• özlem ismindeki görevli kişinin ta terastan en aşağı, otelin önündeki arabanıza kadar gelip sanki sokak başındaki tostçuda ayaküstü bir şeyler atıştırmışsınız edasıyla "hesabınızı ödememişsiniz!" diye insanların içinde çemkirebildiği mekan. çemkirmek kelimesi fazlaca argo görünse -ve esasında aynen öyle olsa da, özür dileyerek, duruma bu kadar uygun bir başka kelime bulamadığımı belirtmek isterim-

dünyanın parasını dökerek 10 kişi bir organizasyon için gittiğimiz mekanda bu şekilde uğurlandık.

ne yemeğin tadı kaldı, ne manzaranın çekiciliği.

biz hesabı ödemeyi elbette unutmamış ya da atlamamıştık. kaldı ki, öyle büyük bir dalgınlık bile olmuş olsa mekanın kendini konumlandırdığı 'kalite' basamağında her şeyin bir yolu yordamı, adabı, çerçevesi ve yazılı olmayan kuralı olduğunu bilmesini -mekanı temsilen tüm personelinin- bekliyorum.

lütfen bu gibi mekanlara hedef kitlenize hitap edebilen insanlar alın.
  • dünya'da ilk 100 iyi restoran sıralamasında 56. olan, elbette bu durum sebebiyle gururumuz olan restoran.
    yurtdışında benzer tecrübelerim olduğu için (micheilin yıldızlı restoranlar) bir çok yönden karşılaştırma yapma şansım oluyor.
    karşılama, servis, kalite, lezzet, şarap menüsü konularında ve işine hakim elemanlar konusunda pek sıkıntı yok. beğendim.
    amaaa.... neticede burası aynı zamanda ödüllü bir şef, mehmet gürs var diye tercihim oldu.
    ve yurtdışı deneyimlerinden biliyorum, şöyle diyeyim, 3 yıldızlı ve dünya birinciliğini noma'nın elinden almış el celler de can roca'da bir kaç yıl önce yemek yedim. şefleri (üç kardeş) tek tek masamızı ziyaret etti.
    gelenek budur, şefler mutlaka masaya gelir ve her şeyin yolunda olup olmadığını sorar.
    buna istinaden ben mehmet beyi sordum garsonumuza, aldığım cevap inanın tüm artı puanları eksileyecek bir cevaptı.
    -mehmet bey mi? o pek uğramaz buraya.
    ???!!!
  • sonunda istanbulumuzun da kavuştuğu, filmlerde başarısız evlenme teklifi mekanları olarak kullanılan, garsonların kısık sesle konuştuğu, loş ışıkların bütün makyaj hatalarını gizlediği, saçları bozulmamış, ayakkabıları tozlanmamış, botoksları gevşememiş müşteri kompozisyonunun fiyat kaygısı taşıyanları içermediği şık restoran. the marmara pera'nın tepesinde bulunan ve lokanta ve num num'ın da sahibi yakışıklı şef mehmet gürsün sahibi olduğu mikla'da hüsrana uğramamak için bilmekte fayda var:

- porsiyonlar ebat kaygısı taşıyanları perişan edecek kadar küçük. aç kalkma ihtimalinizi minimize etmenin en sağlam yolu en az bir, tercihen iki garnitür ısmarlamak.

- önden bir iki kokteylle ısınmak istiyorsanız bu peşrevi civardaki başka bir mekanda yapmaz ve orta kalitede bir şaraba razı olmazsanız hesap iyice yükseliyor. biraz daha az gelecek hesabı ayık vaziyette ödemekle, battı balık yan gider deyip biraz daha fazlası için imza atarken hiç olmazsa sarhoş olmayı tercih etmek hassas tercih.

- girişte duran, ukalalığı mesleki bir karar olarak benimsemiş genç adamdan kendinizi sakının. bara gelen üç perihan mağden kılıklı kadını içeri almamak için bedenini siper ettiği gibi, içeride kocası bekleyen bir başka düzgün kadını silkelememek için de kendini zor tuttu.

- manzara harika ama iç mekanda her yerden görünmüyor. teras zamanı hava karardıkça mükemmeleşecek.

- vale hizmeti 20 tl. otuz metre ötedeki kat otoparkına park edip, otopark sınırları içindeyken sidik kokusunu almamak için burnunuzu tıkayıverin.
  • rezervasyon yaptırdığınızda ve yaptırdığınız rezervasyonda bir değişiklik olacaksa şayet aradığınızda "rezervasyonlarınız için lütfen 12'den sonra arayınız" diye bir sesli mesaj dinlediğiniz, konu hakkında konuşabileceğiniz kimselere ulaşamadığınız, marmara pera'daki görevlilerden rica minnet yardım dilediğiniz ( ki rezervasyonu kendiniz için yapıyor olsanız ulan neyse parası veririm, böyle işin de der geçersiniz ama durum böyle değil de birileri sizden bu rezervasyonu değiştimenizi bekliyorsa)oradaki gerçekten samimiyetle size yardımcı olmaya çalışan arkadaşa not bırakabildiğiniz, bunca işlemden sonra lotodan para çıksa bile gidip orada yemek yemem kardeşim ben dedirten restoran.
    hayır, gerçekten de alt tarafı bir restoran, neden konsolosluk taklidi yapmaya çalıştıklarını anlamadım. vericem ellerine biyometrik resmi, o olacak....
  • muhtesem manzarası ve insanda huzur uyandıran dekorasyonu ile ıspanak yatagında pekmezli sakız kuzusu degil cift kasarlı ayvalık tostu bile yeseniz bile yine de sizi mest edecek mekandır.yabancı kokteyllerin an itibarı ile 27 lira oldugu bu mekanda yemek sonrası benim gibi mallık yapıp ,ee bi kahvenizi de iceriz , derseniz turk kahvesi de 7.5 lira olarak hesapta kendini gösteriyor. tabii kabahat bilmem kac yıldızlı sefin mekanını esnaf lokantası ayarında gören benim gibi ayının diye umuyorum.onun dışında hersey kendinizi özel hissetmeniz icin yapılmış.
  • tasting menu'deki tabaklari gercekten de tika basa yenen, bir tanesi ile doyulan seyler saniyorsaniz, tasting menu tecrubesinden sonra insanlarin ac bilac kalkip evlerine donduklerine cidden inaniyorsaniz, gercekten de sizin icin degil.

