmamış bir şekilde büyük bankalardan para isteme yoluna gittik. garanti bankası, akbank ve devletle organik bağı olan iş bankası bile türlü bahanelerle para vermekten kaçınırken karamehmet istediğimiz parayı (200-300 milyon dolar) bir kaç saat içinde tamamlayacağını ve ertesi gün de 400 milyon dolar daha vereceğini söyleyerek toplantıdan ayrıldı; ve dediklerini de yaptı."

kimin ne olduğunu bilmeden konuşmak iyi değildir, okumak araştırmak her zaman yarar sağlar.

link eklendi.
  • yapı kredi bankası, pamukbank, turkcell, superonline, genel sigorta, halk sigorta, halk yaşam, kvk, digiturk şirketlerinin sahibi*.
  • şahsi olarak saygı duyuyorum kendisine. çok şey söylemeye gerek yok aslında. sene 2002 ya da 2003. o senelerdeki en iyi sayılan kurumlarının birinde çalışıyorum. öğle yemeği için yemekhaneye gittim, herkes gibi sıraya girdim, bekliyorum. bir ara arkamda bir fısıldaşma, bir tuhaf sessizlik olunca gayri ihtiyari arkamı döndüm. patron gelmiş ve yemek için sıraya girmiş. şaka gibi. sonra arkadaşlardan biri "lütfen mehmet bey, buyrun diyerek" öne geçmesi için birşeyler söyledi. fakat karamehmet kesinlikle bunu kabul etmedi ve bizimle yemek sırasında bekleyerek yemeğini aldı. niye saygı duyuyorum biliyor musunuz? çok sevgili genel müdürlerimiz ve müdürlerimizin o hiç kimsede olmayan midelerini doldurmak için yapılmış ayrıca bir yemekhanemiz daha vardı...
  • 2018 yılında forbes en zengin 100 türk sıralamasında erman ılıcak 3.8 milyar dolar servetiyle birinci sıradayken kendisi bundan 19 yıl önce, yani daha akp'nin emaresi okunmuyorken, yine forbes'in açıklamış olduğu "dünyanın" en zenginleri sıralamasında 8 milyar dolarlık servetiyle 29. sırada yer almıştır. forbes listesinde bugüne kadar en üst sıraya çıkan türk ünvanını da hala korumaktadır. mamafih, sahip olduğu servetin akp ile uzaktan yakından bir alakası yoktur. evet babadan zengindir, zekası ve vizyonu sayesinde servetini katbekat katlamıştır. murat vargı, turkcell fikriyle koç ve sabancı gibi devlerin karşısına çıktığında dikkate alınmazken karamehmet potansiyeli görmüş ve vargı ile bu işe girmiştir, sonucunda ise milyar dolarlık turkcell devi ortaya çıkmıştır.

şirketlerinde feto kadrolaşmasına gitti yazan andaval yazar arkadaş karamehmet'in ergenekon sürecinde ifade verdiğini biliyor mu acaba? yine aynı şekilde feto'dan boşalttığı kadroları akp'liler ile doldurduğu yazılmış, ulan mal mısınız bu akp değil mi adamın bmc'sine el koyan ve anam babam çocuklarım erdoğan'a feda olsun diye açıklama yapan ethem sancak'a peşkeş çeken?
  • ihale sonuçlandıktan sonra masada, elinde cep bilgisayarı, hesap makinesini açmış;
    ...
    - (sinirli sinirli) oğlum bekleyin dedim amınakoyayım, ben almayalım dicektim; niye acele ediyosunuz ki? çıkmıyo işte. al bak olmuyo*...
    + ama mehmet be...
    - hayır hayır, sen niye acele ediyosun ki? "evet, 320 milyon 950 bin" dedi herif; ibneliğine yapıyo onu, belli. bırak alsın; hemen "321 milyon" . alltan dürtüyorum duymuyosun... artist misin oğlum sen, kendi paranmış gibi?
    + meh...
    - ödeyin nasıl öderseniz oğlum şimdi, ben ödemem bunu, banane...
  • sahibi olmadigi sirketleri saymanin daha kolay olacagi adam
  • aşağıda yazılanlara göre devletten hiç bir şey beklemeyen bu onurlu, vatansever adam (ki ben de yapı kredi-pamukbank hadiselerine kadar katiyen bu fikirdeydim), bankasının açığını bi şekilde kapatıp onurunu koruyacağı yerde (vardı,var bi sürü dünya çapında markası,yatırmı,parası) neden ailecek bu lekeyi taşımayı seçti(ler) hala anlamam

