• hava topu alamaz, ikili mücadelelerde ayakta kalamaz, omuz atmayı bilmez, rakibin karşısına dikildiğinde hamlesi olmaz, kolay çalım yer, yan topları karşılayamaz, arkaya top kaçırır, basit hata yapar, alan hakimiyeti yoktur, diğer bek oyuncularıyla uyumsuzdur,topla çıkamaz, pas dağıtamaz ve bir dünya şey...1,87 boyu var, kalıbı yok. izlanda'lı yiğitler çıtır çıtır yediler bunu. sorulduğunda da bu gece stoper oynadı, denilir. kağıt üzerinde stoper mevkisine adının yazılmış olması onun stoper oynadığı anlamına gelmiyor. bakın kötü oynadı denilerek geçiştirilecek bir durum söz konusu değil. bu adam stoper olarak filan oynamadı ki! ortaya koyduğu performans bambaşka, tarifsiz bir şeydi. stoperin tanımını yapın desem, bu arkadaşın bu gece sahada yaptığı her hangi bir şeyi o tanımın içine dahil edemezsiniz. savunmanın gerisinde duran 2 oyuncudan biri olmak dışında, stopere benzeyen bir özelliği yoktu. o zaman soru şu olmalıdır: bu adamı ömer toprak'tan, serdar aziz'den üstün kılan, tercih edilmesini sağlayan şey nedir? bırakın bu isimlerle karşılaştırmayı, yalçın ayhan'la bile adını yan yana anmak futbola hakarettir.
  • lan bu adamlar seni inatla stoper oynatıyor ve olmuyor, çık ben stoperde oynamam de arkadaş, kariyerim gs'de, valencia'da ve fb'de geçti iyi bir kariyerim var, stoperde sıçıp batırıyorum oynatmayın beni de arkadaş.
  • mehmet topal stoper oynuyor diye bu kadar kötü oynuyor diyen var. arkadaşlar fenerbahçeliyim yapmayın etmeyin bu adamın defansif orta saha halini de biliyoruz biz iki sezondur, kariyeri inanılmaz düşüşte. kulübede bile oturması sakıncalı.
  • futboldaki sayılı refakatçilerden biri. hücum oyuncularına çok güzel refakat ediyor. refakatçi kişiliği onu milli takıma bile yükseltti daha ne olsun.
  • bu adamın kariyerine el birliğiyle tabiri caizse tecavüz ettiler. 2008'de yarı final'de almanya maçı öncesi kadroda sakatlıklar ve cezalardan 13 kişi kalmıştı; terim de topal'ı stopere koydu. o gün atıldı bunun tohumu.

değil kardeşim değil; her hamle doğru hamle olmak zorunda değil. adamın ben illa stoper oynayacağım diye tutturduğunu hiç sanmıyorum. milli takım diye ses te etmiyordur. 10 maçın 2'si oynar belki; geri kalan 8 maçta ne yapacağını kestiremiyorsun. çünkü adamın pozisyonu değil.

sonra da günah keçisi ilan ediliyor; yahu adamın suçu yok; onu oraya koyanda suç.

bjk:not
  • bu adamın hiç bir kabahati yok. bu adamın stoper oynayamayacağını, iki ön liberolu sistemde oynayamayacağını ben normal bir futbol sever olarak bilirken bu teknik direktörler neden bu adamın üzerine oynuyorlar anlamıyorum. resmen adamın kariyerini hiçe sayıyorlar. bu fakirim de ben stoper oynamam, iki ön liberolu sistemde oynamam takıma zarar veriyor diyemiyor.
  • yetenekli olmayan, futbol zekası sınırlı, defansif orta saha olarak uzun süre iyi bir performans gösteren, savunmada ise çok kötü bir oyuncudur. suç bu adamda değil, bu adamı ısrarla savunmada oynatan zihniyette. üstelik elinde borissia dortmund'un stoperi varken.. akıl alır iş değil. bunun mucidi de fatih terim'dir yalnız. o musallat etti başımıza stoperde topal'ı. euro 2016'da savunması en kötü takım bizdik ve sinyor terim egosundan dolayı ısrarla topal'ı savunmadan almadı. sırf egosundan elemelerde de devam etti. ve gelinen netice ortada.
  • bu sezon hic formda degil bu cok acik. asil mevkisinde bile elestirilen oyuncuyu o kadarda basarili olmadigi bir mevki de oynatmanin israri nedir. hadi daha once elde stoper yoktu birsey denmiyordu ama artik elinde alternatif varken bu israr niye. milli takimdan bagimsiz olarak fenerbahce kariyerininde artik sonuna geldi bence.
  • "adamın asıl mevkisi defansif orta saha, stoperde yapamıyüöörr" diyen bir tayfa var. geçen sene bir kamyon fenerbahçe maçı izlemek zorunda kaldım, bu sene de izliyorum. kendisi forma giyebildiği maçların yüzde 90'ında defansif orta saha oynuyor ve josef-ozan mehmet topal diye ağlanan üçlünün üçüncüsü şeklinde oynadı. daha geçen hafta zorunluluktan kendi kulübünde asıl mevkisi dediğiniz yerde oynadı ve fenerbahçe pozisyon dahi bulamadı.

çünkü aklı başında adamın gördüğünü, teknik direktörler de görüyor. coşkusu olmayan, ofansif meziyeti olmayan, ön libero oynadığında da defansın arasına kaçtığı için takımı geriye çeken fundamentali zayıf biri. alan parsellemeyi bilmez, topa üçüncü dokunuşunda dördüncü dokunuşunu yapabileceği mesafeden uzağa iter. geçmişte iyi yaptığı şeyler, gerçekten coşkulu, teknik, alan parsellemeyi bilen fakat birebir mücadeleyi tercih etmeyen, hamlesi olmayan oyuncuların arkasında bu görevi yapmaktı, o kendisine lakabını kazandıran tek özelliği buydu. bence iyiydi de. emre-meireles varken önünde işliyordu. ama josef varken olmaz.

velhasıl bu adamın asıl yeri stoperdir. ama stoper oynamayı öğrenemeyecek kadar da kötü bir fundamentali vardır kendisinin. halen arkasında adam var mı diye bakıyor, halen bir ön libero gibi pozisyon alıyor. ama sen ön libero değilsin mehmet. kucağına adam düşecek de ayağını sokacaksın.

sen sokana kadar, sokarlar böyle 3 tane.
  • volkan babacan’ı forvet oynatıp sonra burada bir sürü eleştiri yapmak gibi birşey bu,mehmet topal,kaliteli efendi,iyi bir futbolcu ve iyi bir ön liberodur,onu stoper oynatan salaklara sormak lazım ne iş diye?
hesabın var mı? giriş yap