• baş rollerinde shruti k. haasan, dhanush, prabhu, bhanupriya, rohinigibi isimlerin oynadığı 2012 tamil yapımı başarılı bir hindistan filmi.

filmin adının neden 3 olarak geçtiğine ilk başta anlam veremedim. why this kolaveri di şarkısında moonu, ay ışığı olarak geçiyor ve sanırım 3 sayısı tamilcede moonu olarak okunuyor. orda öyle bi kelime oyunundan hallice bir durum var gibi yani.

bu da hindisinema yazısı: moonu
  • basitçe çekilmiş, klasik bir bollywood filmiyle anlatılmış destansı bir aşk masalı.

sevdiğim bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izlemeye başladım ve ilk başlarda "bu ne yaa amaan" deyip bırakmaya yeltendim açıkçası ama dediğim gibi sevdiğim bir arkadaş tavsiye ettiği için bir şans daha verdim filme ve devam ettim. zira öyle çok afili sahneler, artistik kamera açıları, büyüleyici mekanlar filan yok. yeni mezun sinema-tv öğrencisinin çektiği amatör film havası var ama çok yalın ve samimi bir dili var ve bu sayede yarım saat içinde sizi içine çekiyor.

basitliğin içinde bir naiflik var, oyunculuklar fena değil, başrol kadın çok tatlı bir kız, hikâye klişe fakat sıkıcı değil. bipolar bozukluk denen hastalığın da ne denli zor bir şey olduğunu görüyoruz ayrıca. bir de bütün bu yoğun aşk hikayesinin yanında paralel ama sessizce anlatılan bir dostluk ilişkisi var ki o da dikkat çekici.

sonuç olarak hint filmi sevmem, sinemada fazla sade ve ucuz işlere pek tahammülüm yoktur ama bu film için bu tahammül eşiğimi bir miktar yükselttim ve bundan son derece memnunum. son sahnede ellerimin terlediğini hissettim beyler daha ne diyim? izleyin pişman olmazsınız, 7/10.
  • başta fazla romantik bir aşk filmi gibi gelen, ancak sonunda iki gözüm beş musluk ağlamama neden olan hint filmi.
  • --- spoiler ---

bipolar bozukluğu göremediğimiz film. esas oğlanın bol bol 'mani' krizine girdiğini görüyoruz ki mani durumu sadece vururum, kırarım, dağıtırımdan ibaret bir şiddet eğilimi durumu değildir. maninin zıttı olan depresif halini hiç görmüyoruz he adam durumu yüzünden sevdiceğine ağlıyor mu ağlıyor ama her 'normal' insan 'sevdiğime zarar verebilirim' düşüncesiyle karalar bağlayabilir ki bu duruma dertlenmektir, depresyon belirtisi değil. ve ayrıca bipolar bozuklukta intihar düşüncesi zorunluluktan değil istekten kaynaklanır ve intihar eğilimi de genellikle maninin ve depresyonun bi arada görüldüğü karma dönemde görülür. sonra 'bipolar da böyle birşeymiş yav' demeyin. sonuç olarak oyunculuk olsun, çekim kalitesi olsun, senaryo olsun vasat altı bir hint filmi. ha filmde bir tek güzel olan şey kolaveri

--- spoiler ---
  • ilk defa duygusal bir filmde ağlamadım. aklımda tek bir soru var, madem çok seviyorsun, hastası, ölmek neden? neden hastahaneye yatmıyorsun? onun dışında romantik sahneleri güzel ve gerçekçiydi .
  • delibal'ı izlemiş gibi oldum. bizimkiler aynısını yapmış. ama bu filmi izleyince kesinlikle moon 3 de ki duygu daha fazla. o acıyı, bipolar bozukluğunu daha iyi izleyiciye yansıtıyor.
  • aglamak istemiyorsaniz izlemeyin derim. yine de filmim basindaki lisedeki zamanlari izledigim filmler arasindan belki de en naif ask hikayesiydi.
  • fena değilmiş deyip sonra etkisinde kalmış olduğumu fark ettiğim film.
  • etkileyici bir film. önce aşk hikayesiyle başlayıp sonra ram'ın hastalığının ortaya çıkışı ile gelen bölüm ki bu bölüm keşke aşkın başlangıcının anlatıldığı bölümlerden daha uzun olsaydı. film hem duygulandırıyor hem de aniden başlayan şarkılar ve danslar eşliğinde duygu aktarımını sağlıyor.

--- spoiler ---

öyle zor bir hastalık, sadece tek bir kişinin desteğiyle nasıl atlatılabilir ki. herkesin hayatta böyle bir dostu olmalı ama yanında ailesi, eşi olsaydı her şey farklı olabilirdi belki de. inşallah en azından birine söylerler deyip durdum içimden çaresizce.

--- spoiler ---

kesinlikle izlenmeli.
hesabın var mı? giriş yap