17 yıl çukurova grubunun sahibi m. emin karamehmet'in sağ kolu olarak çalışan mehmet emin karagülle, şahit olduğu bir olayı açıkladı. davos'ta, patronu için özal'dan randevu istediğini, ve özal'ın odasına beraber gittiklerini ifade eden karagülle, ''mehmet bey özel bir televizyon kanalı kurmak istediğini söyleyince özal önce 'bak mehmet trt varken kendime muhalif bir kanal kurdurmam dedi. sonra, mutlaka istiyorsan, içinde ben de olmalıyım. başka türlü olmaz' dedi '' diye konuştu.
    mehmet emin karagülle, 17 yıl çukurova dış ticaret a.ş'de genel müdür olarak çalıştı. ihracat konusunda büyük başarılara imza attı. tam 17 yıl mehmet emin karamehmet'in sağ kolu oldu. sonra yolları ayrıldı. bugün karagülle'nin yaşadıklarını anlattığı ama bence her şeyi yazmadığı bir kitabı var elimde. kitap "ihracat şampiyonlarının gerçek öyküsü, 70 cent uğruna" ismini taşıyor. karagülle ile yazılmayanları da konuştuk.
    ''her zaman başbakanın ya da bakanların yaptıkları gezileri merak etmişimdir. başka ülkelere giderken yanlarında yüzlerce işadamı olur. neden bu kadar önemlidir bu geziler? size soruyorum çünkü siz de ihracat peşinde koşan biri olarak herhalde çokça geziye katıldınız.''
    -birincisi o gezilerde bütün işadamlarını tanırsınız. bu ciddi bir avantaj. bir yurtdışı gezisine devletle birlikte gittiğiniz zaman bütün kapılar açılır. randevular daha çabuk alınır. ayrıca örneğin ihracat ile bir probleminiz var, bürokratlara ya da doğrudan başbakana bunu iletmeniz sorunun çözülmesini sağlar. bir de bazen bu gezilerde olayla hiç alakası olmayan işadamlarını görürsünüz. onların da mutlaka devletle halletmesi gereken şeyler vardır, o yüzden gelmişlerdir. adam gider bütün program boyunca otelde bekler ama bir şansını bulur başbakan ile mutlaka görüşür. ben hem özal hem de demirel ile defalarca gezilere katıldım.
    ''ikisini karşılaştırabilir misiniz?''
    -özal ile geziye gittiğiniz zaman onunla mutlaka yüz yüze görüşürdünüz. ama önemli bir şey vardı, ona kül yutturmak mümkün değildi. her konuşulan konuya çözüm getirirdi. demirel ise uzaktan elinizi sıkar, kimin elini sıktığına bile kafasını kaldırıp bakmaz. ayrı bir dünyanın insanıdır. yanında taşıdığı ve iltifat ettiği kimseler işadamı bile değildir. örneğin demirel gitti romanya'da banka açtı, bir iş hanının bir oda ve koridoru olan bankası. sonuç ne oldu? hüsran. herkes özal gibi şort giymeye çalıştı ama başaramadı işte. özal farklı biriydi. ihracata çok inandı. ihracatın ve turizm gelirlerinin artmadığı takdirde hiçbir şey yapamayacağımıza gönülden inanmıştı.
    ''sizin ve patronunuz karamehmet'in özal ile ilişkileriniz nasıldı?''
    -ben şirket yöneticisi olana kadar özal'ı tanımadım. mehmet bey ise başbakan ile sık görüşen biri değildi. sadece bir kez benden özal ile özel bir randevu ayarlamamı istedi.
    ''ne için?''
    -o zaman davos toplantıları oluyordu, ben de cenevre'deydim. konuyu özal'a ilettiğimde o da bana sizin sorunuzu sordu. dedi ki "çok merak ediyorum senin patron benden ne isteyecek, hiç gelmez görüşmez, bu sefer ne oldu?"
    ''karamehmet işlerini nasıl hallederdi peki?''
    bir örnek vereyim, o zamanın maliye bakanı kurtcebe alptemuçin bir gün demişti ki "senin patron üç tane bankanın sahibi, ben ülkenin maliye bakanıyım.ayda bir değil haftada bir konuşmam lazım ama ortada yok" mehmet beye bunu ilettiğimde niye ben konuşacakmışım o bankaların kendi genel müdürleri var diye cevap vermişti. yapı meselesi bu.
    ''özal'ı niye görmek istemiş?''