sadece mikla degil, herhangi bir fine dining restoranina gitmeyin.

once fikir beyan ettiginiz seyin ne oldugunu ogrenin, hakkinda fikriniz olsun, sonra yorumlarsiniz.
  • michelin yildizi alabilecek restoranlara kafayi taktim bi suredir. dun de en guclu aday olan miklaya tadim menusu icin gittim
    oncelikle restoranin havasi kasinti degil. tarihi yarimadayi oturdugun her masadan gorebiliyorsun. icerde muhtemelen tek turk masa biz gibiydik.
    calisanlar gayet duzeyli, bana basta biraz donuk geldiler ama sarap icince arkadaslik kuramayacagim insan evladi yok su dunyada. gene oyle oldu

yemeklere gelince, tum gun hicbir sey yemedigim icin tum tabaklari dibine kadar siyirdim. tika basa doymadim ama kesinlikle kaliteli ve kararinda doydum.

listede bulunmayan uc soguk baslangic gayet iyiydi, ismi balik ekmek olan bir tur kanepenin ekmek kismi aklimda kaldi. ardindan gelen tereyag insana köyünü hatirlatan cinsten bir lezzetti. 4 peynirin karisimi olan bir peynir ve zeytinyagina ekmek banarken acaba sunla sunu mu yiyim falan derken aceleyle bittiler.

su hayatta yemedigim tek bir yemek vardir o da bakla. ve dogru tahmin zeytinyagli bakla getirdiler. belki henuz sarhos olup agiz tadimi kaybetmedigim icindir bilemiyorum ama menude benim favorim bu bakla oldu. yer yemez cocuklugun aklina geliyor cok enteresan oldum acikcasi.

ardindan kuru et, ahtapot, levrek ve kuzu yedik. iclerinde bulunan her malzemeyi dibine kadar aliyorsunuz gurme olmaya falan gerek yok. cibes, çiriş, halhali zeytin, sumak ekşisi, fasulye turşusu gibi türk lezzetlerini kullaniyorlar. hosuma giden bir sey daha var, masaya ilk anda gelen ekmegi surekli yeniliyorlar. bu sayede yemeklerin kalanini sanki evdeymisim gibi dibine kadar siyirdim <3

tatli olarak elma pekmezli manda yogurdunun ustune cilek sorbesini nane yataginda getiriyorlar. tatli olarak yogurt yemek bana cok sacma gelse de en basta, menude aklima mihlanan bir lezzetti.

son olarak cay ikraminin yaninda minik iki lezzetle geceyi kapattik. sarhos oldugum her geceyi cok severim ama dunkunu ayri bir sevdim herhalde. menusu degisince tekrar ugrarim ben buraya
  • cahillikle ovunulen bir yer oldu bu sozluk. üzülüyorum gercekten. tadim menusu aslinda adi ustundedir ama nesini aciklayalim bilemiyorum. 10 full tabak yemek gelse hepsini yiyemez, yediginden de bir yarrak anlamazsin ozetle. o fiyat da 10 farkli recete, 10 farkli taze malzemeye verilen paradir. zevk isidir, yoksa evde bir tabak makarna bir tabak fasulye yersen de doyabilirsin
    mikla ozelinde konusursak, tadim menusu gayet doyurucudur. tam kararinda doyar, her seyin tadini maksimum seviyede alirsin. tikaninca yedigin yemekten zevk alamiyosun ya hani canisi. tabakta kalmasin gunah diye yiyosun ya hani bitanesi
  • ilk 100 icinde bugun 1 adet restaurantimiz varsa sebebi icimizden cikan basarilara bok atma sevdamizdir. "gastronomi ile ugrasan herkesin bildigi boktan liste" diye boburlenmemiz veya anadolu lezzetlerini sunma gayretinde olan bir mekani batinin birebir takliti olan mekanlarla kiyaslamak vs.. vs.. evet bu seviyelere yukselmek sadece isini duzgun yapmakla olmuyor isin pazarlama, reklam ayagini da iyi idare edebiliyor olmaniz lazim. tesekkurler mikla ekibi bizi gururlandirdiniz.
  • 96, 56 derken bu sene sıralamada 51. sıraya yükselerek bizi gururlandıran basarili restaurant. bu isler reklam vs diyenlerin elbette haklilik payları olsa da bu ortamda yükselmeye devam etmesi büyük basari. mutfağında bulunmuş olmaktan çok keyif aldım gurur duyuyorum.
hesabın var mı? giriş yap