• soya fasülyesi çorbası.
    servis edildiği an bekletmeden, hızlıca içilmelidir. hasta olacağımı anladığım zamanlarda özellikle gidip içerim, iyi gelir. boğazdan geçtiği an vücudu ısıtır, kendine getirir.
  • iyisinden bir miso paste bulunca evde de misler gibi yapılabilen bir çorba. ben shiro miso paste kullandım. evdeki shiitake bulyonunu dashi için kullanıp (vegan versiyonu için genelde kombu öneriyorlar ama ben evde ne varsa onu kullandım) ıspanak (wakame de yoktu ne yapalım*) ve tofu da ekledim. en son her şey kaynayınca da ocağın altını kapatıp misoyu bir kepçede eritip çorbaya ekliyorsum, tadaa al sana restoran kalitesi miso çorbası.
  • içmeden görünce beğeneceğimi hiç düşünmemiştim ama ba-yıl-dım.
  • (bkz: miso)
  • artık öyle bir noktaya geldik ki içinde mi geçen başlığa muharrem inceyle mi alakalı diye girip bakıyoruz.

daha önce hiç yemediğim yer miyim bilmediğim bir çorba.
  • karıştırdıktan sonra içinde bulut gibi görünümüne bayıldığım çorba. 2018’de japonya’dan aldığım misoyu tarihi geçmesine rağmen hala ölmeden çorbada kullanabiliyorum. tuzlu olduğu için bozulmuyor kolay kolay sanırım. yanına da bir parça kombu candır.
  • şipşak yapılabilen japon çorbası. tarhanadan bir tık daha hızlı diyebiliriz.

tofuyla falan kafayı bozmayın; içine deniz canlısı girince tadı da doyuruculuğu da artar; kaynadıktan sonra deniz kabuklularından atıp 3-5 dakika daha pişirip servis edebilirsiniz.

farklı tip misolara ulaşabiliyorsanız, balıklı** kahverengi miso aramanızı tavsiye ederim. tuzlu bulaşık suyu içmek istemiyorsanız açık renk misodan uzak durun.
  • çok bir numarası olmasa da taze soğan taneleriyle bir üst seviyeye çıkabiliyor. denediğim birkaç yerde içinde zencefil de vardı. o da güzel bir çeşni.
    suşi yemeden önce iyi gidiyor ama japonya'da yaşayan yazarlar hemen diyecektir sizin batıda içtiğiniz de miso değil diye. saygı duyarım…
  • bunu içen arkadaşım akşamdan beri kendine gelemedi. çorbayı 100 erkeğin kokmuş çoraplarını kaynatarak hazırladıklarını düşünüyor. 3 kaşık içti, baygınlık geçirecekti.
  • çok güzel olan, hemen hemen her suşi restoranında* bulabileceğiniz çorba.

türkiyede var ise deneyiniz ve bana görüşlerinizi bildiriniz efenim.
hesabın var mı? giriş yap