• damar yoluyla alinirken cokkk dikkat edilmesi gereken ilac. huzursuzluk en buyuk yan etkisidir. o ne be demeyin, hizli verilirse, serummus, igneymis, hortummus demeden ne var ne yok sokup kendinizi camdan asagi atmaya kalkismaniz kacinilmaz olacaktir. yabana atmayin kendimden biliyorum.
  • en cok kullanilan antiemetik.
  • bana hiç yaramayan ilaç.bulantımı pek kesmediği gibi ayrıca bir husursuz ediyor bir husursuz ediyor ki sormayın gitsin.onun yerine kullanılabilecek bir diğer ilaç için (bkz: emedur)
  • gastrit veya reflü ile beraber mide bulantınız da var ise yemeklerden yarım saat önce içip yemekten sonra da asit dengeleyiciyi* çaktınız mı bulantı bırakmayan ilaç. kimi zamanlar can kurtaran.
  • metoklopramid hcl içeren bu ilaçla ilişkimi bu farmakolojik resmiyette tutmak istiyorum mümkünse. huzursuzluk, sersemlik, yorgunluk gibi yan etkilerini başımın tacı yapardım, o -şükür ki- herkesde görülmeyen diğer yan etkileri olmasaydı. ekstrapiramidal reaksiyonlar; yüz, kol ve bacaklarda istemsiz hareketler, yerinde duramama (akatizi), titreme, sallanma, konuşma bozuklukları gibi yan etkiler o 'diğer' grubuna, bendeniz de bu diğerlerinin görüldüğü bahtsız taifeye girmekteyim. henüz bu bahtsızlığımın farkında olmadığım dönemde sağlık taraması için köy köy gezmişliğim vardır benim. işte bu geziler esnasında araç tutmasından kaynaklı bulantıyı engellesin diye aldığım metpamidlerin etkisiyle bilmem kaç rakımlı yüksekliklerden atlamak istediğimi bilirim. o zaman neden atlamak istediğimi bilmiyordum haliyle. olsa olsa altmışlı senelerden kalma yarısı kalın naylondan oluşan amerikan jipine biri iki metre boyunda olmak üzere beş kişinin sığmaya çalışmasının getirdiği klostrofobi olduğunu düşünmüşümdür (dağın başında kaybolduğumuzda, ağzında ıslattığı işaret parmağını pusula olarak kullanıp yolu bulan şaban usta'ya da selam olsun). ne zamanki gıdadan zehirlendim ve damar yolundan metpamid ampülü zerketti iyi niyetli ama şuursuz arkadaşlarım dolaşımıma, ben bildiğiniz şirazeden çıktım. metpamidin bünyeyi cehennemden çıkmış çılgın haline çevirebilecek cümle etkileri belirdi. acil servise götürüldüğümde el ve ayaklarımı kontrol edemez ve düzgün konuşamaz haldeydim, bir nevi totosuyla dağlar devirenin metpamidlenmiş hali. işte bu metpamidle son teşriki mesaim oldu. şimdi kendisiyle bana uzak allaha yakın şeklinde düzeyli bir ilişkimiz var.
  • kasilmalar, kismi felc, dil tutulmasi..vs.. gibi yan etkileri goruldugunde, cozum acil bir sekilde akineton ignesi vurulmasidir.

tecrube ile sabittir.
  • özellikle yolculuk sırasında alınması hem mide bulantısına iyi gelir hem de mışıl mışıl uyutur. her türlü bulantıya birebirdir.
  • hamilelikte b sıkalasındki ilaç...(bkz: ilaç güvenlik indeksi)
  • aslında bulantı hissini değil mide bulantısının temel nedenlerini ortadan kaldıran ilaç. bileşenleri ile midenin asit-baz dengesini sağlar, tabi doktor kontrolünde ve belirtilen prosedüre göre alındığı takdirde.

(bkz: asidik)
    (bkz: bazik)
    (bkz: denge)
  • 12 dk. önce aldığım ilaç. 5. dk.dan itibaren ağız kuruluğu ve baş dönmesi yapmaya başladı. 10. dk.da ise feci bi uyuma isteği belirdi. bulantıyı kesip kesmediğini bilmiyorum çünkü başımın dönmesi sanırım bulantıdan daha şiddetli. uyuma isteğimse, baş dönmesinden daha şiddetli. susuzluk hissim ise uyuma ist...isteğğ...zzzzzz....
hesabın var mı? giriş yap