• (ing.) en az 2, genelde 4, bazen daha çok ki$inin birbirine silah* çekmesi durumu...

  özellikle $u filmlerdeki sahneler harikadır: kill bill, natural born killers, pulp fiction, reservoir dogs, battle royale, enemy of the state, the good the bad and the ugly ve elbette fasulye...
 • filmlerde bolca kullanılan bir klişedir. 2'den fazla silahlı kişi silahları birbirlerine doğrulturlar. ancak herkes aynı anda hem silahla birini tehdit etmekte, hem de başka birisi tarafından tehdit edilmektedir. bu durumda meksika açmazı oluşur, kimse ne silahı bırakabilir ne de ateş edebilir. her atışın isabetli olması ve vurulan kişinin tekrar atış yapamaması ön koşuluyla herhangi biri ateş ederse silahını en son ateşleyen kişi hariç herkes ölecektir.

  terim esasen meksika'daki politik çekişmelere ithafen ortaya çıkmış, popüler kültürde silahlı çatışmalarla özdeşleştirilmesi daha sonra olmuştur.

  (bkz: mexican standoff)
 • stratejik olarak kimsenin yerinden kıpırdayamadığı ve kıpırdamadığı açmazlara denir.
 • bizim kıytırık aksiyon dizilerinde de bölüm finali için ideal bir açmazdır.

  aslında en eğlenceli çözümü, birbirine silah doğrultan elemanların yakınından birinin havaya bir el ateş etmesidir. böylece zincirleme reaksiyon gerçekleşir; elemanlar birbirini vururlar.
 • the immortals isimli show tv'nin gece 3'ten sonra yayınladığı mükemmel filmde, olabilecek en eğlenceli meksika açmazlarından birine şahit olabilirsiniz. spoiler: otelin mutfağında kurulan açmaz, şeflerden birinin korkudan altına sıçıp elindeki tabakları düşürmesiyle açılır.
 • meksika açmazı (ingilizce: mexican standoff) olaya karışan hiçbir tarafın kazançlı çıkamayacağı içinden çıkılmaz durum, çıkmaz, açmaz olarak ingilizce'de kullanılan argo bir deyimdir.

  popüler kültürde ise meksika çıkmazı genel olarak iki ya da daha fazla kişinin birbirlerine doğru silah çekmesiyle oluşan yüksek gerilimli durum için kullanılır. gerilimi arttırıcı nokta karşı tarafın kendisine ateş edeceğinden korktuğu için hiç kimsenin silahı bırakmamasıdır.

  bu durum olaya karışanları ya diplomasiye, ya teslim olmaya ya da ilk olarak vurmayı denemeye iter. soğuk savaş sırasında sovyetler birliği ile amerika birleşik devletleri arasındaki nükleer karşı karşıya gelmelerde özellikle de 1962 'nin küba füze krizinde bu deyim sıklıkla kullanılmıştır.

  bu deyim 19. yüzyılın sonlarına doğru büyük olasılıkla amerikan güneybatısında kullanılmaya başlanmıştır. yine de güvenilir bir kaynak bu terimin avustralya kökenli olduğunu söyler. bir olasılık bunun 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında meksika'daki zor ve paradoksal toplumsal ve ekonomik durum ile ilgisi olmasıdır. bu deyim çoğu kişi tarafından aşağılayıcı olarak bulunsa da aşağılayıcı olmayan anlamda kullanılmasının geniş kabul görmesi çoğu ingilizce konuşan kişi için saldırgan anlamda kullanılmadığını göstermektedir.

  http://kenoath.files.wordpress.com/…ex-standoff.jpg
 • tarantino'nun kill bill, natural born killers, pulp fiction, reservoir dogs filmleri yanında son filmi inglourious basterds filminde de kullandığı durum.
  gavurcası mexican standoff'dur.
 • süper baba'da bile kullanılmıştır.
 • meksika dalgası yaparak açılabilir. gerçi hayal edince saçma oldu. herkes birbirine silah doğrultmuş, sonra silahları bırakıp sırayla oturup kalkmaya başlıyorlar. gerçi açılıyor amına koyim, mantıklı.
 • kim ne derse desin en kral meksika açmazı en kral reklamlardan birindedir. *

  *
hesabın var mı? giriş yap