    -turgut bey'in odasına beraberce girdik. özal mehmet beyin babasını iyi tanırdı. "yahu mehmet, hiç gelmezsin ne istiyorsun benden" diye sordu. mehmet bey "ben özel bir televizyon kanalı kurmak istiyorum" diye cevap verdi. o zaman daha sadece trt vardı. turgut bey şöyle cevap verdi; "bak, mehmet ben trt gibi bir kanal varken kendime muhalif bir kanal kurdurtmam. olmayacak bir şey istedin sen şimdi benden. eğer mutlaka böyle bir şey yapmak istiyorsan içinde benim de olmam gerekir. o zaman olur, başka türlü olmaz"
    ''yani kurulacak kanaldan hisse istedi.peki karamehmet ne cevap verdi?''
    -mehmet beyin o zaman söylemesi gereken şey "tabii turgut bey" olmalıydı ama mehmet bey imkanı yok böyle bir şey söylemez. söylemedi de zaten.
    ''bu konuşma star televizyonundan da önce yani''
    -tabii tabii çok önce. zaten bu konuşmanın hemen ardından yaklaşık 1 yıl sonra, belki daha az. magic box isimli özel bir televizyon kanalı kuruldu. ortağı da ahmet özal'dı.
    17 yıl süre ile çukurova grubunun patronu mehmet emin karamehmet'in en yakınında bulunan mehmet emin karagülle, eski patronunun cimriliği ile tanındığını söyledi. çukurova grubundaki günlerine ait hatıralarını sabah gazetesi yazıişleri müdürü balçiçek pamir'e anlatan karagülle, kendisine yöneltilen soruları şöyle cevaplandırdı:
    "karamehmet nasıl bir patron?"
    -bir kere yüreğinden mütevazı birisi. hiç işlerimize karışmazdı ama yardımcı da olmazdı. ailenin tarzı bu. bir gün ben rahmetli kemal bey'e "bakanlıkta bize haksızlık var yardım eder misiniz?" demeye gitmiştim. "biz öyle şeyler yapmayız, devletten bir şey istemeyiz" dedi. o sırada telefon çaldı. süleyman demirel bağlandı. kemal bey ne dese beğenirsiniz, "süleyman bey, atın ilacı gümrükte kaldı, çektirmiyorlar, söyle de çektirsinler."
    "mehmet emin bey'in tek lüksü otomobiliymiş. rolls royce kullanırmış galiba."
    -ilk önce sarı bir renault'su vardı. sonra o. şoför pek kullanmazdı. sadece getir götür işleri için kullanırdı, arabayı kendi kullanmayı sever. yıllarca kirada oturdu. oturduğu ev de zaten ailenin arsası olup ev yaptırdığı bir yerden alınmış bir şey. özel hayatı mütevazıdır ama iş hayatıyla ilgili istekleri, talepleri, heyecanları aşırı derecede yüksektir.
    "biraz cimriymiş..."
    -biraz değil, ciddi cimridir. öyle bilinir zaten. havaalanında çikolata alırken kızardı "bunlara para mı dayanır?" diye. kendisiyle ilgili hakikaten harcaması yoktur.ailesiyle ilgili de yoktur. ve bu cins beklentilere çok kızar. zorluğu düşmüş adamların parası var mı diye merak edilir. kendi dönemim için söylüyorum 10 bin doları olmadığını biliyorum.
    "nasıl yani? ne yapıyor kazandığı parayı?"
    -arazileri var, mülkleri var ama nakit parası yoktu. tutmaz çünkü parayı, ihracat yapalım, iş kazandıralım türkiye kazansın gibi bir anlayışı var. kendi ihtiyaçlarımızla ilgili isteklerimize çok kızardı. yaşam onun için iş hayatıdır. onun ötesi yoktur. örneğin mehmet bey'in hiç bir hobisi yoktur
    "tek poşet çay ile 3 kişi kahvalti yaptik"
    mehmet emin karamehmet bir gün kahvaltıya geldi. kahvaltı bu çaysız olur mu? ama bekar evinde biraz da kolayına kaçıp poşet çay yapalım dedik. tam bir poşeti çıkartıp bardağa sallandıracağız, mehmet bey, "hop" diyor, "bundan daha üç çay çıkar" sonunda tek poşetten 3 kişiye çay çıkardık. döndüre döndüre çay demliyoruz. çay servisi neredeyse budist ayinine dönüştü. herkes ötekinin çayı bitsin diye bekliyor. pazar keyfi çay azabına döndü dönecek. en sonunda aytaç kanan'ın sabrı taştı, "mehmet bey, allah aşkına bu defa karışmayın. ben son bir keyif çayı içeceğim" dedi.

