• binbesyuz cesit geyige malzeme olan arap ati. ganyan bayilerinde hala "mirhat olmemis mafya satin almis konyada damizlik yapmislar" geyiklerine konu olur. yarimkan oldugu soylenir subat, tansel ve bikac at gibi.
  • güneş gözlüğünü ters takan insanlardan haklı olarak nefret eden yepisyeni bir suser.*
  • siverek'de oldugu kesin olan bir arap-ingiliz kirmasi... ilk zamanlarinda hic gecilmemis,ancak son zamanlarinda diger atlardan 20 kilo fazla agirlikla yaristigindan birkac ikincilik almistir... hala atyarisi sevenleri en cok uzen olaylardan biridir mirhat'in olmesi...ingilizlerde johnny guitar nasil bir efsane idiyse, araplarda da mirhat oyle bir efsaneydi... allah rahmet eylesin
  • klasına yakışmayan atlarla koşturulduğu için hayata küstüğü ve de beslenmeyi redderek bağırsak düğümlenmesi sonucu öldüğü rivayeti bir zamanlar kulaktan kulağa dolaşan aşmış bir yarış atı.
  • yarış hayatında koştuğu 29 yarıştan 26 sını birincilikle, kalan 3 tanesini de ikincilikle bitiren arap atı. 65 kilo ile birinciliği vardır.
  • bu şampiyon atın televizyonlarda at yarışı dışında gözüktüğü tek program televole olmuştu... nasıl ki diyenler varsa, böyle buyursun;
    televole starlarımızdan nadide sultan mirhat'la tanıştırıldı bir çekimde, "bakın işte bu da şampiyon atımız mirhat" şeklinde ve nadide sultan atın boynunu okşadı, yelelerine ellerini sürüp kameraya hülyalı hülyalı pozlar verdi 333 dedi, güldü, güldürdü... amma velakin kaderin garip bir cilvesi olarak mirhat'ın ölüm haberini aldık bir kaç gün sonra.
    şimdilerde ne zaman nadide sultan'ı görsem uğursuz olduğunu düşünürüm, ola ki bir yerde karşılacak filan olsam da feci tırsarım, neme lazım yanaktan kesme alır, ellerini boynuma dolar filan, gündüz gündüz kabus görmek istemem...
  • geçildiği üç yarışta da birinci atın jokeyi selim kaya olan şampiyon
  • atların ortalama ömrü ise 40 yıl olmasına rağmen, 5 yaşında ölmüş şampiyon attır. üstelik ölmesine sebep olan hastalık için atın yarıştan hemen sonra yem yemiş olması olarak açıklanmıştır. mirhat’ın öldüğü 2 temmuz 1998’de açıklanmıştı. ama o, 21 haziran’dan beri pistten uzaktı. neticede şaibeli bi ölümdü .ardından yarışseverlerin neredeyse taptığı bu atla ilgili yığınla efsane üretildi..
  • mirhatın koştuğu zamanları görmedim bold pilotları yavuzhanları gördük hatta bol para yatırdık bu atlara ama mirhat kadar efsanesi bol olan bir at ne gördüm ne duydum hatta gittiğiniz ganyan bayiine doğru değişirdi bu efsaneler, mesela eyüpte maltepedeki abilerin söylediğine göre mirhatı mafya vurmuştu, ama kadıköydeki beyoğlundaki abilerime göre ise gururuna yediremiş geçilmeyi yemekten içmekten kesilmişti mirhat, ben o zaman mafyayı daha karizma bulmuştum ama karakterli atmış mirhat, bir kupon yapamadık içinde olan ama hatırası büyüktür altılı camiasında.
  • http://3.bp.blogspot.com/…ee6u/s1600/mirhat5yd3.jpg adresinden görülebilecek türkiye'de hipodromların gördüğü en efsane at.
hesabın var mı? giriş yap