• an itibariyle adnan ötüken salonunda çekim yapılıyor ve kamera şu anda beni çekiyor sanırım, ders çalıştığım sanılıyor ama ben entry giriyorum sözlüğe.. sinema işte.
  • 8 mart 2011 ankara'da kar yağışı 'nin etkisinden midir bilmem ama elektrikleri kesilmistir az önce.

(bkz: gecmis olsun)
  • sigara molasına yeni uygulama gelmiş olan kütüphane. şöyle ki; molaya çıkmak istediğinizde, molalı çıkış turnikesinden çıkınca on dakika süre ile oturduğunuz masa sabit kalıyor, on dakikayı aşarsanız masayı kaybediyorsunuz, yeniden giriş yapıyorsunuz.

adnan ötüken okuma salonunda tüm masalarda priz girişi var ayrıca. müjgan mungur okuma salonu için ise prizli masa için kütüphaneye girişte ekrandan seçmek zorundasınız. kablosuz internet için , web tarayıcı sayfasına tıkladığınızda açılan sayfada yeni üye kaydı yapıyorlar ve interaktif okuma salonundaki personele danışarak aktif hale getirdiğinizde internetinize de kavuşuyorsunuz.

herkes ders çalışırken siz de ders çalışmaya başlıyorsunuz, evde ders çalışamayanlar için güzel alternatif. karnınız acıkınca kafeteryasında iki dakikada sandviç ve salata hazırlanıyor ama bahçeli yedinci caddede de karnınızı doyurup gelebilirsiniz, fiyatlar uygun ama biraz daha para vererek caddede daha fazla seçenekle karnınızı doyurabilirsiniz. zemin kattaki süreli yayınlar odasında ise geniş koltuklarda gazete keyfi yapabilirsiniz.

edit: imlâ
  • platin sarısı fönlü saçları ve takur tukur ses çıkaran topuklu ayakkabıları ile kpss'ye çalışıyorum ayakları yapan arkadaşlar sayesinde zar zor girilebilen, girilince kapıdaki sıra yüzünden kolay kolay çıkılamayan, milli olmaya çalışanlar kütüphanesi..
  • 1 nisan gibi girip 3 ay çıkmayı düşünmediğim eski mekanım.. bu sefer olacak inançlıyım, azimliyim
  • burda yapılan 20 dakikalık bir kestirmenin, normal zamanda yapılan 2 saatlik uykuya bedel olduğu 20-26 yaş gurubundaki deneklerle yapılan testler sonucu ortaya konmuştur. denedim %100 çalışıyor.
  • bir donem finallere calismak icin gittigim, bir sure sonra sizi baska yerde calisamaz hale getiren kutuphane. her daim kalabaliktir, hatta ozellikle final zamanlari, iceri girebilmek icin sirada, birilerinin disari cikmasini beklenir. adnan otuken salonu genellikle mudavimler tarafindan tercih edilir, zaten bir sure sonra yuzler asina olmaya baslar, kimlerin hangi bolumlerde okuduklarini tahmin eder hale gelirsiniz. bu konuda tipcilar favori grubumdur, calisma sistemleri, duzenleri ve azimleri ile her zaman takdirimi kazanmislardir. zaman zaman icinizdeki calisma istegi kayboldugunda, calisabilen diger insanlari izleyip tekrar motive olmak icin idealdir milli kutuphane.
  • kantini ve balkonu piyasa yeri olan kutuphane. en azindan benim aklimda oyle kalmis.
  • birçok garip karakteri içeride görebilirsiniz. öncelikle her daim bir tusçu tayfa bulabilirsiniz içeride. çoğunluğu ise kpssciler oluşturmakta. son iki ya da üç senedir össci liseli ergenler de burada ikamet etmektedirler.

