• kutsal kitabı okumuş olsaydın bir şey dikkatini çekerdi.
    tanrı önce adem’i yarattı, sonra da cenneti, daha sonra adem’i cennete koydu.
    adem cennette olmasına şaşmıştı, bu ona doğal gelmemişti, değil mi?
    havva’nın durumu başkaydı; o adem’den sonra yaratıldı…
    cennette yaratıldı; cennetin yerlisi.
    sonra ikisi de cennetten kovulduklarında, bu
    adem ve havva için aynı şey değildi;
    adem ilk çıkış noktasına geri dönüyordu.
    havva ise, tersine, doğduğu ülkeden sürülmüştü.
    eğer bunu unutursanız, kadınlardan yana hiçbir şey anlamazsınız.
    kadınlar cennetin sürgünleridir…
    tümü.

michel tournier
  • "istanbul. yaşar kemal'deyiz akşam. şefkatli, yüksek sesli koca bir köylü. durmadan konuşuyor ama sadece türkçe ya da kürtçe. hapis yattı ve komünist diye işkence gördü. sabit fikri nobel ödülü. bu amaçla uzun soluklu bir stockholm seyahati yapmış. kraliyet akademisi üyelerine iletilmek üzere kitaplarından birini isveççeye çevirtmiş kendi cebinden. fakat özenle paketlenen o on sekiz nüshanın karşısında bir eksiklik hissetmiş. bir şey eklemek gerektiği kesinmiş ama ne? uzun uzun düşündükten sonra on sekiz paket lokum eklemiş. ben o lokumlar için verirdim nobel'i ona!"
    michel tournier / dışsal günlük
  • fransiz yazar. mitlere kisisel kisisel yorumlar katip güncellestirmesiyle taninir. türkçeye çevrilen iki kitabi var sanirim. "gilles ile jean" ve "çali horozu".
  • 18 ocak 2016 pazartesi günü hayatını kaybeden yazar. büyülü gerçekçilik türünde kaleme aldığı romanları ile 20. yüzyıl fransız edebiyatına damga vurmuştur.
  • "iyi uyudum, çünkü mutsuzluğum da uyudu. yatağın dibine kıvrılarak geçirdi geceyi. ondan önce uyandım ve birkaç saniye anlatılmaz bir mutluluk duydum. sonra mutsuzluğum da uyandı, hemen üzerime atıldı ve karaciğerimden ısırıverdi."

anahtarlar ve kilitler'den
  • "yazarın görevi mitleri ölümden kurtarmaktır" diyen ahir zaman fransız edebiyatçısı. "altın damla" adlı romanında barbaros'a ilişkin çok, çok güzel bir masal anlattırmıştı masalcı babaya.. hatırladıkça içime renk dolar; kırmızının her tonu--
    (bkz: altın damla)
    (bkz: barbaros)
    (bkz: barbaros hayrettin paşa)
  • "kendinize bir parça saflık saklayın. o, ruhun kezzabıdır"

cuma ya da pasifik arafı, michel tournier
  • 91 yaşında vefat etmiş büyük yazar. ölümüne kalpten üzüldüğüm bir kaç edebiyatçıdan biri. sanki hep 50'li yaşlardaydı ve daha yazacak çok eser bırakacaktı da erkenden göçüp gitti hissiyatındayım.

her bir yapıtı kutsal kitap değerindedir benim için.
  • 1924 doğumlu fransız yazar.

türkiye'de de çok sevilen roman vendredi ou les limbes du pacifique ile 1967'nin grand prix du roman de l'academie française, le roi des aulnes ile de 1970'in prix goncourt sahibi olmuştur.
  • yıllar inzivada yaşayan ve 91 yaşında vefat eden fransız yazar.

http://www.sabitfikir.com/…urnier-hayatini-kaybetti
hesabın var mı? giriş yap