• agatha'nın özgürlüğe kaçışının filmidir.

--- spoiler ---

agatha ve diğer precoglar insanlık dışı bir şekilde çalıştırılmakta, kimyasallarla uyuşturulmuş vücutları havuzlarda bekletilmektedir. agatha'nın buradan çıkış bileti anderton olacaktır. anderton precogların kehaneti nedeniyle kaçar. kendi azınlık raporunu elde etmeye çalışır. bu esnada agatha'yı kaçırır. finalde precoglar ellerinde kahveler, dağ evinde kitap okumaktadır. agatha'nın annesinin intikamı da filmin sonuna doğru alınmıştır zaten. agatha bir taşla bir çok kuş vurmuş olur. precrime bitmiş, precoglar kurtulmuş, intikam alınmıştır. anderton'ın oğluna ne olduğunu öğrenmemize artık gerek kalmamıştır.
    --- spoiler ---
  • içinde pisi pisine ölen bir adet collin farrell ı içeren müthiş film.filmde en çok onun ölümü etkiledi beni.
  • (bkz: philip k. dick) 'in bir öyküsünden uyarlanan 2002 yapımı filmdir.
    çekiminden 18 sene sonra izlememe rağmen -bir kaç sahne dışında- zamanının ötesinde bir filmdir.
  • zamanın çok ötesinde ve kesinlikle izlenilmesi gereken film.

steven spielberg harika iş çıkarmış.
  • (spoiler içerir)

- precog'lar ın isimleri, ünlü yazarlar dashiell hammett, arthur conan doyle ve agatha christie'den gelmektedir ..
    - john anderton'ın (tom cruise) cezaevini ziyareti sırasında gözleri retina tarayıcı tarafından taranırken cihazdan çıkan dijital ses, yıllar sonra 'apple'ın, cihazlarında kullanacağı 'şarj olma' sesidir ..
    - john, agata'yı kaçırdığında danny witwer (colin farrell) "ne kadar zamanımız var ?" diye sorar (john'un cinayet işlemesine ne kadar zaman var anlamında) ve bir diğer polis "51 dakika 30 saniye" diye yanıtlar .. bu süre aslında tam olarak o saniyeden itibaren filmin bitimine kadar kalan süredir ..
    - araba fabrikası sahnesi aslında 'alfred hitchcock'a bir saygı duruşudur .. hitchcock aynı sahneyi, 1959 yılı filmi 'gizli teşkilat'ta kullanmayı düşünmüş ama sahne asla çekilememiştir ..
    - otel resepsiyon görevlisi, tom cruise'un kuzeni william mapother'dır ..
    - film, philip k.dick'in bir kısa hikayesine dayanmaktadır .. orjinal hikayede john anderton şişman ve kel biri olarak resmedilmiştir .. aslında bu hikayenin uyarlaması, 1990 yılı yapımı olan 'gerçeğe çağrı' (total recall) filminin senaryosuna eklemek üzere yapılmış ama maddi nedenlerle o filmde kullanılmamıştır ..
    - filmin hikayesi 2054'ün nisan'ında geçmektedir ..
    - anderton'ın göz yuvarlaklarının değişimine konu ameliyattaki teknik tıbbi yöntem, stanley kubrick'in 1971 yılı yapımı olan 'otomatik portakal'da kullanılan hayali ludovico tekniğine benzer durmaktadır .. spielberg, kubrick'in hem hayranı hem de yakın arkadaşıydı .. tom cruise da kubrick'in son filmi olan 1999 yılı yapımı 'eyes wide shut'ta (gözü tamamen kapalı) rol almıştı ..

t : en karanlık çekimlere sahip spielberg filmidir ..

kaynak : imdb, wikipedia (çeviriler bana aittir)
  • iyi bir fikir, iyi bir çıkış noktası, berbat bir uygulama, kötü bir film. tek cümleyle böyle özetlenebilir sanırım film. filmin temelinde aslında çok sevebileceğim iki tane güzel fikir var, suçun neliğine dair hukuki bir tartışma ve bir çeşit bir gözetim toplumu. bu ikisinin birlikteliğinden kötü bir şey çıkabileceğini hayal dahi edemezdim, ama adamlar yapmış abi. helal olsun. film tam bir "şimdi seni şaşırttım oğlum!" filmi. ecnebiler plot twist diyorlar sanırım buna değil mi? başka da hiçbir şey değil. filmin çekilmesinin tek amacı bu repliği söyleyebilmek gibi hissettim ben. hem de yanılmıyorsam 3 yerde falan yapılmış. aferin size çok şaşırdık. bunun kötüsü hiç çekilmiyor, kötüsü de şaşırtmanın tek amaç olduğu işler. bunun üstüne senaryodaki tutarsızlıkları, karakterlerin amaçsızlıkarını ekleyin ve üzerine de bol kovalmaca ve aksiyonla birlikte bir teknoloji fetişizmi sosu ekleyin alın size bir adet minority report. sözün kısası, baya kötü film ve şiddetle tavsiye etmem.
  • bir steven spielberg klasiği olarak gereğinden uzun tutulan, ikinci perdesi sarkan, son 45 dakika boyunca tasarlanan finali son beş dakikaya sığdıran bir film.

2054 yılında geçen filmin atmosferi ve sanat tasarımı için söylenecek bir şey yok. spielberg, filmin yapım tasarımı için 16 bilim insanına tüm sahnelerin içeriği hakkında danışıp dersine iyice çalışarak yola çıkmış.
  • zaman zaman düşse de tempolu, özenle ve başarıyla çekilmiş bilim kurgu filmi. başyapıt değil ama birinci sınıf film. tom cruise ve genel olarak oyunculuklar son derece başarılı, kendilerini vererek oynamışlar.
  • orjinal bir senaryodan çok başarılı bir bilim kurgu aksiyon çıkarılmış, sahneler arasındaki geçişler güzeldi, finali de gayet makul, izlenmeli...
  • basarili bir filmdir.bilimkurgu severleri memnun eder.
hesabın var mı? giriş yap