dört ya da beş tane çalışma salonu bulunmakta ki bunlardan üçü iş bu entrymiz için önem arz etmekte. bütün hayatımızda olduğu gibi burada da bir hiyerarşi bulunmakta. genelde ders çalışanların hepsi ilk zamanlarında, gençliğin verdiği heyecanla dr müjgan cunbur salonunu tercih ederler. kalabalıktır. güzel kızlar ve yakışıklı erkekler vardır. birbirimizi kandırmayalım herkesin gözü sağda soldadır.** herkes senenin başlarında burada çalışmaya başlar. bir müddet burayı denedikten sonra adnan ötüken salonuna terfi eder. biraz daha çalışkan arkadaşlarımız burayı tercih eder. burası biraz basıktır ve salondan içeriye girdiğinizde sizi ders çalışma psikolojisine sokan bir koku karşılar. sıkıntı biraz bu noktada başlar. orta dönem olduğu için biraz kafayı yemeye başlamışsınızdır. garip sesler çıkaran adamlar, kendi kendine ders anlatan kızları görebilirsiniz. ve kızların artık "burası benim yerimmm" deme evresi gelmiştir. regl gibi birşey afedersin. sabahın onu. koca salonda 300 kişilik boş yer var. gelip seni kaldırır bura benim yerim diye. hiç affederi yok ha. ha diyeceksin o kadar boş yer var barzo niye kendi yerine oturmuyorsun. anarşik ruhum azıyo. tatmin etmem lazım. ama kendime sözüm var. bir gün kafa atacam öyle diyen kıza. aha demedi deme. dışarıdaki arkadaşları ile konuşup içeride oturduğu yerden kalemini almaya gelen bir çocuğa, hemen arka sırada bunu görüp gheorghe hagi misali "hırşız var. hepiniz hırşızsınız" diye bağıran bayan arkadaşlara şahitlik etti bu gözler. elemanın tavrı güzeldi ama. "deli mi ne. kendi yerim burası". bir müddet ne eleman ne de bayan ortalıkta görülmedi. şimdi ikisi de hawaii'de gelir uzmanlığı yapıyor diye duyumlar aldık.

artık sınavların yaklaştığı son dönemde terfi edeceğiniz yer süreli yayınlar okuma salonudur. burası özeldir. 60 kişiliktir bir kere. düşünsenize sadece 60 kişi. yukarıda 500 kişi çalışıyor. business class. burası gözden ıraktır. sağınıza ya da solunuza oturan güzel bir bayanı kesmeye çalışırsanız dışlanırsınız. kaka derler. olmaz. orası çalışmak için var. çalışmanın kutsallığı süreli yayınlar okuma salonunda anlam bulur. kpssye çalışan ben ilk senemde son dönemlere doğru bu yere kendimi terfi ettirmiştim. ama sonra ko götüne gitsin. yukarısı daha eğlenceli. kızlar teklif ediyor bir kere.

kütüphane personeline gelirsek oldukça sıcak kanlı olanları var. girişte bir yasemin ablamız var (hiç sormadım ama sanırım bu adı) güler yüzlü ve yardımcı bir kişilik. her sabah kendisine günaydın demeden çalışamıyorum yav. danışmadaki abimizde ise bir sıkıntı var. danışılacak konular kapsamında biraz bilgisiz ya da biz çok beklenti içerisindeyiz. bir gün, tek kullanıcı şifresi ile iki ayrı laptoptan interneti kullanabilir miyiz diye sordum. bir deneyin bakalım dedi. hee iyi o zaman dedim bende. o gün hayatın anlamını buldum sanırım. felsefem değişti lan. budur baba artık. rahatım gali.

(bkz: siki taşağına denk götü trampet çalıyor)

kütüphanenin en yoğun ve gürültülü kısmı ise kantin. kantin personeli ise ayrı dünya. avatar amk. biz oraya gelen yeni bir yaşam türüyüz. onlar da bize uyum sağlamaya çalışıyorlar. hele kasada duran abimiz müşteri velinimetimizdir felsefesinin beş dakika önceki durağı. çalışkan bir abimiz. kasaya gelip bir şey istediğiniz vakitte hali hazırda bir iş yapıyorsa töbe billah o işi bitirmeden size dönmez. başladığın işi bitireceksin aga. çikolotalar rafa mı yerleşecek, o çikolatalar rafa yerleşmeden gelip dönmez size. çok harika.
    kantin yemekleri oldukça güzel bence. ya da alıştı mide sindirmeye ondan sıkıntı gelmiyor. ilk zamanlar pek sevmemiştim. ama bir sinir olduğum konu var ki değinmeden geçemicem. lan o kahveleri niye tepeleme dolduruyorsunuz arkadaş. yukarı çıkana kadar yarısını elmize ayakkabımıza döküyoruz. yanmaktan bahsetmiyorum bile.

sonuç olarak milli kütüphane bugün gerçekten ankara'da ciddi bir ihtiyacı karşılıyor. akademik çalışmaları bir yana koyarsak ders çalışmak için gayet ideal bir mekan. artık tiksiniyorum kendisinden ama az kahrımı çekmemiştir benim. halen de çekmekte. evde çalışma sorununuz varsa ve ankara'daysanız mutlaka geliniz efendim. dr müjgan cunbur salonu prizli masalar bölümünde kulaklığı ile ders çalışan vatandaş benim. gelin tanışalım.*
  • hacı buraya sırf yiyişmek için gelip üst katın tenhalarında takılan çiftler bana mesaj atsın. otel paralarını ben vericem.

ilim irfan yuvasının ambiyansını siktiniz amınakoyim.
hesabın var mı? giriş yap