• iran-ırak savaşının ilk günlerinde "iran-ırak savaşının çok uzun sürmesi bizim için iyidir. iranlılar ve ıraklılar birbirini öldürdüğü sürece bizler tel avivde rahat uyuruz" demiştir.
  • babamin site sakinlerinden tek gozu kor ve yuzsuz kediye taktigi isim.
  • sol gözünü 2. dünya savasi'nda suriye'de ingiltere adina savasirken kaybetmistir. araplara karsi defalarca savasmasina ragmen, arap düsmani degildir, arapcayi cok iyi konusup, sık sık arap kiraathanelerine gidip araplarla sohbet etmistir. israil'in bölgede yasayabilmesinin temelinde arap-yahudi entegrasyonunu zaruri görmüstür.
  • "we came to this country which was already populated by arabs, and we are establishing a hebrew, that is a jewish state here. ın considerable areas of the country we bought lands from the arabs. jewish villages were built in the place of arab villages. you do not even know the names of these arab villages, and ı do not blame you, because these geography books no longer exist; not only do the books not exist, the arab villages are not there either. nahalal arose in the place of mahalul, gevat — in the place of jibta, sarid — in the place of haneifs and kefar yehoshua — in the place of tell shaman. there is no one place built in this country that did not have a former arab population."

bu sözleri söyleyen taşaklı komutan ve bürokrat.
  • "if you want to make peace, you don't talk to your friends. you talk to your enemies." demiş rahmetli eski asker ve eski bakan.
    bir de disturbed - mine adlı şarkısındaki konuşmalarda "how do you make peace, if you don't want to talk to your enemies?" olarak geçen soru muhtemelen bu cümleden doğmuştur.
  • asker polis jandarma kısacası savaş ve silahla ilgili herşeyden nefret ederim ancak bu adamdaki karizma kimsede yok. ohhh yavrum benim.
  • (bkz: moşe dayan'ın gözlükleri)
    baktım şimdi yokmuş böyle bir şey, ben de herkes kullanıyor sanmıştım. yazlıkta bit kadarken giydiğimiz bikinilere moşe dayan'ın gözlükleri diyen bir amca vardı. hoş o yazlıkta çayçek* isimli bir sokak kedimiz de vardı. eğleniyormuş bizimkiler bayağı.
  • kurtlar vadisi filistin filminde erdal beşikçioğlu'nun canlandırdığı moşe ben eliezer karakterinin bu adamdan esinlenildiği söylenir.
  • israil ordusunda general rütbesini taşımış kişiydi kendileri
  • alti gun savasi sirasinda israil savunma bakanligini yapmis, bir gozunu korsan dizayni yapip kapatan karizmatik kisi.sonradan camp david anlasmasi sirasinda da israil disisleri bakanligi yapmakta idi.
    1981 de oldu.
hesabın var mı? giriş yap