• halihazırda merkez bankası tarafından belirlenen faiz oranlarına endeksli ve bankaların mevduat hesap sahiplerine günlük, aylık vs. dönemsel olarak yansıttığı faiz oranları.
  • enpara.com un an itibariyle 32 gün için 10.25, 46-90 ve 181 gün için ise 10.50 olarak deklare ettiği oran.
  • garanti bank ın hepimizi şaşırtarak üst değeri 11.10 olarak belirlediği orandır. ama bence kesin ip var. garanti bu oranı veriyorsa bence hesap işletim ücretinden tutun da ebesinin nikahı ücretine kadar hepsini keser. ama neyse bir inceleyelim bakalım.

buyrun:

http://www.garanti.com.tr/…_hesap.page?gbid2=202489

burada da ne kadara ne kadar süre için ne kadar oran verdiklerini yazmışlar. ilk 11.10 u nerede buluyoruz diye baktım: 100k ile 500k tl arasında ve 92-93 günlük vadede. hadi bakalım. buyrun tüm oranlar;

http://www.garanti.com.tr/…eri/e_vadeli_hesap.page? (click faizler)

(bkz: iti ite kırdırmak)
  • enpara.com un buralari okuyarak atağa geçtigi ve max vade oranini 11.20 ye çekerek garanti'ye golü çaktigi oranlardir artik.

(bkz: yetmez ama evet)
  • enpara.com un an itibariyle 11.50 vade oranı ile yamulmuyorsam yine başı çektiği oranlardır. devlete 12.50 ile verilen para düşünüldüğünde yine yeterli değildir.
  • sadece cepteteb ile enpara'nın rekabet ettiği oranlardır.
  • ing nin 12.75 ile alayına yasladığıdır.
  • son günlerde ciddi bir yükseliş var.

dikkatimi çeken nokta şu; 1 yıl gibi uzun vadelere özel oranlar veriliyor. faizlerin daha da yükseleceği yönünde bir beklentiden kaynaklanabilir.
  • %17 faiz veriyor ing. +2 de 750 tl alışveriş yaparsan o ay için veriyor.

genel olarak mevduat faizleri çok arttı. en azından elinizde tl varsa ve boş olarak duruyorsa en azından burada değerlenebilir.

ha tabi bir döviz kadar kazandırmaz kazandığınız para aslında enflasyona uğrayacağı için kazandığınızı sanıp aslında kazanmamış da olabilirsiniz.

yinede boş boş banka hesabında tl duracağına ben mantıklı buluyorum.
  • çok yakın bir zamanda %22, sonbaharda ise %25'i vuracak olandır. tabii bu bankaların ortalaması değil, mevduata verdikleri en yüksek faiz oranıdır.
    mevduat faizinde yolun sonu yüzde 25

ne yazık ki yüksek kur, yüksek faiz ve yüksek enflasyon sarmalındayız. bunların hepsi birbirini tetikliyor ve nüfusumuz yılda 1,1 milyon kişi artarken hem düşecek yatırımlar hem de dünyada yaşanan teknolojik dönüşümün etkisiyle işsizlik orta vadede canımızı sıkıp başımızı ağrıtacak.
hesabın var mı? giriş yap