===============================================

edit: ne zamandir yapmak istedigim bir guncellemeydi konuya dair

"... forbes dergisine göre, çukurova grubunun sahibi karamehmet 2000 yılında 8 milyar dolar servetle dünyanın 31’inci en zengin kişisiydi ve koç ve sabancı’nın önünde türkiye’nin en zengin işadamıydı.

2001 bankacılık krizi bu servetin büyük bir bölümünü silip süpürdü. devlet karamehmet’in o zamanlar sahibi olduğu pamukbank ve yapı kredi’ye el koydu. bu bankalardan kullandığı kredileri devasa bir fatura olarak önüne koydu.

herkes karamehmet’in diğer banka patronları gibi nakavt olmasını beklerken o mücadeleye devam etti. düzenli bir biçimde fakat her adımda kavga vererek pamukbank’ı kapattı, ykb’yi sattı. çoğunluk hissedarı olduğu turkcell’deki hisselerin çoğunu elinden çıkardı.

ve başka hiçbir batık banka patronunun yapmadığını yaparak devlete olan borçlarını, küçük bir bölümü hariç, ödedi.

...

2002’de, piyasadan silindiği düşünülen günlerde karamehmet sessiz sedasız kuzey irak’taydı. otonom kürt bölgesinde türk, kanadalı ve isveçli ortaklarla kürt bölgesinde petrol çıkarma işine girdi. çukurova’nın irak’ta faaliyet gösteren enerji kolu genel energy international’dır. şirketin değerinin 3.3 ile 3.6 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. petrol sahalarının bu yıl 400, gelecek yıl 600 milyon dolar gelir getirmesi bekleniyor.

bu rakamları genel energy ingiliz bir ortakla londra borsasında işlem görecek bir şirket kurma girişiminde bulunduğu için biliyoruz. ortaklık suya düştü ama çukurova kaynaklarından öğrendiğime göre, başka şirketlerle ortaklık görüşmeleri var.

genel energy halen elinde tuttuğu sahalarından sadece ikisinde petrol çıkarıyor. diğerleri de faaliyete geçtiğinde şirketin değeri artacaktır. ama bu haliyle bile türk özel sektörünün bu güne kadar gerçekleştirdiği büyük
    yurtdışı değerdir."

yazinin tamami:
    "karamehmet’in birinci lige dönüşü" - http://www.milliyet.com.tr/…tin birinci lige donusu
hesabın var mı? giriş yap