• islam'in kimi kesimlerine gore bid'at oldugu dogrudur bu gunu mubarek saymanin.

buna gore; aslolan allahtir. muhammed ise onun elcisidir ve soylediklerini teblig etmistir. peygamber'i bu gorevi haricinde kutsallastirmak, ona ozel bir onem ve saygi gostermek hristiyanliktaki baba-ogul kavramina benzetilebilecegi icin insanin kufre dusmesine sebep olabilir.

ki aslinda bu dusunce yanlis da degildir. isin siyasi yonunu bir kenara birakirsak, hristiyanligin hz isa'nin kutsalligi veya degilligi uzerine 3 ana mezhebe ayrildigini, ayni sekilde islam'in da; sii-sunni olarak "peygamberin izinden giden", "ali'nin izinden giden" seklinde iki ana mezhebe ayrildigini gormek de zor degil.

sahsi kanaatim ve inancim, islam dunyasinda kimi zamanlar insani gercekten kufre dusurecek kadar asiri peygamber sevgisinin basgosterdigi.

ornegin, hirka-i saadet denen, gercekte bir kumas parcasindan baska bir degeri olmamayan bir nesnenin karsisinda ona yuzunu gozunu surmeye calisan insanlar gordugumde, islam'daki "daha sonra putlastirma olmasin" diye konulan resim ve heykel yasagi aklima geliyor. bugun peygambere ait oldugu dusunulen bir giysinin basinda 24 saat kur'an okunuyor, ziyarete acildiginda insan akinina ugruyorsa, gercekten peygamber'in fazlasiyla kutsallastirildigini soylemek yanlis olmaz sanirim.

acaba, tum bunlarin allah katindaki hali nicedir diye dusunmeden edemiyorum.

rabbin nedir diye soruldugunda "allah" diyen, fakat peygamberin nedir diye soruldugunda "hazreti muhammed" cevabini veren muslumana, yarin mahser gununde allah; "kulum, bana allah diyorsun ama muhammed soruldugunda adinin basina saygi sifati ekliyorsun, sence saygiyi once kime gostermelisin" derse, cevap ne olacak?
  • bir vesiledir.

tıpkı anneler günü'nde hediye verdiğimiz annemizi başka günlerde de hatırladığımız gibi... müslümanlar için, efendimiz'in (sav) adını anmak, ona salavat getirmek "en sevgiliye" verilen mütevazı bir hediyedir.

elbette cevher kadrini, cevahirfüruşanlar bilir. bu noktada, insana düşen vazife kendi nefsine dair yaptığı tevazuudur. fakat diğerlerine düşen vazife ise, onu hakkıyla yad etmektir.

müslüman'ın doğum günü kutlama telakkisi de yine, başka büyük nebiler için yapılan doğum günü kutlamalarından farklılık arz eder.

ve doğrudur; mevlit kandili de tıpkı diğer birçok kandil gibi bazı islam ülkelerinde kutlanmıyor olabilir. ama zaten başka yerlerde kaç tane süleyman çelebi vardır ki, mevlid gibi bir magnum opus yazabilsin? kaç tane imam busayri vardır ki, kaside-i bürde gibi bir şaheser döktürebilsin?
  • bugün malazgirt'te büyük bir değişime sebep olduğunu farkettiğim kandil. her zaman yemek yediğimiz malazgirt'in tek restaurantının bulunduğu otelde kelli felli amcalar oturup içki içerlerdi her gece. onlar gelmemiş. sakindi otel ve tabi ki otelin barı da... bir de kahvehanelerde 101 oynayıp, okeye dördüncü arayan tiplerin hepsi yer yarılmış da içine girmişler. kandil nedeniyle kapalıyız yazısı gördüm birkaç yerde. ertesi gün yine devam edecek ama bir gün için insanların her zaman yaptıkları şeylerden vazgeçmeleri iyi midir kötü müdür bilemedim caddeyi boydan boya yürürken. 23 nisan'da bir günlüğüne başbakan ya da cumhurbaşkanı olan çocuklar misali herkes bugün iyi birer müslüman olduğunu varsayıp, huşuya büründü burada.

yarın yine cümbüş, yine vur patlasın çal oynasın? biz insanlar çok tuhafız sahiden...
  • tam 4 ayrı kanaldan naklen takip ettiğimiz kandil. ailecek amin manyağı olduk. kollarım tutuldu sanırım 1 hafta amin pozisyonunda kalacam. kandil bitimi arapça yayınlanan maç açtık şimdi de ona amin diyoruz. hemen yardım yollanmalı bizim eve. amin.
  • umarım hatalarımızdan, yanlışlarımızdan dönmemize vesile olur. ben artık her ne kadar çocukluğumdaki o ruhani hiisleri duyamasam da eminim biyerlerde o hisleri yaşayanlar vardır. o bisküvilerden lokumlardan ayrı tat alanlar vardır muhakkak. şehrin uzak köşesndeki mevlütleri dinlemek için gidecekler vardır mutlaka. eminim bir çok evde kandilin getiirdiği o hava vardır. onların hürmetine bizim dualarımız da kabul olur inşallah. bizler için dua edenler de olur inşallah.
  • gene kutsal değerleri olanların (ki tabiki hepsinin değil.. daha ziyade kutsal değer adı altında güce paraya ve iktidara kulluk eden, dostlar namazda görsün bilinciyle salya saçan kıblesizlerin) kutsal değerleri olmayanlara saldırıp ağızlarına geleni söyleme haklarını kullandıkları gündür.. allah kabul etsin.. ibadetin böylesi makbul...
    hayır o diil ben yanarken sen mi odun atacan altıma sanane...
  • bu yil bulundugumuz gune denk gelen, peygamber efendimizin dunyaya teşriflerinin 1488. yil donumu.

"biz seni ancak butun alemlere bir rahmet olarak gonderdik" (enbiya 107)

şefaatini bizlerden esirgeme ya resulallah...
  • en sevdiğimin dünyayı şereflendirişinin yıl dönümü.
    kutlu olsun, mübarek olsun.
  • cuma gününe denk gelen güzel gün, allah hepimizi peygamberimizin sevdiği kullarından eylesin inşallah, kandilimiz kutlu olsun.
  • hz. peygamber (s.a.v.) hayatta iken ne kendi doğum günü, ne de herhangi bir yakınının doğum günü için özel bir kutlama töreni yapmadığı gibi böyle bir şey yapılması hususunda herhangi bir istek ve emri de olmamıştır. çünkü o'nun esas görevi, şahısları değil, dinin ilkelerini tanıtmaktı, vahiy tebliğ etmekti.

peygamberimiz (s.a.v.)’in sağlığında ve vefatından sonra ne sahabe* tarafından, ne tabiin*, ne tebe-i tabiin*, ne de daha sonraki ehli sünnet alimleri tarafından, onun doğum günü kutlanmamıştır.

gel görki gsm operatörleri, pastaneler, bir takım sivil toplum kuruluşları bu ve benzeri günleri ağızlarından salyalar saçarak beklemekte ve kutlanması için teşvik etmektedirler.sevgililer günü veya bir kaç yıl sonra kutlanmaya başlanacak olan ölmeyişimizin günü* gibi ticari tuzaktan başka bir şey değildir.
    oyuna gelmemek lazım.

ecmain.
hesabın var mı? giriş yap