• kafalara gel.

1) özel sektördeki herkes aylık 10 bin kazanmıyor hatta büyük bir kısmı asgari ücret kazanıyor. ayrıca kazanılan parayla tatil hakkı arasında ters bir orantı mı var benim bilmediğim?

2) sendikayla böyle tatilleri bağlayamazsın. periyodik olarak toplu sözleşme yaparsın, yıla özel tatil günleri belirleyemezsin, sadece "arifeleri tam gün çalışmam" falan diyebilirsin, bunu da toplu sözleşmeye yazarsın. benim çalıştığım yer öyle mesela. bunlara ilaveten türkiye'deki sendikacılığın içler acısı halini bilmiyorsan ve sarı sendikalar daha çalışanların köle gibi çalıştırılmasına, maaş zamlarına karşı kollarını kıpırdatmıyorken sen gelip de sendikalaşın falan diyorsan kusura bakma ama sen de benim gözümde bana dokunmayan bin yıl yaşasın diyen dingillerden birisin.

kpss'ye çalışıp kazandık, o yüzden hakettik diyen dallama daha görünmüyor ortalıkta!
  • bazı beyin özürlü özel sektör çalışanlarının bir de çıkıp "devlet tatil veriyor da, tatile çıkacak para vermiyor" diyerek sözüm ona destek çıkmaya çalıştığı absürd olay.

siktiri boktan bilmem ne bakanlığı uzmanının en az 5 milyar maaş alıp, üstüne harcırah, banka promosyonu vırt zırt cukkaladığı, biraz daha palazlananların sağda solda yönetim kurulu üyeliği, başkanlık, vekillik, osb yönetimi vs. adı altında avantadan götürdüğü paralarla ankara gibi yerde en az 10 bin lira alıp bey gibi yaşamalarına olanak sağlandığını bilmeyen bu deyyuslar, üç kuruş para için istanbul cehenneminde göt siktirmeyi zenginlik sayarlar.

bu ülke bu adaletsizliklerle gelmiş, böyle gidiyor. çünkü özel sektörde çalışan salaklar kendilerini bir bok sanıyor ve koyunluk yaptıklarını anlayamayacak kadar yoğunlar!
  • zalım dünya özel sektördekilere çok para ama harcayamayacak zaman verir, memuriyetlerde de para az ama zaman çoktur. işte bunlar hep karma. dünyaya bin kere gelsem yine memuriyeti tercih ederim. bekleyen bir yığın kitap, oyun vs. var. eşe, çocuğa ayrılması gereken zaman var. varsın sik gibi evde oturayım, külüstür aracım olsun. bunlar daha önemli bence. zaman her şeydir yiğidolar. yol yakınken çoğunuzu fazla zorlamayacak kpss'ye çalışın(öğretmenler hariç). zaman kazanın.
  • önümüzdeki haftaya olan kurban bayramı tatili için de yatışta bu güruh. onlara tatil olmasın demiyorum bak, olacaksa herkese tatil olsun diyorum. insan değil miyiz amk biz!
  • gören diyecek özel sektörde çalışan herkes özel sağlık sigortasına sahip :d

olum az akıllı olun lan. 1200 lira maaşa çalışan adam da özel sektörde çalışıyor. herkes sizin gibi işe servisle gidip götünde miniminnacık bi ağrı oldu mu acıbadem maslak'a gidip full check-up yaptırmıyor. özel sektörde çalışan adam da devlet hastanesine gidiyor. plazanızın havalandırılmış atmosferinden dışarı çıkarın kafanızı biraz.
  • öncelikle memur olmadığımı söylemeliyim.
    maaşıını daha doğrusu hakedişini devletten alan en olduğu tam olarak belli olmayan ama memur olmayan bir kişiyim.

sendikal faaliyete engel olmak diye bir suç var.

özel şirket çalışanı olarak bir sendika kurun. var olan sendikalara bağlı olmak zorunda değilsiniz. hepiniz bu sendikaya üye olun. ve bu sendika sizin iyiliğiniz için çalışsın. mesela önümüzdeki bayram konusu. devletin çalışmaması ve özel sektörün çalışması özel sektör adına bir haksızlık. bu haksızlığı önlemek ve farkındalık ortaya koymak amacıyla sendikanızdan bir eylem kararı çıkartın. ve o günler eylem yapın.

bu yaptığınız eylem sendikal faaliyet olduğu için kimse sizin maaşınızdan kesemeyecek, işten atamayacak veya ceza veremeyecektir. verenler suç işlemiş oluyorlar. verenler hakkında ceza davası yanında maddi ve manevi tazminat açılıyor ve alınıyor.

haa bunlar gökten zembille inmiş benim afedersiniz bir tarafımdan uydurduğum konular değil. hayatın ta gerçeği. mahkeme kararları mevcut.

ama hala sarı sendika diye saçma sapan ağlarsanız, örgütlenmeyip ama patron bize izin vermiyo diye gözyaşı dökerseniz daha çok bayram tatilinde çalışırsınız siz.

hak verilmez alınır.
    hakkınızı alın.

ekleme: valla hakediyorsunuz. çalışın o zaman ne diyeyim? ağlayın da.
  • bak canım, bak tatlım, ford'da ve türk metalin örgütlü olduğu bir çok işyerinde renault ile başlayan grevler silsilesi olmuştu bilirsin değil mi? geçtiğimiz mayıs ayında başlamıştı. işte o grevleri kırmak için işveren neler yaptı, işçiler nasıl tehdit edildi falan da bilirsin. ford'da işveren tehditle ve birilerini satın alarak grevi kırdı. orada çalışan bir arkadaşımdan aldığım bilgiye göre, bu greve katılanlar teker teker işten çıkartılıyor şu an.

insanlar 3 kuruş aldıkları yerden tamamen illegal sebeplerle işten atılıyor ve sen hala tatil 2 gün daha uzasın diye sendikal hakkını kullan diyorsun. bi git ya! sendikana söyle de ford işçisinin de yanında olsun, iyi bi sendikaya benziyor.
  • her iki sektörde çalışmış birisi olarak diyorum ki, memurların tatil durumu gayet insalcıldır, olması gerekendir. asıl yanlış olan özel sektörün durumudur. tüm bu yaygaranın ve isyanın kamu çalışanlarına değil özel sektörü bu hale getirenlere yapılması gerekmektedir.
  • suçlusunun memur olmadığı nahoş durum.

patronlarınıza çemkireceğinize gelip burada memurlara nefret sıçmayın amk dürzüleri.
  • özel sektörün hatasıdır.

birleşin, çalışmıyoruz diyerek gitmeyin işe hepiniz.
    bakın bakalım ne oluyo.

ama patrona kim yağ çekecek değil mi?
hesabın var mı? giriş yap