• new york modern sanatlar muzesi
  • museum of modern art tekerlemesinin baş harflerinden yapılmış akrostistir.
  • dün hayatımda ilk kez ziyaret ettiğim müzedir. benim gibi yurtdışında müze gezmeye alışkın olmayanlar için söyleyeyim, biraz farklı bir sistemleri var. öğrenci kartınızı gösterirseniz, her müzede olduğu gibi daha ucuza giriyorsunuz. kapıdaki kuyruk sizi aldatmasın, çok hızlı ilerliyor. ama biletinizi internetten alırsanız zaman kazanırsınız. bir de gelenlerin çoğu new york pass diye bir kart ile giriş yapıyor, sanırım new yorktaki turistik mekanları bir arada bayağı ucuza gezmenize yarıyor. onu da buradan inceleyebilirsiniz. eğer sırt çantanız ya da paketleriniz varsa, içeri onlarla giremiyorsunuz. drop off bölümünde sıraya giriyorsunuz ve çantanız, montunuz artık neyiniz varsa teslim ediyorsunuz. güzel bir sistem oluşturmuşlar, hem güven veriyor hem de hiçbir ücret ödemiyorsunuz. içerisi de sıcak olduğundan koskoca kabanı kucağınızda taşıma zahmetinden kurtuluyorsunuz. ayrıca girmeden önce audio guide alma şansınız var. bu da tamamen ücretsiz, kullanımı da çok kolay. büyük ekranlı ipodların içine bir app yüklemişler, kimlik bırakma şartıyla bir kulaklıkla birlikte bu aleti alıyorsunuz. zamanınız kısıtlıysa eğer, bir saatlik tur diye bir tur da oluşturmuşlar. müzedeki en bilinen eserleri bir saat içinde görmenizi sağlıyor. ben şahsen biraz kafama göre dolaştım, zamanım da bol olduğundan sadece ilgimi çeken eserlerle ilgili bilgi aldım. zaten bu bilgiler de eserin kısa bir analizini yapıyor, eser sahibinin ait olduğu periyoda ya da akıma dair çok derin bilgilere girmiyorlar. yani toplumun her kesiminden kişinin gidip dinleyeceği ve sıkılmayacağı bir rehber oluşturmuşlar.

açıkçası ben bir mühendislik öğrencisi olarak modern sanatı sadece lisede aldığım birkaç sanat dersi ve kendi ilgili olduğum konular kadarıyla bildiğim için, en çok hoşlandığım ve dikkatimi çeken ressamlarla başlamak istedim. beşinci katta frida kahlo ile başladım, daha sonra picasso ve monet'in eserlerinde çok zaman geçirdim. özellikle monet'nin birkaç kanvas boyundaki eserlerinin bulunduğu odada ortaya oturup bir süre izlemenizi tavsiye ederim. daha sonra vincent van gogh'un starry night'ını görmeden geçmeyin, zaten en çok ilgi gören eser bu. etrafındaki insanlar fotoğraf çekmekten resme bakmaya fırsat bulamıyor. eğer metrobüse binmeye alışkınsanız kalabalığı yarıp birkaç saniyeliğine de olsa resmi daha yakından görebilirsiniz. ayrıca, yine bu kattaki sürrealizm bölümünde salvador dali'nin eserleri yer almakta. persistence of memory gibi çoğumuzun aşina olduğu çalışmaları görmek gerçekten çok etkileyici. alt katta, andy warhol ve ve daha birçok modern sanat konusunda çalışmalar yapmış sanatçının eserlerini görebilirsiniz. şahsen ben daha önce modern sanatı pek bilmediğim için bu katta çok fazla zaman geçirmedim. beni en çok etkileyen rene magritte'nin eserleri oldu. daha önce tanımadığımdan, bu eserleri gördükten sonra hakkında daha çok okumaya karar verdim. üçüncü kat, mimari ve fotoğraf için ayrılmış. açıkçası mimari eserler ve onların canlandırmaları pek ilgimi çekmedi, yine de her kısmını gezdim. fotoğraf bölümü gerçekten çok etkileyiciydi. özellikle alman ve rus ekolüne ait çalışmalar sizi 20. yüzyılın ortalarını düşünmeye zorluyor. ikinci kat ise müzenin mağazasına ve marron atrium dedikleri yere ayrılmış. kafe ve mağazaya fiyatların fahiş olacağını bildiğimden uğramadım bile, ama marron atriumda on dakika oturup hem yukarıdaki ekranlardaki kısa filmleri izledim hem de dinlenmiş oldum.

sanata karşı daha yatkın, en azından daha bilgili olup da daha detaylı yazabilmek isterdim. özellikle heykellerden hiç anlamadığım için o konuya değinemedim bile. ancak bence hayatınızın hiçbir bölümünde sanatla karşılaşmamış olsanız bile bence new yorkta görmeniz gereken bir yer. hatta sanatla hiç karşılaşmadıysanız, kesinlikle görmeniz gereken bir müze. kısa bir tur da olsa, burada geçireceğiniz zamanın ve büyük ressamlarla tanışmanın size benim gibi sanat aşkı aşılayacağından eminim. örneğin her zaman bir paragrafı geçmeyecek entryler yazan beni bile oturtup upuzun bir entry yazmaya itti bu gezi. içinde bulunacağınız atmosferin, özellikle müzenin içindeki pencerelerden görebileceğiniz inanılmaz new york manzaralarıyla birlikte size güzel bir gün yaşatacağından eminim.
  • museum of modern arts , sirf salvador dali'nin the persistence of memory'si icin gidilip mukemmel zaman gecirilebilecek 6 katli muze , ayrica bkz : http://www.moma.org/ .
  • picasso, cezanne, van gogh, miro, duchamp, monet, matisse, chagall... isimlerini daha önceden bilmediğim fakat harika eserlere sahip daha yakın zamanın modern sanatçıları... heykeller, ilginç tasarımlar, fotoğraflar... herşeyler. gördüğüm en nefiz sanat müzelerinden biriydi içerik anlamında. new york şehrine giden herkesin görmesi gereken bir yer.
  • 4-14 aralık 2008 tarihleri arasında ferzan özpetek filmlerinin toplu gösteriminin yapılacağı modern sanat beşiği.
  • 25 dolar karsiligi ayaklariniza kara sular ininceye kadar gezip modern sanat, kubizm, yagli boya' ozgun calisma, medya, fotograf, mutfak, ev, ozel tasarimlar vb. bu anlamda gorebileceginiz en guzel sergi.
  • cok kapsamli ve ayni zamanda bedava bir iphone uygulamasi cikarmis olan new york merkezli muze.
    http://www.coolhunting.com/…m_content=google reader
hesabın var mı? giriş yap